Oszczędzanie wody jest nawykiem, który niestety przez większość osób jest notorycznie ignorowany. Tymczasem ma to wpływ nie tylko na nasze comiesięczne rachunki za wodę, ale również środowisko naturalne.

Nie można już sobie pozwolić na marnotrawstwo, ponieważ wody pitnej na ziemi mamy coraz mniej. Poniżej przedstawiamy 5 prostych sposobów, które pomogą Ci skutecznie rozpocząć oszczędzanie wody podczas codziennych czynności domowych.

  1. Uświadomienie jest najważniejsze

Musisz zdać sobie w końcu sprawę z tego, że warto jest oszczędzać wodę, jak również uświadomić to pozostałym członkom rodziny. Naturalnie nie chodzi tutaj o wprowadzanie czegoś na wzór terroru, ale podstawowej świadomości na temat tego, że jeśli kapie woda z kranu, to trzeba go dokręcić, czy też podczas mycia zębów zakręcać kurki, żeby woda nie leciała w nieskończoność.

  1. Zrób przegląd hydrauliczny domu

To nic innego jak sprawdzenie, czy nie masz kapiących kranów lub pękniętych uszczelek przez które sączy się woda. Masz więc najlepszy moment na to, aby wybrać się do sklepu, zakupić niezbędne części i naprawić wszystkie problemy wodne w swoim domu. Wydawać się może, że kolejne małe kropelki kapiące z kranu nie generują nam poważnych kosztów, jednakże patrząc na to w dalszej perspektywie może w ten sposób „uciekać” nawet do 80 zł rocznie.

  1. Prysznic zamiast kąpieli w wannie

Jest to jeden z najlepszych sposobów na oszczędność wody w łazience. Dokładna kwota oszczędności jest ciężka do oszacowania, bowiem to zależy od tego jak obfite kąpiele bierzesz na co dzień. Jednakże średnio może taka zamiana oznaczać oszczędności z rzędu 20 – 30 złotych miesięcznie na jedną osobę. Przy dwóch dorosłych można więc zaoszczędzić rocznie ponad 700 zł.

  1. Zakręcaj kran podczas golenia i szczotkowania zębów

Wodę do płukania buzi możesz nabrać do kubka, a podczas golenia warto zatkać zlew i napuścić sobie odpowiednią ilość wody do niego. Nie jest to nic specjalnie trudnego, ani wymagającego, a kolejne złotówki mogą zostać w Twojej kieszeni.

  1. Oszczędzanie wody w ogrodzie

Nie warto podlewać trawnika więcej niż raz na 4-5 dni. Ważne jest, żeby robić to wczesnym rankiem, albo całkiem wieczorem. Jeśli trafi się upalne lato, to większość wody z podlewania w ciągu dnia po prostu wyparuje. Tym samym na własne życzenie marnujemy czasami niezliczone ilości wody i przy okazji pieniędzy.

Oszczędzanie nie jest specjalnie trudne, ponieważ wystarczy tylko kilka prostych kroków, aby rocznie zaoszczędzić niemałe pieniądze. Zawsze można je przecież przeznaczyć na konto oszczędnościowe lub jakiś wyjazd.