Wrocław coraz aktywniej poszukuje sposobów na ochronę środowiska, by następnie wcielać je w życie. Dzięki podejmowanym działaniom w 2018 roku na terenie Wrocławia ma przybyć aż tysiąc drzew i 25 tys. krzewów. Dodatkowo, wiele inwestuje się w poszerzanie wiedzy o ekologii wśród mieszkańców. Co jeszcze dzieje się we Wrocławiu?

Inwestycje w alternatywne źródła energii

W grudniu 2017 roku ruszyła pierwsza wrocławska elektrownia słoneczna, która powstała na dachach 35 wieżowców. Pieniądze przeznaczone na inwestycję pochodziły z rządowego programu Prosument i z pożyczki, która ma zostać spłacona za 8-9 lat. Dzięki zainstalowaniu ok. 3 tys. paneli fotowoltaicznych, spółdzielcy mają szansę zaoszczędzić nawet 337 tys. zł rocznie. Panele mają wytworzyć prąd potrzebny również do zasilenia: wind, urządzeń elektrycznych, a także oświetlenia części wspólnych budynków. Jest to niezwykła inwestycja nie tylko ze względu na kwestie ekonomiczne. Wg szacunków, funkcjonowanie elektrowni spowoduje, że do atmosfery trafi o blisko 600 ton mniej CO2 rocznie, co znacząco wpłynie na ochronę środowiska. Spółdzielnia Wrocław-Południe, odpowiedzialna za to nowoczesne rozwiązanie, stawia przed sobą kolejne wyzwania. Planuje ona kolejne inwestycje, które będą wykorzystywać odnawialne źródła energii do produkcji energii cieplnej potrzebnej do podgrzania ciepłej wody.

Wrocławskie Dni Recyklingu stworzone na potrzeby dzieci

12 grudnia zakończyły się Wrocławskie Dni Recyklingu, podczas których od ponad 8 lat organizowana jest Gra Miejska. Ponad pół tysiąca uczniów z wrocławskich szkół wzięło udział w swoistych podchodach, które miały na celu zwiększyć wrażliwość dzieci i młodzieży na potrzeby środowiska. Zgłoszone wcześniej drużyny, musiały znaleźć ukryte w różnych częściach miasta plansze, na których podane zostały dalsze zadania związane z recyklingiem odpadów. Oprócz gry w terenie, zorganizowano również warsztaty, które miały kształtować pozytywne nawyki już od najmłodszych lat.

Wrocławski dom na wodzie

Fot. Fundacja OnWater (źródło: http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/nowy-dom-na-wodzie-we-wroclawiu-bedzie-edukacja-ekologiczna-i-lezaki-z-zagli,12873410/)

Od 2019 roku cieszyć oko będzie nowy obiekt – dom na wodzie, który będzie centrum edukacji połączonym z kącikiem rekreacyjnym. Dostępny dla wszystkich obiekt, zacumowany będzie w pobliżu mostu Grunwaldzkiego. To właśnie na powierzchni 800 m2 będą organizowane zajęcia dla uczniów i indywidualnych gości, obejmujące: historię Wrocławskiego Węzła Wodnego, ochronę środowiska, geografię i budownictwo wodne. Dodatkowo na jego terenie ma również funkcjonować Odrateka – biblioteka, w której zostaną zebrane wszelkie materiały na temat Odry. Strefa relaksu będzie umiejscowiona na dachu budynku, gdzie wszyscy będą mogli odpocząć na leżakach i hamakach. W grę wchodzi również niewielki punkt gastronomiczny. Budynek obecnie znajduje się na Osobowicach, gdzie jest wykańczany. Ma on zostać wyposażony w najnowsze technologie, które będą pozyskiwać odnawialną energię, pochodzącą głównie z wody.