Nie ma chyba w świecie sportu drugiego takiego klubu piłkarskiego jak Forest Green Rovers. Ich wegański i ekologiczny styl bycia popierany przez lokalnych kibiców już dawno przeszedł do historii footballu. Dowiedz się nieco więcej na temat ich stadionu i codziennego menu.

Forest Green Rovers – poznaj ten niezwykły klub piłkarski

Forest Green Rovers (w skrócie FGR) to zespół piłkarski grający w czwartej lidze angielskiej Football League Two, do której awansował w sezonie 2016/2017. Klub został założony w 1890 roku, a jego obecnym trenerem jest Dave Hockaday. Za wszystkimi zmianami, jakie dokonały się w historii klubu stoi jedna osoba – Dale Vince. To założyciel i prezes firmy Ecotricity, która zajmuje się produkcją energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (głównie wiatru). To dzięki niemu zespół wyszedł z kryzysu, w którym znajdował się w 2010 roku. Vince proponował klubowi coraz to nowsze ekologiczne rozwiązania, które zostały docenione przez samą Królową.

Piłkarska kuchnia wegańska

Wszyscy piłkarze Forest Green Rovers to weganie. Całkowicie zrezygnowali z jedzenia czerwonego mięsa i stopniowo przechodzili na dietę roślinną. Już dawno zostało udowodnione, że spożywanie dużych ilości mięsa ma zły wpływ na organizm sportowców – jest ono bowiem ciężkostrawne. Decyzja o przejściu na dietę roślinną nie skończyła się tylko na sportowcach. W trakcie meczu angielskiego FGR kibice nie mają możliwości kupienia hot doga, hamburgera, popcornu czy gazowanego napoju. W przerwach serwowane są (podobno wyśmienite) wegańskie paszteciki w sosie beszamelowym przygotowanym z soi.

Ekologia widoczna nie tylko w menu

Klub piłkarski z Nailsworth dba nie tylko o swoich piłkarzy, ale również o kibiców. Osoby przyjeżdżające na mecz samochodem elektrycznym mają możliwość załadowania go na parkingu znajdującym się pod stadionem. W tym celu wystarczy skorzystać ze specjalnej znajdującej się przed stadionem stacji elektrycznej. Prąd z niej pochodzący jest w pełni ekologiczny – pochodzi z paneli słonecznych znajdujących się na dachu stadionu. Panele zapewniają około 20% energii zużywanej przez klub. Pozostała pochodzi z innych źródeł odnawialnych, takich jak słońce lub wiatr. Jakie jeszcze ekologiczne rozwiązania zostały wymyślone na tym stadionie?

  • Ekologiczny prąd wytwarzany przez energię słoneczną zasila kosiarkę, która bez pomocy człowieka regularnie kosi trawę na angielskim stadionie.
  • Murawa na stadionie jest w 100% organiczna. Do jej pielęgnacji nie wykorzystuje się żadnych sztucznych nawozów, a system nawadniania oparty jest w głównej mierze na wykorzystaniu wody deszczowej. Organicznym nawozem używanym do zasilania murawy są krowie odchody.

The New Lawn – stadion z drewna

Do 2016 roku piłkarze Forest Green Rovers grali mecze na niewielkim stadionie Lawn Ground znajdującym się między domami mieszkańców Nailsworth. Jednak 2 lata temu zbudowane zostało nowe boisko treningowe o nazwie The New Lawn. Co ciekawe, jest ono w całości wykonane… z drewna. Taka decyzja została podjęta w celu zminimalizowania śladów węglowych. Na nowym stadionie znajdują się cztery trybuny, które pomieścić mogą około 5 tysięcy kibiców.

Nagrodzeni przez ONZ

Działania angielskiego klubu piłkarskiego na rzecz środowiska dostrzegła nawet Organizacja Narodów Zjednoczonych. Postanowiła go wyróżnić nagrodą Momentum of Change. Wyróżnienie to przyznawane jest za najbardziej wartościowe inicjatywy przyczyniające się do dbania o środowisko naturalne. Przedstawiciele angielskiego klubu odebrali nagrodę podczas grudniowego szczytu klimatycznego ONZ organizowanego w Katowicach.

Mimo że Forest Green Rovers nie zajęli jeszcze pierwszego miejsca w rozgrywkach piłkarskich, to w oczach kibiców całego świata i tak są zwycięzcami. Udowodnili i wciąż udowadniają, że sportowe życie zgodne z zasadami ekologicznymi nie jest trudne. Najważniejsze, aby nie bać się zmian, nawet tych radykalnych.