Dbanie o środowisko naturalne nie wiąże się wyłącznie z dużymi przedsięwzięciami związanymi z infrastrukturą czy zrównoważonym rozwojem. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dla ochrony przyrody możemy zrobić sami. Wystarczy nie wyrzucać starych przedmiotów i wykorzystać je ponowni w nieco inny sposób – nazywam to upcyklingiem. Kwiecień i maj to czas, kiedy we Wrocławiu możemy dowiedzieć się, jak kreatywnie przywrócić im życie.

Eko-warsztaty w galerii Magnolia

W ostatni weekend kwietnia w galerii Magnolia odbyły się ekologiczne warsztaty, podczas których uczestnicy mieli okazję nauczyć się ozdabiania wnętrz przy użyciu naturalnych składników tworzących ekosystemy, a także przywrócić stare i nieużywane przedmioty do życia. Udział w warsztatach był całkowicie bezpłatny dla wszystkich chętnych, a pierwszych trzysta osób, które zgłosiła się do punktu z rachunkami za zakupy na kwotę co najmniej 100 złotych, utrzymywało w prezencie piękny storczyk.

eko-warsztaty-w-Magnolia-ParkŹródło: magnoliapark.pl

Stara koszulka z nowym wzorem

Jedną z atrakcji warsztatów była możliwość poznania sposobów na przywracanie świetności starym T-shirtom. Wystarczyło mieć ze sobą swoją koszulkę, a projektanci ekologicznej odzieży uczyli, w jaki sposób przy pomocy takich upcyklingowych metod jak domowy sitodruk, stemplowanie czy malowanie od szablonów przywrócić atrakcyjność starym T-shirtom. Pokazywali również, w jaki sposób przy użyciu zwykłych nożyczek wyciąć zrobić z prostej koszulki modną bluzkę na lato. Warsztaty dotyczyły również wykonywanie bawełnianych przędzy z koszulek, a następnie użyć jej do zrobienia szali, chustek czy naszyjników.

Zielone eko-ozdoby

Specjaliści od wnętrzarstwa przygotowali z kolei inspirująca wystawę ekspozycji domowych ozdób wykonanych wyłącznie z naturalnych elementów ekosystemu. Można było zobaczyć tam między innymi obrazy z mchu czy recyklingowe skrzynki i doniczki. Uczestnicy warsztatów mogli również nauczyć się hodowanie własnego zamkniętego ekosystemu w szklanych naczyniach.

Dobry design ECO w Barbarze

dobry-design-eko-wrocławŹródło: wroclaw.carpediem.cd

13 maja w Barbarze odbyły się targi z cyklu Dobry design. Tym razem ich przewodnim motywem było właśnie ponowne wykorzystywanie zużytych rzeczy do stworzenia ubrań, przedmiotów użytkowych czy elementów wystroju wnętrza. Zobaczyć można było na nich kreatywne rozwiązania w tworzeniu ekologicznych ubrań, biżuterii i akcesoriów, zabawek, lamp, mebli czy naczyń. Nie zabrakło tam również kosmetyków produkowanych samodzielnie z wyłącznie naturalnych materiałów.

Swoje projekty zaprezentowało wielu współczesnych projektantów mody, designerów, którzy zajmują się aranżacją wystroju wnętrz czy projektowaniem przedmiotów codziennego użytku. Wśród nich znajdowały się choćby De madera, Bamba, Magiczna Mydlarnia, Florista, Arcychatka i wielu innych.