W ostatnich dniach zarówno we Wrocławiu, jak i w pozostałych miastach w Polsce normy zanieczyszczenia powietrza były przekroczone. Warszawa zniknęła z pola widzenia, a w Rybniku zamknięto szkoły. Czy faktycznie czeka nas przyszłość w maskach?

Z informacji z dnia 12.01.2017 roku podanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu wynika, że jakość powietrza znacząco się poprawiła.

W czwartek stężenie pyłów wynosiło:

  • Dla PM 10 około 30 mikrogr./m3
  • Dla PM 2,5 w przedziale 7 – 22 mikrogr./m3

 

W środę zaś parametry przedstawiały się następująco:

  • Dla PM 10 średnio stężenie pyłu utrzymywało się na poziomie 64 mikrogr./m3, a w niektórych dzielnicach dochodziło nawet do 94 mikrogr./m3
  • Dla PM 2,5 był to przedział 43 – 65 mikrogr./m3

 

Przypomnijmy normy na stężenie pyłów PM10:

  • poziom dopuszczalny 50 mikrogr./m3 (dobowy)
  • poziom informowania 200 mikrogr./m3 (dobowy)
  • poziom alarmowy 300 mikrogr./m3 (dobowy)

 

Dla PM2,5 norma to 25 mikrogr/m3.

Stan informowania oznacza, że powietrze jest bardzo złej jakości i należy ograniczyć aktywność na powietrzu. Stan alarmowania to bezwzględne ograniczenie przebywania na powietrzu – według Głównego Inspektoriatu Ochrony Środowiska taki stan pojawił się w Polsce tylko raz w Zabrzu 5 listopada 2016 roku.

We wtorek norma dla PM2,5 według pomiarów z ulicy Wiśniowej została przekroczona pięciokrotnie. Z kolei stacja przy ul. Korzeniowskiego zanotowała czterokrotne przekroczenie normy stężenia pyłów PM10.

Dlaczego stężenie pyłów było takie wysokie?

Przede wszystkim złożyło się na to kilka czynników: niska jakość paliwa używanego do ogrzewania mieszkań oraz wyjątkowo niesprzyjająca pogoda. Niskie temperatury oraz brak wiatru spowodowało zatrzymanie się pyłów. Nie można również zapominać o rosnącej liczby aut, a co za tym idzie długich korkach.

Według badań przeprowadzonych w Warszawie za emisję pyłów PM 10 w 55% odpowiada komunikacja miejska. Jednocześnie za produkcję groźniejszych PM 2,5, które wnikają do krwiobiegu w 70% winę ponosi opalanie słabej jakości węglem, meblami lub śmieciami.

smog warszawa

Dlatego przypominamy o tym, że śmieci należy segregować i wyrzucać do odpowiednich kontenerów. Więcej o tym można przeczytać tutaj: Rodzaje kontenerów na śmieci.