Bardzo dużo mówi się o recyklingu, czyli segregowaniu śmieci, ale coraz popularniejsze staje się kreatywne przerabianie i ponowne wykorzystanie odpadów. Idea upcyklingu jest zbliżona do recyklingu, ponieważ również zależy jej na zmniejszeniu ilości odpadów i materiałów w produkcji pierwotnej.

Upcykling – czym właściwie jest?

Według definicji upcyklingu to przetworzenie niepotrzebnego nam już przedmiotu i nadanie mu nowej funkcji, która sprawi, że rzecz znowu stanie się użyteczna.

Pierwsze wzmianki dotyczące upcyklingu pojawiły się już w 1994 roku w Niemczech, ale dopiero rok 2002 stał się przełomem, kiedy to William McDonough i Micheal Braungart przedstawili ideę przerabiania odpadów w swojej książce „Cradle to Cradle: Remaking the way we make things”.

Nie oznacza to, że przedtem nikt nie przetwarzał jednego przedmiotu w drugi, ale dopiero niedawno rozpoczęła się silna promocja takich postaw.

Główne cele upcyklingu:

  • Ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych
  • Obniżenie kosztów i energii związanych z produkcją
  • Ochrona środowiska i zmniejszenie jego zanieczyszczenia

Czy to nie jest w takim razie recykling? Otóż, segregowanie śmieci i ich późniejsze przetwarzanie najczęściej dostarcza surowców do produkcji nowych rzeczy. Upcykling to kreatywne wykorzystanie materiału, w celu stworzenia dzieła sztuki lub praktycznego produktu.

Upcykling wykorzystują również firmy, takie jak TerraCycle, która stawia sobie za cel wyeliminowanie pojęcia odpad z naszego życia. Jej właściciel Tom Szaky określa się mianem „śmieciowego magnata” i zachęca Amerykanów do zmiany stylu życia.

Na polskim rynku również pojawiają się biznesy wykorzystujące ideę upcyklingu, m.in.: firma HO::LO, która produkuje torby, portfele, plecaki i saszetki z banerów reklamowych i węży strażackich.

holo produkty

Z pewnością kojarzycie różnego rodzaju pomysły na ponowne wykorzystanie niepotrzebnych już rzeczy:

  1. Meble ogrodowe z europalet.
  2. Łóżka do sypialni również z europalet.
  3. Stojak na wino z aluminiowych puszek.
  4. Doniczki do kwiatów z plastikowych butelek.
  5. Torby i siatki z nieużywanych ubrań.

meble-z-europalet

Upcykling-obraz

Co prawda statystyczny Polak wytwarza ponad 300 kg odpadów rocznie i upcykling nie rozwiąże problemów ze śmieciami, ale z pewnością jest to ciekawy sposób na radzenie sobie z niepotrzebnymi przedmiotami i pobudzenie kreatywności.

Pamiętajcie również, że nasza firma oferuje skup złomu Wrocław oraz skup surowców wtórnych, więc jeśli masz zamiar oczyścić piwnicę lub strych zadzwoń pod numer 514 006 006.