Wrocław bierze czynny udział w wielu projektach i inicjatywach, których celem jest stała poprawa jakości środowiska przyrodniczego. W ostatnich miesiącach miasto stało się laureatem prestiżowego projektu Zielonej Stolicy Europy, w ramach którego otrzymaliśmy dofinansowanie na ekologiczne inwestycje w przestrzeni miejskiej. Stolica Dolnego Śląska została także wyróżniona za ekologiczną politykę miejską w konkursie Eco-Miasta i wciąż nieustannie dąży do zwiększania świadomości ekologicznej  wśród mieszkańców, poprzez organizację warsztatów i akcji z czynnym udziałem społeczności.

Wrocław wyróżniony w konkursie Eco-Miasta

8 listopada ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasta, w którym udział wzięły rekordowo 63 miejscowości. Wrocław otrzymał wyróżnienie w dwóch kategoriach:

  • gospodarka wodna,
  • zrównoważona mobilność.

Do zwycięstwa przede wszystkim przyczyniła się ujednolicona polityka wśród różnych środków transportu, poprzez wprowadzenie karty miejskiej Urbancard. Ponadto, w mieście jest dostępnych aż 11 stacji, gdzie można naładować samochody elektryczne. Wrocław otrzymał także wyróżnienie za wsparcie finansowe budowy przełączy kanalizacyjnych.

Była to już piata edycja projektu Eco-Miasta, którego celem jest szerzenie idei zrównoważonego rozwoju miasta. Co roku sukcesywnie nagradzane są miejscowości najbardziej zaangażowane w ekologiczne rozwiązania w przestrzeni miejskiej.

W listopadzie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Innowacyjne Eco-Miasto: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie, gdzie w Centrum Nauki Kopernika w Warszawie wręczono nagrody i wyróżnienia. Organizatorami konkursu Eco-Miasta są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID w Warszawie.

Ołbin zyska nową zieloną przestrzeń w ramach projektu „Horizon 2020”

Ołbin zyska nową zieloną przestrzeń w ramach projektu „Horizon 2020”

Wrocław jesienią 2016 wziął udział w ogólnoeuropejskim projekcie organizowanym przez Grow Green, którego celem jest przystosowanie przestrzeni miejskiej do zmian klimatu,  poprzez lokalne zagospodarowanie i wykorzystanie wód opadowych oraz stworzenie przyjaznych miejsc zieleni w zabudowie miejskiej.

W kwietniu 2017 ogłoszono wyniki i Wrocław wraz z innymi europejskimi miastami otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 12 mln zł.

Dzielnicą, która zostanie zrewitalizowana w ramach projektu jest Ołbin. W ramach projektu powstaną:

  • parki kieszonkowe
  • zielone ulice (m.in. ul. Daszyńskiego)
  • systemy mikrozieleni
  • metody przeciwdziałania lokalnej wyspie ciepła.

Termin zakończenia realizacji projektu wypada na 30 maj 2022 roku, jednak już 27 listopada bieżącego roku odbędzie się pierwsze spotkanie w siedzibie Rady Osiedla Ołbin (u. Na Szańcach 14) o godz. 17:30. Projekt będzie realizowany w oparciu o czynny udział mieszkańców, dlatego bardzo istotne jest zaangażowanie społeczne w przeprowadzaną inwestycję.

Ołbin zyska nową zieloną przestrzeń w ramach projektu Horizon 2020

 

Warsztaty ekologiczne we Wrocławiu – Miasto całkiem „Smart”

Nowoczesne rozwiązania nastawione na ekologiczne zarządzanie miastem zostaną przedstawione już 23 i 27 listopada 2017 w CRZ Krzywy Komin. Podczas warsztatów organizatorzy przedstawią makietę miasta idealnego, czyli:

  • bez smogu,
  • z bezpiecznym ekosystemem grzewczym,
  • wykorzystującego innowacyjne rozwiązania komunikacyjne.

Tak zaprezentowany Wrocław ma uświadomić lokalnych mieszkańców, że zmiana na lepsze i zdrowsze życie jest możliwa, a nowoczesne technologie są kluczem do tego sukcesu.

Kreatywne warsztaty nastawione będą na praktyczne rozwiązania zwalczające zanieczyszczenie powietrza, a także przedstawione zostaną ekologiczne metody ogrzewania miejskiego. W grudniu odbędzie się wystawa finałowej I edycji „Wrocław – łączy nas ciepło”, gdzie przedstawione zostaną efekty pracy mieszkańców.

Udział w projekcie jest bezpłatny, lecz obowiązują zapisy na stronie wroclawlaczynascieplo.pl.

 Miasto całkiem „Smart”