Styropian, czyli Polistyren spieniony jest bardzo powszechnie stosowany w przemyśle. W gastronomii używa się styropianowych kubków, misek, czy talerzy, w budownictwie ma zastosowanie jako materiał termoizolacyjny, ponadto wykorzystuje się go do produkcji opakowań, czy zabezpieczania przesyłek.

odpady styropian wywóz

Styropian wytwarza się z ropy naftowej, sam proces jego produkcji nie jest szczególnietoksyczny dla środowiska , a sam produkt nie jest bardzo reaktywny.

“Czy styropian podlega recyklingowi?” – Jest to pytanie bardzo często zadawane przez naszych klientów. Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna.

Styropian wytwarza się z ropy naftowej, sam proces jego produkcji nie jest szczególnie toksyczny dla środowiska , a sam produkt nie jest bardzo reaktywny.

Większość form styropianu podlega recyklingowi, jednak wywóz odpadów styropianowych i jego przetwarzanie to mało opłacalny proces, ponieważ jest często droższy niż jego produkcja.

Jakie są możliwości przetworzenia styropianu, aby było to opłacalne?

Istnieje wiele opcji. Najbardziej powszechne jest kruszenie styropianu na mniejsze części, lub nawet pojedyncze kulki i ponowne wykorzystanie go np. do zabezpieczania przesyłek. Możliwe jest także dzielenie styropianu na małe części i ponowne formowanie w wysokiej temperaturze, w celu uzyskania innych kształtów.

Kolejną alternatywą wymyśloną przez pracowników Politechniki Warszawskiej jest przetwarzanie odpadów styropianowych w tzw. styrozol, który służy do izolacji wodoochronnej.

Ostatnia, najmniej ekologiczna możliwość radzenia sobie z odpadami polistyrenu to spalanie i uzyskiwanie z niego energii cieplnej. Nie jest to jednak bardzo kaloryczny materiał, a jego opary mogą być szkodliwe dla środowiska naturalnego.