Jesienny Ekojarmark na Szewskiej
Miejsce: Wrocław, ulica Szewska
Termin wydarzenia: 21.09.2016 od 17:00 – 02.10.2016
Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu? Przede wszystkim ze względu na ciekawe warsztaty, wystawców oraz świętowanie 25-lecia organizatora Jarmarku, czyli Fundacji EkoRozwoju (FER).
W dzień otwarcia będzie można spróbować urodzinowego ciasta przygotowanego z jabłek i gruszek z Sadu Bioróżnorodności w Wałkowej. Sad położony jest w Dolinie Baryczy i hoduje się tam tradycyjne odmiany drzew owocowych.
Warsztaty organizowane będą w godzinach 12:00 – 16:00, w dniach:
- 09 – Zrób domek dla zapylaczy!
- 09 – Sianowije czyli wijemy z siana!
- 10 – Gdzie śpią ptaki?
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a udział w warsztatach zależy od ilości wolnych miejsc.
Piknik „Energia Przyszłości” w EIT
Miejsce: Kampus Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+
Termin wydarzenia: 10.09.2016 w godzinach 12:00 – 21:30
Piknik organizowany jest pod patronatem firmy Fortum, a hasłem przewodnim jest odnawialna energia przyszłości. W trakcie wydarzenia organizowane będą różnego rodzaju warsztaty oraz spotkania tematyczne.
Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w interaktywnej ścieżce edukacyjnej, dzięki której zapoznają się z metodami produkcji czystej energii eklektycznej i ciepła. Ciekawostką będą wykłady na temat samochodów elektrycznych czy sposobu modelowania przestrzeni miejskiej.
Całe wydarzenie zamykać będzie seans kina letniego prezentującego film „Moon”.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Koniec z wyrzucaniem ubrań i tekstyliów do odpadów zmieszanych
Miasto postanowiło wprowadzić zmiany dotyczące segregacji śmieci we Wrocławiu! Więcej na temat nowych ustaleń znajdziemy w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia. Nowe zasady obowiązują już od 28 lipca.
Jak teraz będzie wyglądało sortowanie śmieci? Okazuje się, że do śmietników nie wolno już wyrzucać ubrań i tekstyliów. Każdy z nas powinien dostarczyć je do PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ul. Janowskiej lub Kazimierza Michalczyka.
Pamiętajmy jednak, że odzież używaną można oddać do instytucji charytatywnych.
Od 1 stycznia 2017 roku zmieni się również częstotliwość odbioru odpadów zielonych ( 1 raz w tygodniu), odpadów z tworzyw sztucznych, metali i opakowań wielomateriałowych ( 1 raz na 2 tygodnie) oraz szkła ( 1 raz na dwa tygodnie).
Od 1 stycznia przed każdym budynkiem mają się również pojawić pojemniki na szkło, co z pewnością ułatwi sortowanie śmieci.
Czy wszyscy będziemy musieli segregować śmieci?
Samorządowcy chcą, aby segregacja odpadów była obowiązkowa. Osoby nie stosujące się do tego wymogu będą musiały zapłacić karę. Propozycję rozważano pod koniec sierpnia na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
O zmianie w Polskim Radiu wypowiadał się Józef Neterowicz – ekspert ds. Ochrony Środowiska i Energii Odnawialnej Związku Powiatów Polskich.
Według eksperta zamiast karać należy pokazać obywatelom, że ich praca związana z segregowaniem odpadów nie zostanie zmarnowana. Dlatego najpierw powinno się pokazać, że tak przygotowane śmieci są właściwie zagospodarowane.
Przykładem na którym powinna wzorować się Polska jest Szwecja, gdzie np. puszki aluminiowe oraz odpady z długoletnim okresem rozpadu i wysoką kalorycznością ( np. butelki PET) można zwrócić w dowolnym sklepie bez paragonu. Zamiast sortowni powinno pojawić się więcej spalarni, które oprócz wytwarzania energii mogłoby zarabiać na spalaniu śmieci z sąsiednich krajów.
Będziemy śledzić dalsze pomysły i rozwiązania w tej kwestii.