Forest Green Rovers – poznaj ten niezwykły klub piłkarski
Forest Green Rovers (w skrócie FGR) to zespół piłkarski grający w czwartej lidze angielskiej Football League Two, do której awansował w sezonie 2016/2017. Klub został założony w 1890 roku, a jego obecnym trenerem jest Dave Hockaday. Za wszystkimi zmianami, jakie dokonały się w historii klubu stoi jedna osoba – Dale Vince. To założyciel i prezes firmy Ecotricity, która zajmuje się produkcją energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (głównie wiatru). To dzięki niemu zespół wyszedł z kryzysu, w którym znajdował się w 2010 roku. Vince proponował klubowi coraz to nowsze ekologiczne rozwiązania, które zostały docenione przez samą Królową.
Piłkarska kuchnia wegańska
Wszyscy piłkarze Forest Green Rovers to weganie. Całkowicie zrezygnowali z jedzenia czerwonego mięsa i stopniowo przechodzili na dietę roślinną. Już dawno zostało udowodnione, że spożywanie dużych ilości mięsa ma zły wpływ na organizm sportowców – jest ono bowiem ciężkostrawne. Decyzja o przejściu na dietę roślinną nie skończyła się tylko na sportowcach. W trakcie meczu angielskiego FGR kibice nie mają możliwości kupienia hot doga, hamburgera, popcornu czy gazowanego napoju. W przerwach serwowane są (podobno wyśmienite) wegańskie paszteciki w sosie beszamelowym przygotowanym z soi.
Ekologia widoczna nie tylko w menu
Klub piłkarski z Nailsworth dba nie tylko o swoich piłkarzy, ale również o kibiców. Osoby przyjeżdżające na mecz samochodem elektrycznym mają możliwość załadowania go na parkingu znajdującym się pod stadionem. W tym celu wystarczy skorzystać ze specjalnej znajdującej się przed stadionem stacji elektrycznej. Prąd z niej pochodzący jest w pełni ekologiczny – pochodzi z paneli słonecznych znajdujących się na dachu stadionu. Panele zapewniają około 20% energii zużywanej przez klub. Pozostała pochodzi z innych źródeł odnawialnych, takich jak słońce lub wiatr. Jakie jeszcze ekologiczne rozwiązania zostały wymyślone na tym stadionie?
- Ekologiczny prąd wytwarzany przez energię słoneczną zasila kosiarkę, która bez pomocy człowieka regularnie kosi trawę na angielskim stadionie.
- Murawa na stadionie jest w 100% organiczna. Do jej pielęgnacji nie wykorzystuje się żadnych sztucznych nawozów, a system nawadniania oparty jest w głównej mierze na wykorzystaniu wody deszczowej. Organicznym nawozem używanym do zasilania murawy są krowie odchody.
The New Lawn – stadion z drewna
Do 2016 roku piłkarze Forest Green Rovers grali mecze na niewielkim stadionie Lawn Ground znajdującym się między domami mieszkańców Nailsworth. Jednak 2 lata temu zbudowane zostało nowe boisko treningowe o nazwie The New Lawn. Co ciekawe, jest ono w całości wykonane… z drewna. Taka decyzja została podjęta w celu zminimalizowania śladów węglowych. Na nowym stadionie znajdują się cztery trybuny, które pomieścić mogą około 5 tysięcy kibiców.
Nagrodzeni przez ONZ
Działania angielskiego klubu piłkarskiego na rzecz środowiska dostrzegła nawet Organizacja Narodów Zjednoczonych. Postanowiła go wyróżnić nagrodą Momentum of Change. Wyróżnienie to przyznawane jest za najbardziej wartościowe inicjatywy przyczyniające się do dbania o środowisko naturalne. Przedstawiciele angielskiego klubu odebrali nagrodę podczas grudniowego szczytu klimatycznego ONZ organizowanego w Katowicach.
Mimo że Forest Green Rovers nie zajęli jeszcze pierwszego miejsca w rozgrywkach piłkarskich, to w oczach kibiców całego świata i tak są zwycięzcami. Udowodnili i wciąż udowadniają, że sportowe życie zgodne z zasadami ekologicznymi nie jest trudne. Najważniejsze, aby nie bać się zmian, nawet tych radykalnych.
Nie tylko Forest Green Rovers żyją w zgodzie z naturą – poznaj inne ekologiczne obiekty piłkarskie
Nie od dziś wiadomo, że piłka nożna jest sportem wzbudzającym największe emocje wśród kibiców. To także dyscyplina, który bardzo szybko rozwija się pod względem innowacji i technologii. Zobacz, jak do ochrony środowiska przyczyniają się wybudowane stadiony w Anglii, Niemczech czy Holandii.
Amsterdam ArenA (Amsterdam)
Stadion Ajaxu Amsterdam oraz reprezentacji Holandii zasilany jest 4200 panelami solarnymi umieszczonymi na dachu budynku. Obiekt powtórnie wykorzystuje deszczówkę i stawia na ekologiczne ogrzewanie. Kibice na każdym meczu siadają na siedzeniach w całości wykonanych z przetwarzalnej trzciny cukrowej. Oprócz tego Amsterdam ArenA jest:
- chłodzony wodą ze pobliskiego jezior,
- otoczony znanymi na całym świecie holenderskimi turbinami wiatrowymi.
Aviva StaDium (Dublin)
Zieleń jest narodowym kolorem Irlandii – nawiązuje bowiem do licznych traw porastających tę wyspę, a także do koniczyny św. Patryka (patrona państwa). Aviva Stadium to kolejny zielony symbol tego miejsca. Na trybuny stadionu odsyłane jest paliwo kopalne przechodzące w odnawialną energię. Irlandczycy na Aviva Stadium ograniczyli także generowanie dwutlenku węgla.
Estadio Mineirão (Belo Horizonte)
W tym miejscu w 2014 roku został rozegrany jeden z najbardziej historycznych półfinałów Mistrzostw Świata w piłce nożnej – Brazylia na własnym stadionie przegrała z Niemcami 1:7. Estadio Mineirão jest pierwszym brazylijskim stadionem, którego zadaszenie zostało wykonane z paneli solarnych. Dzięki temu obiekt dostarcza energię zasilającą około tysiąc okolicznych domów. Cała inwestycja kosztowała prawie 16 milionów dolarów.
MetLife Stadium (Nowy Jork)
MetLife Stadium zbudowany w 2010 roku to jedyny w tym zestawieniu stadion futbolu amerykańskiego. Rozgrywane są na nim mecze takich gwiazd NFL, jak New York Jets czy New York Giants. Jakie ekologiczne rozwiązania wykorzystano przy budowie MetLife Stadium?
- Stadion zbudowano z 40 tysięcy ton przetopionego złomu.
- Wszystkie siedzenia wykonano z surowców wtórnych.
- Na dachu zamontowano pierścień solarny wytwarzający taką ilość prądu, że zasila on kolorowe światełka LED znajdujące się na całej arenie.
Signal Iduna Park (Dortmund)
Signal Iduna Park to stadion niemieckiego klubu Borussia Dortmund, w którym w latach 2010-2014 grał Robert Lewandowski. Cały obiekt, a więc stadion, siedziba trenera oraz kompleks treningowy wyposażony jest w panele fotowoltaiczne. To nieograniczone źródło tzw. zielonej energii przekształcające światło słoneczne w energię elektryczną.
Princes Park (Dartford)
Zbudowany w 2006 roku Princes Park należy do piątoligowego klubu Dartford Football Club. Miejsce to pomieścić może ponad 4 tysiące widzów. Stadion zbudowano w myśl zasad ekologii. Princes Park pokryty jest dachem z żywych roślin filtrujących powietrze w bezpieczny i naturalny sposób. Inne przyjazne dla środowiska wybory wykorzystane w czasie budowy to m.in. panele solarne oraz system oczyszczania deszczówki.