Przegląd ogrodu i odpowiednie przygotowanie roślin po zimie
Prace w ogrodzie i na działacie należy zacząć od przeglądu stanu roślin. Zima mogła je uszkodzić. Sprawdzamy zatem cebule, bulwy i kłącza roślin, które były przechowywane w chłodnych pomieszczeniach i te na zewnątrz.
W przypadku pojawienia się na roślinach czarnych lub brązowych plam, należy je niestety wyrzucić. Czarne plamy to znak, że roślina została zarażona wirusem lub grzybem i trudno ją będzie uratować.
Oczywiście, warto też uporządkować cały teren. Całe szczęście wiosenne powietrze i ciepłe temperatury, które pojawiają się już w marcu, tylko zachęcają do pracy. Pierwszy powiew cieplejszego powietrza to również sygnał, że można rozpocząć zdejmowanie osłon z roślin, które miały je chronić przed chłodem zimy. Najlepiej zrobić to jednak w pochmurny dzień, aby słońce nie uszkodziło delikatnych pędów, rozwijających się już pod osłonami. Słomiane maty i włókninę można przechować do kolejnej jesieni.
Przygotowanie nowych roślin do sadzenia
Wczesna wiosna to dobra pora na sadzenie drzew i krzewów sprzedawanych z odkrytymi korzeniami. Już pod koniec marca można zacząć o tym myśleć i przygotowywać grunt. Jednak wybierając rośliny, zwracajmy uwagę na to, aby nie miały przesuszonych gałęzi.
W marcu najlepiej sadzić czarnuszki, maki, gipsówki, maczki kalifornijskie, nagietki i ostróżki jednoroczne, z kolei groszki, godecje, maciejki i smagliczki powinny poczekać przynajmniej do połowy kwietnia.
To, kiedy rośliny zostaną posadzone na naszej działce lub ogrodzie, zależy od ich rodzaju. Cebulki, bulwy i kłącza sadzi się w drugiej połowie kwietnia, a z begoniami, daliami i paciorecznikami należy poczekać do połowy maja, kiedy definitywnie miną przymrozki.
Wiosna w ogrodzie – formowanie i wycinanie roślin
Pożegnaliśmy zimę! Teraz pora na wiosenne porządki! Pora usunąć to co niepotrzebne, czyli suche liście i pędy. Z krzewów kwitnących wczesną wiosną usuwamy suche i najstarsze pędy, tak należy postąpić z jaśminowcami, kalinami, krzewuszkami, pięciornikami, pigwowcami, porzeczkami ozdobnymi i żylistkami.
Polecamy zamówić do tego celu kontener na odpady o pojemności 3,5m3, który idealnie sprawdzi się podczas prac porządkowych w ogrodzie i na działce:
Krzewy kwitnące późną wiosną oraz latem przycinamy na wysokości ¼ nad ziemią, aby pobudzić je do rozrostu. W ten sposób postępujemy na przykład z lawendą i hortensją. Przycinamy również korony róż, pozostawiając jedynie 20-centymetrowe odcinki. Początek wiosny to również dobry czas na formowanie krzewów.
Wiosna to najbardziej pracowity czas dla działkowców. Pora pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Praca szybko się nam jednak opłaci, kiedy przyjdzie do zbierania plonów i podziwiania efektów.