Wyróżnienie w konkursie Eco-Miasta
8 listopada ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasta, w którym udział wzięły 63 miejscowości. Wrocław otrzymał wyróżnienie w dwóch kategoriach:
- gospodarka wodna,
- zrównoważona mobilność.
Do tego zwycięstwa przede wszystkim przyczyniła się ujednolicona polityka wśród różnych środków transportu poprzez wprowadzenie karty miejskiej Urbancard. Ponadto, w mieście jest dostępnych aż 11 stacji, w których można naładować samochody elektryczne. Wrocław otrzymał także wyróżnienie za wsparcie finansowe budowy przełączy kanalizacyjnych.
Była to już piata edycja projektu Eco-Miasta, którego celem jest szerzenie idei zrównoważonego rozwoju miasta. Co roku sukcesywnie nagradzane są miejscowości najbardziej zaangażowane w ekologiczne rozwiązania w przestrzeni miejskiej.
W listopadzie odbyła się międzynarodowa konferencja „Innowacyjne Eco-Miasto: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”, gdzie w Centrum Nauki Kopernika w Warszawie wręczono nagrody i wyróżnienia. Organizatorami konkursu Eco-Miasta są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID w Warszawie.
Ołbin zyska nową zieloną przestrzeń w ramach projektu „Horizon 2020”
Jesienią 2016 roku Wrocław wziął udział w ogólnoeuropejskim projekcie organizowanym przez Grow Green, którego celem jest przystosowanie przestrzeni miejskiej do zmian klimatu poprzez lokalne zagospodarowanie i wykorzystanie wód opadowych oraz stworzenie przyjaznych miejsc zieleni w zabudowie miejskiej. W kwietniu 2017 roku ogłoszono wyniki i Wrocław wraz z innymi europejskimi miastami otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 12 milionów złotych.
Dzielnicą, która zostanie zrewitalizowana w ramach projektu jest Ołbin. Powstaną tam między innymi parki kieszonkowe, zielone ulice (m.in przy ul. Daszyńskiego) czy systemy mikrozieleni. Zastosowane zostaną także metody przeciwdziałania lokalnej wyspie ciepła.
Termin zakończenia realizacji projektu przypada na 30 maja 2022 roku, jednak już 27 listopada odbędzie się pierwsze spotkanie w siedzibie Rady Osiedla Ołbin (ul. Na Szańcach 14). Projekt będzie realizowany w oparciu o czynny udział mieszkańców, dlatego bardzo istotne jest duże zaangażowanie społeczne w przeprowadzaną inwestycję.
Warsztaty ekologiczne we Wrocławiu – miasto całkiem „Smart”
Nowoczesne rozwiązania nastawione na ekologiczne zarządzanie miastem zostaną przedstawione już 23 i 27 listopada 2017 roku w CRZ Krzywy Komin. Podczas warsztatów organizatorzy przedstawią makietę miasta idealnego, czyli miejsca bez smogu, z bezpiecznym ekosystemem grzewczym oraz wykorzystującego innowacyjne rozwiązania komunikacyjne.
Tak zaprezentowany Wrocław ma uświadomić mieszkańcom, że zmiana na lepsze i zdrowsze życie jest możliwa, a nowoczesne technologie są kluczem do tego sukcesu.
Kreatywne warsztaty nastawione będą na praktyczne rozwiązania zwalczające zanieczyszczenia powietrza. Przedstawione zostaną także ekologiczne metody ogrzewania miejskiego. W grudniu odbędzie się wystawa finałowej I edycji „Wrocław – łączy nas ciepło”, gdzie przedstawione zostaną efekty pracy mieszkańców.
Udział w projekcie jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy na stronie wroclawlaczynascieplo.pl.