Wyrzucanie kwiatów w doniczkach – dostępne możliwości

  • Kompostowanie – jest to najbardziej ekologiczny sposób utylizacji roślin. Kwiaty doniczkowe, które są organiczne, mogą być kompostowane, co przyczynia się do produkcji wartościowego kompostu. Proces ten polega na umieszczeniu roślin na kompostowniku lub w specjalnym pojemniku do kompostowania, gdzie stopniowo rozkładają się, tworząc naturalny nawóz. Warto jednak pamiętać, że chorych roślin nie powinno się kompostować, ponieważ mogą one przenosić patogeny na inne rośliny.
  • Zielone odpady – wiele gmin posiada programy zbiórki odpadów zielonych, do których należą także kwiaty doniczkowe. Odpady te są zbierane i przekazywane do przetworzenia, co często obejmuje kompostowanie na większą skalę. Jest to wygodna opcja dla osób, które nie mają warunków do kompostowania w domu.

Jeśli nie ma możliwości skorzystania z wyżej wymienionych opcji, ostatnim rozwiązaniem jest wyrzucenie roślin do kontenerów na odpady zmieszane. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku rośliny trafią na wysypisko, co nie jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia ochrony środowiska.

Jeśli posiadasz więcej odpadów zielonym, dobrym wyborem może być zamówienie dedykowanego kontenera – który zostanie podstawiony pod dom i odebrany po zapełnieniu. Wywozem i utylizacją odpadów zajmiemy się my.