Jeśli posiadasz stary materac, masz kilka możliwości jego wyrzucenia. To przede wszystkim:

  • Firmy oferujące usługi wywozu odpadów –  które za relatywnie niewielką opłatą zajmą się odbiorem i utylizacją starego materaca. Jest to wygodna opcja, zwłaszcza dla osób, które nie mają możliwości samodzielnego transportu materaca do punktu zbierania odpadów.
  • Punkty zbierania odpadów wielkogabarytowych – gminy oferują mieszkańcom możliwość bezpłatnego pozbycia się odpadów wielkogabarytowych, w tym materacy. Zazwyczaj organizowane są specjalne punkty (tzw. PSZOK-i), lub też gmina podstawia kontenery na odpady gabarytowo w określonych miejscach, na podstawie harmonogramu. Informacje o lokalizacji i terminach takich zbiórek można znaleźć na stronie internetowej urzędu.

Gdzie najwygodniej wyrzucić materac?

Materace to najczęściej bardzo duże przedmioty, których przewiezienie nie jest łatwe. Z tego powodu dobrym wyborem może być wynajęcie kontenera na odpady gabarytowe, który zostanie podstawiony pod dom, a następnie odebrany przez firmę. Do PSZOK-a stare materace trzeba dostarczyć na własną rękę.

Pamiętaj, że starych materacy nie można wyrzucać do przydomowych śmietników komunalnych, zostawiać w wiatach śmietnikowych i innych nieprzeznaczonych do tego miejscach.

Jeśli materac jest w dobrym stanie, można rozważyć przekazanie go organizacjom charytatywnym lub osobom potrzebującym. Wiele organizacji akceptuje darowizny w postaci używanego sprzętu domowego, w tym materacy, pod warunkiem, że są one czyste i niezniszczone – nadają się do dalszego użytkowania.