Rodzaj opakowania ma znaczenie
Opakowania po maśle mogą być wykonane z różnych materiałów: papieru, plastiku, a nawet z połączenia kilku surowców, co dodatkowo utrudnia ich segregację. Najczęściej spotykane opakowania to te z papieru lub folii aluminiowej, które są jednak pokryte warstwą tłuszczu. Niestety, taka powłoka znacząco utrudnia recykling, dlatego nie każde opakowanie może być wyrzucane do pojemnika przeznaczonego na papier czy plastik.
Opakowania papierowe po maśle – do odpadów zmieszanych
Jeżeli opakowanie po maśle jest wykonane z papieru, ale pokryte jest tłuszczem, nie może być poddane recyklingowi jako papier. Tłuszcz przenikający do papieru powoduje, że nie nadaje się on do ponownego przetworzenia, dlatego takie opakowanie powinno trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Wyjątkiem mogą być specjalne instrukcje producenta, jednak w większości przypadków tłuste papierowe opakowania po maśle nie są przyjmowane jako surowce wtórne.
Opakowania plastikowe – recykling czy odpady zmieszane?
Niektóre masła są pakowane w plastikowe pojemniki, które często są mylnie wyrzucane do odpadów zmieszanych. Jeśli opakowanie jest z tworzywa sztucznego i możemy je łatwo oczyścić z resztek tłuszczu, należy je wyrzucić do pojemnika na plastik. Warto jednak pamiętać, że dokładne mycie opakowań nie jest wymagane – wystarczy usunąć resztki masła, aby opakowanie nadawało się do recyklingu.
Folie aluminiowe i ich miejsce w segregacji
Kolejnym typem opakowania, który możemy spotkać, jest folia aluminiowa. Takie opakowanie po maśle również powinno trafić do odpadów zmieszanych, ponieważ folia aluminiowa zanieczyszczona tłuszczem nie może zostać poddana recyklingowi. Warto też pamiętać, że nawet czyste aluminiowe opakowania nie zawsze są przyjmowane do recyklingu, stąd też zwykle pojemnik na odpady zmieszane będzie właściwym rozwiązaniem.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Przy segregowaniu opakowań po produktach takich jak masło czy margaryna, kluczowe jest zwrócenie uwagi na stopień ich zanieczyszczenia. Tłuste opakowania, niezależnie od materiału, z którego są wykonane, najczęściej powinny trafić do odpadów zmieszanych. W przypadku wątpliwości warto sprawdzić lokalne zasady segregacji, ponieważ mogą się one nieco różnić się w zależności od regionu.