Decydując się na budowę domu, warto wziąć pod uwagę dzisiejsze możliwości i alternatywne rozwiązania. Coraz więcej rodzin dokładnie analizuje korzyści płynące z posiadania domu energooszczędnego lub pasywnego. Głównym zadaniem takiego rozwiązania jest duża oszczędność finansowa, ze względu na znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania.

Ponadto, ich budowa pozytywnie wpływa na ekologię środowiska, ponieważ domy te przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a także pozwalają zredukować zużycie energii w codziennych warunkach.

Dom pasywny

Pośród domów energooszczędnych można wyróżnić domy pasywne, które charakteryzują się minimalnym zużyciem energii cieplnej. Dzieje się tak dlatego, że z założenia mają one być bierne, czyli funkcjonować bez konieczności ogrzewania go węglem, olejem czy gazem. Zaprojektowane są tak, by maksymalnie zredukować wydostawanie się ciepła na zewnątrz i izolować to, które wytwarzane jest w sposób naturalny przez domowników i promienie słoneczne.

Dom energooszczędny

Coraz więcej osób zauważa korzyści budowy domu, którego zadaniem jest przede wszystkim redukcja zapotrzebowania na energię cieplną. Koszt takiego rozwiązania jest tylko około 5% większy, dlatego w najbliższych latach dom energooszczędny stanie się standardem w polskim budownictwie.  Dla porównania, zwykły dom do ogrzewania potrzebuje 160 kWh/m2 w skali roku, dom energooszczędny redukuje tę wartość do 70 kWh/m2 w skali roku, a dom pasywny powinien zużyć zaledwie około 15 kWh/m2 w skali roku. Jak widać różnica jest ogromna, co jednocześnie przekłada się na oszczędność finansową domowników.

Jakie warunki musi spełniać dom energooszczędny i pasywny?

  • Przeszklenia – bardzo ważne jest ustawienie domu w odpowiednim kierunku, a także rozmieszczenie okien i drzwi. Najwięcej przeszklonych powierzchni powinno znaleźć się po południowej stronie budynku, by jak najwięcej energii uzyskać poprzez działania słoneczne.
  • Kształt – dom pasywny musi zostać zaprojektowany na planie prostokąta z maksymalnie dwuspadowym dachem. W przypadku domu energooszczędnego mamy większą dowolność w zakresie kształtu bryły, jednak sam projekt i tak powinien być możliwie najprostszy, bez zbędnych załamań dachu i ścian.
  • Izolacja – odpowiednie zabezpieczenie domu przed upływem ciepła to klucz do sukcesu. Izolowane powinny być przede wszystkim okna i drzwi, a także należy zadbać o grubą warstwę materiału ochronnego we wszystkich zagrodach wewnętrznych. W przypadku ścian zewnętrznych i podłóg, termoizolacja powinna wynosić w granicach 20-40 cm grubości.

W domach energooszczędnych i pasywnych stosowane są innowacyjne techniki, którymi pomysłodawcami są kraje Europy Zachodniej. Oferta ekologicznych domów szczególnie interesuje rodziny z dziećmi, ze względu na pozytywne korzyści eliminowania energii ze źródeł nieodnawialnych. Inwestycja jest niewiele droższa od domów tradycyjnych, jednak nie ma wątpliwości, że poniesione koszty szybko się zwrócą.