Poprawa kondycji środowiska wymaga wielu działań na bardzo szerokim polu, począwszy od zabawowej edukacji najmłodszych, skończywszy na poważnych projektach czy inwestycjach. We Wrocławiu podejmowane są różne inicjatywy, dzięki którym wzrasta świadomość mieszkańców o konieczności dbania o przyrodę. Zobacz, jakie ekologiczne wydarzenia działy się się w ostatnim czasie we Wrocławiu.

Antysmogowa edukacja najmłodszych

EkoCentrum Wrocław organizuje warsztaty zatytułowane „Dobra atmosfera”. Kierowane są one do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie najmłodszych o zagrożeniach, jakie dla zdrowia i życia ludzi, a także dla całego ekosystemu niesie zanieczyszczone powietrze. Uczestnicy warsztatów poznają także istniejące sposoby redukcji smogu. Czego będą dotyczyły bloki zajęć?

  • Smog zimowy – uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób możliwie najskuteczniej zapobiegać powstawaniu smogu oraz jakie działania podejmować w przypadku alarmu smogowego.
  • Smog letni – ten blok zajęć będzie dotyczył zanieczyszczeń powietrza związanych z transportem, a także zahaczy o globalną skalę zagrożeń klimatycznych.
  • Drzewa i zieleń – w tym bloku uczestnicy dowiedzą się o niezwykle istotnej roli, jaką w procesie oczyszczania powietrza pełnią lasy oraz roślinność.
eekologia we wrocławiu smog
Podczas warsztatów uczniowie zdobędą wiedzę na temat źródeł smogu i sposobów walki z nim.

Program potrwa do końca 2018 roku. Chęć udziału można zgłaszać pod linkiem https://goo.gl/forms/AaChUDdi60S7bHus1.

Smog letni – dlaczego trzeba mówić o nim nie tylko dzieciom?

Smog letni jest problemem, który dotyka polskie miasta nie tylko zimą. Zjawisko to pojawia się także latem, zwłaszcza wtedy, gdy ta pora roku jest sucha i ciepła. Powodowany zimnem smog typu londyńskiego zamieniany jest na ciepłolubny smog typu Los Angeles który, choć pozbawiony sadzy, pełen jest trującego ozonu. Co robić w sytuacji, gdy jesteś mieszkańcem miasta ze smogiem letnim? Przede wszystkim nie lekceważ alarmów smogowych. Pojawiają się one na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (www.gios.gov.pl/pl/), a także na profilach społecznościowych organizacji proekologicznych. Najlepiej wyjechać wówczas z miasta, a jeśli nie masz takiej możliwości, to w trosce o własne zdrowie – pozostań w domu.

Problem palący w płuca

Temat smogu podnoszony jest zwłaszcza w wielkich miastach, które duszą się z powodu dużej ilości niskoemisyjnych pieców produkujących zatrważające ilości pyłów o średnicy ≤10 μm (o mikropyłach więcej przeczytasz w tym wpisie). Piece starego typu dodatkowo opalane najniższej jakości węglem z dużą ilością mułów są główną przyczyną powstawania smogu. Do tego dochodzą korki na ulicach powodowane dużą ilością samochodów w ciągach komunikacyjnych oraz opieszałością polityków w kwestiach dotyczących transportu publicznego. Powyższe czynniki w połączeniu z niewielką ilością opadów i wiatrów powodują „zawieszenie” brudów nad miastami i wytworzenie iście zabójczej smogowej atmosfery.

Brudne południe Polski

Mieszkańcy praktycznie całej południowej części kraju, od Wrocławia aż po Rzeszów, na początku roku byli narażeni na kontakt ze skrajnie szkodliwym powietrzem. Najlepszym (a może najgorszym?) przykładem potwierdzającym taki stan rzeczy przyniósł dzień 10 lutego. Wtedy to Wrocław zajął pierwsze miejsce w rankingu miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na świecie. Za dobowe zestawienie danych o smogu z całego świata odpowiada portal AirVisual. Monitorowane są tam informacje pochodzące ze stacji pomiarowych oraz satelit meteorologicznych. Stolica Dolnego Śląska daleko w tyle pozostawiła m.in. New Delhi i Kalkutę, a także szereg miast chińskich, przekraczając normy zanieczyszczeń o ponad 800%!

Akcja Śmieciaki

Dobiega końca konkurs „Bądźmy EKO dla Wrocławia”, którego celem było uświadomienie najmłodszych o konieczności segregowania odpadów nadających się do ponownego przetworzenia. Na czym polegał? Dzieci biorące udział w konkursie muszą stworzyć Śmieciaka, czyli ludzika złożonego wyłącznie z odpadów, które można wrzucić do kontenerów na tworzywa sztuczne, szkło oraz papier. W konkursie wzięło ponad 400 uczniów z wrocławski szkół. Dzieci nadesłały zdjęcia niemal 300 Śmieciaków. Najlepsze z nich ozdobią wrocławskie przystanki.

eko wrocław śmieciaki
Plastikowe butelki z pewnością będą jednym z głównych surowców budowania Śmieciaków.

Dbanie o środowisko nie musi być nudne – EkoWalentynki

14 lutego w niemal 70 polskich miastach, w tym także we Wrocławiu, rozpoczęła się kolejna edycja akcji „EkoWalentynki – kochamy recykling”. Na czym polega ta inicjatywa? W dzień Walentynek rozpoczęła się zbiórka zużytych baterii oraz drobnego sprzętu elektronicznego. Tego dnia w zamian za elektroodpady rozdawane były walentynkowe słodycze oraz kwiatki. Pomysłodawcy akcji podkreślają, że w Dniu Zakochanych na szczególne uczucie zasługuje także Ziemia, bez której nie byłoby życia. Zbiórka odpadów będzie prowadzona do Dnia Ziemi, czyli do 22 kwietnia. W akcji biorą udział takie placówki, jak:

  • szkoły,
  • ośrodki kultury,
  • organizacje społeczne,
  • samorządy,
  • prywatne przedsiębiorstwa,
  • instytucje medialne.
ekologia we wrocławiu elekroodpady
Akcja ma na celu wspomóc osiągnięcie przez Polskę wymaganych unijnych progów recyklingu elektroodpadów.

Eko-forum – dbajmy o wodne zasoby miasta

13 marca we wrocławskim Instytucie Niskich temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk odbyła się konferencja Eko-forum. Jej tematem przewodnim była „Adaptacja do zmieniających się warunków klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną w przestrzeni miast”. W czasie konferencji specjaliści od adaptacji miast do nowych warunków klimatycznych spotykali się z samorządowcami oraz przedstawicielami biznesu, aby zaprezentować im nowatorskie praktyki adaptacji infrastruktury i funkcjonowania miasta do warunków klimatycznych, finansowania nowych technologii oraz oceny zagrożeń wynikających ze zmian klimatu.

eko wrocław eko-forum
Naukowcy , samorządowcy i biznesmeni starają się zoptymalizować wykorzystywanie wodnych zasobów.

W tegorocznej edycji szczególną uwagę przywiązano do prawidłowego gospodarowania miejskich zasobów wodnych. Wynika to z faktu, że polskie miasta coraz częściej narażone są na katastrofalne w skutkach powodzie powodowane obfitymi opadami lub susze wynikające z długotrwałego braku deszczu. We Wrocławiu dyskutowano na temat komputerowych systemów do zarządzania zasobami wody, sposobów utrzymania sieci irygacyjnych oraz prawnych regulacji dotyczących opłat deszczowych.