Poprawa kondycji środowiska wymaga działania na bardzo szerokim polu, począwszy od zabawowej edukacji najmłodszych, skończywszy na poważnych projektach czy inwestycjach. W Wrocławiu podejmowane są różne inicjatywy, dzięki którym wzrasta świadomość mieszkańców o konieczności dbania o przyrodę. Zobacz, jakie ekologiczne wydarzenia dzieję się w ostatnim czasie we Wrocławiu.

Antysmogowa edukacja najmłodszych

EkoCentrum Wrocław organizuje warsztaty zatytułowane „Dobra atmosfera”. Kierowane są one do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie o zagrożeniach, jakie dla zdrowia i życia ludzi, a także dla całego ekosystemu niesie zanieczyszczone powietrze. Uczestnicy warsztatów poznają również istniejące sposoby redukcji smogu. Czego będą dotyczyły bloki zajęć?

  • Smog zimowy – uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób możliwie najskuteczniej zapobiegać powstawaniu smogu oraz jakie działania podejmować w przypadku alarmu smogowego.
  • Smog letni – ten blok zajęć będzie dotyczył zanieczyszczeń powietrza związanych z transportem, a także poruszy globalną skalę zagrożeń klimatycznych.
  • Drzewa i zieleń – w tym bloku uczestnicy dowiedzą się o niezwykle istotnej roli, jaką w procesie oczyszczania powietrza pełnią lasy oraz inna roślinność.
eekologia we wrocławiu smog
Podczas warsztatów uczniowie zdobędą wiedzę na temat źródeł smogu i sposobów walki z nim

Program potrwa do końca 2018 roku. Chęć udziału można zgłaszać pod linkiem https://goo.gl/forms/AaChUDdi60S7bHus1.

Akcja Śmieciaki

Dobiega końca konkurs „Bądźmy EKO dla Wrocławia”, którego celem było uświadomienie najmłodszych o konieczności segregowania odpadów nadających się do ponownego przetworzenia. Na czym polega? Dzieci biorące udział w konkursie muszą stworzyć Śmieciaka, czyli ludzika złożonego wyłącznie z odpadów, które można wrzucić do kontenerów na: tworzywa sztuczne, szkło, papier.

W konkursie wzięło ponad 400 uczniów z wrocławski szkół. Dzieci nadesłały zdjęcia niemal 300 Śmieciaków. Najlepsze z nich ozdobią wrocławskie przystanki.

eko wrocław śmieciaki
Plastikowe butelki z pewnością będą jednym z głównych surowców budowania Śmieciaków

Dbanie o środowisko nie musi być nudne – EkoWalentynki

14 lutego w niemal siedemdziesięciu polskich miastach, także we Wrocławiu, rozpoczęła się kolejna edycja akcji „EkoWalentynki – kochamy recykling”. Na czym polega ta inicjatywa? W dzień walentynek rozpoczęła się zbiórka zużytych baterii oraz drobnego sprzętu elektronicznego. Tego dnia w zamian za elektroodpady rozdawane były walentynkowe słodycze oraz kwiatki. Pomysłodawcy akcji podkreślają, że w dniu zakochanych na szczególne uczucie zasługuje także Ziemia, bez której nie byłoby życia. Zbiórka będzie prowadzona do Dnia Ziemi, czyli do 22 kwietnia. W akcji biorą udział takie placówki jak:

  • szkoły,
  • ośrodki kultury,
  • organizacje społeczne,
  • samorządy,
  • prywatne przedsiębiorstwa,
  • instytucje medialne.
ekologia we wrocławiu elekroodpady
Akcja ma na celu wspomóc osiągnięcie przez Polskę wymaganych unijnych progów recyklingu elektroodpadów

Eko-forum – dbajmy o wodne zasoby miasta

13 marca we wrocławskim Instytucie Niskich temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk odbyła się konferencja Eko-forum. Jej tematem przewodnim była „Adaptacja do zmieniających się warunków klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną w przestrzeni miast”.

W czasie konferencji specjaliści od adaptacji miast do nowych warunków klimatycznych spotykają się z samorządowcami oraz przedstawicielami biznesu pot to, by zaprezentować im nowatorskie praktyki adaptacji infrastruktury i funkcjonowania miasta do warunków klimatycznych, finansowania nowych technologii oraz oceny zagrożeń wynikających ze zmian klimatu.

eko wrocław eko-forum
Naukowcy , samorządowcy i biznesmeni starają się zoptymalizować wykorzystywanie wodnych zasobów

W tegorocznej edycji szczególną uwagę przywiązano do prawidłowego gospodarowania miejskich zasobów wodnych. Wynika to z faktu, że polskie miasta coraz częściej narażone są na natychmiastowe powodzie spowodowane obfitymi opadami lub susze wynikające z długotrwałego braku deszczu. We Wrocławiu dyskutowano na tematy komputerowych systemów do zarządzania zasobami wody, sposobów utrzymania sieci irygacyjnych oraz prawnych regulacji dotyczących opłat deszczowych.