Choć przepisy tzw. “ustawy śmieciowej” weszły w życie 1. lipca, nadal wiele osób ma problem z odpowiednią segregacją odpadów. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Wrocławian postanowiliśmy rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania – segregowanie śmieci co, gdzie wyrzucać. Wrocław to miasto, które które kładzie duży nacisk na recykling i ekologię, więc mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule będą dla Państwa przydatne – w skrócie: jak segregować śmieci?

Śmieci Wrocław

Pomimo tego, że od dłuższego czasu są prowadzone kampanie informacyjne na temat właściwego wyrzucania odpadów, wciąż pojawiają się kolejne pytania, na które firmy odpowiedzialne za wywóz odpadów, Wrocław, jak i zarządcy budynków starają się udzielać odpowiedzi. Zdecydowaliśmy się opublikować kilka popularnych pytań i wyjaśnień, aby rozwikłać wszelkie niejasności.

Segregowanie śmieci – co, gdzie wyrzucać?

Pani Janina pyta: “Zupełnie nie wiem, gdzie powinnam wyrzucić karton po mleku, wydaje mi się, że najbardziej pasuje do pojemnika niebieskiego, czy mam rację?

– Niestety nie Pani Janino. Kartony po mleku należy wyrzucać do pojemnika żółtego.

Pan Paweł nadesłał do nas następujące pytania: “Jaka jest różnica pomiędzy pojemnikiem białym a zielonym? Oba są przeznaczone na szkło, czy do białego należy wrzucać potłuczone, a do zielonego całe?

-Różnica polega na tym, że do pojemnika białego należy wrzucać szkło bezbarwne, zaś do zielonego szkło kolorowe. Rozbite szkło powinno natomiast trafić do pojemnika na zmieszane odpady.

Kolejne pytanie od Pana Pawła dotyczy innej kwestii: “Gdzie mogę wyrzucić stare, zniszczone meble? Nie zmieszczą się przecież w pojemnikach…

 -Na meble przeznaczony jest specjalny kontener na śmieci. Wrocław ponadto przygotował w mieście kilka Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które mogą przyjąć od Pana rzeczy o dużych gabarytach. Ale to wymaga organizowania transportu i jest dość skomplikowane logistycznie. Stąd najprostszym wyjściem jest po prostu zamówienie kontenera na odpady w firmie EKO-LOGIS, najmniejsze kontenery o pojemności 3,5m3 kosztują mniej niż 300 PLN, a zmieszczą się do nich na pewno śmieci z piwnicy, czy remontu. Kontener może stać przez kilka dni, więc spokojnie można go przez ten czas zapełniać.

Dostaliśmy też wiele innych pytań, od ludzi którzy, nie są pewni, jak powinna wyglądać segregacja odpadów. Najprostszym sposobem, aby odpowiedzieć na wszystkie z nich jest dokładne opisanie, na co przeznaczone są poszczególne pojemniki.

 

POJEMNIK NIEBIESKI

kontener na śmieci wrocław

TAK NIE

Papier

Zabrudzony/tłusty papier

Książki (bez twardych okładek)

Kartony po mleku, sokach, napojach

Gazety, ulotki, czasopisma, broszury itp.

Art. higieniczne (pieluchy jednorazowe, podpaski itp.)

Kartonowe/tekturowe  pudełka i opakowania

Opakowania materiałów budowlanych (worki po cemencie itp.)

Torebki papierowe

Papier termiczny i faksowy

Papier pakowy

Papier samokopiujący (faktury/kalki/rachunki)

Zeszyty (bez twardych okładek)

Tapety

 

Papier z folią

 

Niebieskie pojemniki są przeznaczone na papier, więc w miarę możliwości należy przed wyrzuceniem usunąć z niego elementy z innych tworzyw np. okładki foliowe lub płócienne, zszywki oraz spinacze biurowe, elementy foliowe z kopert.

Czy wiesz, że przeciętnie zużywasz około 50 kg papieru rocznie? Makulatura to surowiec wtórny, który odzyskiwany jest z niepotrzebnego lub zniszczonego papieru. Zbierając i oddając makulaturę chronisz środowisko oraz oszczędzasz energię.

Kto potrzebuje najwięcej papieru?

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na papier to warto bliżej przyjrzeć się działaniom:

  •  Bibliotek
  • Wydawnictw
  •  Drukarni

Według danych z 2014 roku w Polsce udało się wykorzystać około 2139,7 tysięcy ton makulatury w formie surowca wtórnego. Mimo, że wynik powinien cieszyć to niestety wynosi on około 40%, a średnia dla krajów europejskich wynosi około 70%.

Papier a papier

Mimo, że na makulaturę przeznaczony jest jeden pojemnik (dla przypomnienia kolor niebieski) to jest ona potem dzielona na kilka grup, aby ułatwić jej przetwarzanie.

Docelowy podział makulatury narzucony przez przepisy Unii Europejskiej jest trudny w realizacji. Wyróżnia on cztery rodzaje, a w nich po kilkanaście odmian.

Dodatkowo brakuje w nich konkretnych opisów i wskazań, przez co makulaturę najczęściej segreguje się w oparciu o sposób jej przetwarzania albo rodzaj włókien.

Jak przetwarza się makulaturę?

Pierwszym etapem przerobu makulatury jest jej właściwa segregacja. Makulatura najczęściej po sortowaniu wiązana jest w belę, gdzie czeka na kolejne procesy technologiczne.

Potem następuje rozwłóknianie polegające na moczeniu, stosowaniu substancji odbarwiających oraz wstępnej fazie oczyszczania.

Następnie tak przygotowaną masę oczyszcza się mechanicznie za pomocą sit i hydrocyklonów. Potem w zależności od przeznaczenie makulaturę odbarwia się i bieli.

Kilka ciekawostek o makulaturze w Polsce

Okazuje się, że makulatura może być też dochodowym zajęciem. Firma Baj-Pros Eko zajmuje się odbiorem, a następnie sprzedażą makulatury z warszawskich biur.

Firma oprócz dostarczania papieru do drukarni zajmuje się także niszczeniem dokumentów oraz produkcją tekturowych opakowań. Okazuje się, że warszawskie biura miesięcznie wytwarzają ponad 500 ton makulatury.

Także, jeśli zależy Ci na ochronie środowiska oraz naszych lasach pamiętaj o segregacji makulatury!

 

POJEMNIK ŻÓŁTY

wywóz śmieci Wrocław

Pojemniki żółte są  przeznaczone na tworzywa sztuczne (plastik itp.) oraz metal. Przed wyrzuceniem należy zgnieść duże opakowania, tak aby zajmowały mniej miejsca. Powinny być też czyste.

TAK NIE

Plastikowe butelki

Butelki i opakowania, przed ich opróżnieniem

Plastikowe opakowania po płynach do mycia naczyń, żelach pod prysznic, szamponach itp

Opakowania po lekach

Plastikowe butelki po olejach spożywczych

Butelki po olejach silnikowych i płynach chłodniczych

Plastikowe reklamówki/torby/worki

Zabawki

Plastikowe zakrętki

Sprzęt AGD i RTV

Puszki po napojach i konserwach

Styropian

Kapsle

Baterie

Drobny złom żelazny i metale kolorowe

 

POJEMNIK ZIELONY

śmieci Wrocław

Jest przeznaczony na szkło kolorowe, czyli:

TAK NIE

Kolorowe butelki, słoiki szklane po żywności i napojach

Lustra, witraże, szkła okienne, szyby samochodowe

Kolorowe butelki po napojach alkoholowych

Żarówki, Lampy neonowe/fluorescencyjne/rtęciowe, Reflektory

Szklane, kolorowe opakowania po kosmetykach

Szkło stołowe, porcelana, fajans, szkło żaroodporne, ceramika

 

Doniczki

 

Szkło okularowe

 

Ekrany, kineskopy, lampy telewizyjne

 

Izolatory

POJEMNIK BIAŁY

segregacja odpadów

Tutaj jedyną różnicą względem pojemnika zielonego jest to, że wrzucamy do niego SZKŁO BEZBARWNE.

*W obu przypadkach należy wrzucać szkło całe i czyste. Nie należy tłuc opakowań szklanych przed wyrzuceniem. Trzeba także usunąć dodatkowe elementy jak np. zakrętki, uszczelki. Nie ma natomiast konieczności usuwania etykiet.

POJEMNIK BRĄZOWY

Jest przeznaczony na odpady zielone tj. skoszoną trawę, liście, rośliny doniczkowe i ogrodowe, kwiaty.

Nie należy do niego wrzucać resztek owoców i warzyw, te powinny trafić do pojemnika czarnego (na zmieszane odpady) lub też do przydomowego kompostownika).

POJEMNIK CZARNY

Do pojemnika czarnego powinny trafiać zmieszane odpady, czyli te które nie pasują do pozostałych pojemników. Są tu jednak pewne zastrzeżenia.

Nie wolno tam wrzucać:

-Zużytego sprzętu RTV i AGD

-Baterii oraz akumulatorów

-Leków i chemikaliów

-Termometrów rtęciowych

-Opon

-Gruzu

-Odpadów zielonych

-Meble