Mogłoby się wydawać, że segregowanie śmieci nie powinno sprawić przeciętnej osobie większego problemu, ale niestety statystyki wskazują na coś innego. Dlaczego idea recyklingu mimo tylu korzyści wciąż nie jest popularna?

Za mało miejsca na segregację

Oczywiście każdy z nas chciałby, aby przestrzeń wokół niego, nie tylko ta najbliższa była uporządkowana. Przecież lubimy, jak jest czysto i świeżo. Nikt też nie chcę patrzeć z okna na przepełnione śmietniki, porozrzucane reklamówki czy inne śmieci.

Dlaczego, więc wynosząc śmieci najczęściej zaglądamy tylko do jednego kontenera? Czemu nie pomagamy w utrzymaniu czystości? Recykling to bardzo korzystne rozwiązanie nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim gospodarki i finansów kraju.

Eko-logis - segregacja śmieci

Co jednak, gdy już podejmiemy decyzję o sortowaniu śmieci, ale wchodząc do naszej kuchni nie mamy na to po prostu miejsca?

Pamiętaj, że przy właściwym zagospodarowaniu przestrzeni nawet w małej kuchni uda się zorganizować segregowanie. Rozwiązaniem dla bardzo małych pomieszczeń jest kosz podzielony na trzy pojemniki.

Jeśli masz problem z miejscem wstaw taki kosz do szafki pod zlewem. Gdy masz większą kuchnię możesz po prostu ustawić pojemniki z odpowiednim oznaczeniem kolorystycznym pod ścianą. W pierwszym przypadku oszczędzasz miejsce, a jednocześnie możesz sortować śmieci na odpadki kuchenne, plastikowe opakowania i butelki. Makulaturę możesz zbierać w specjalnym kartonowym pudle ustawionym w przedpokoju lub salonie. W przypadku większej ilości miejsca ustawiasz dowolną ilość pojemników na śmieci.

A co zrobić z brzydkim zapachem ze śmieci?

Czasami w przypadku nasłonecznionych kuchni pojawia się problem z zapachem unoszącym się ze śmietnika, nawet jeśli znajdują się tam resztki ze śniadania. W takim wypadku można do śmietnika wsypać na dno kawę mieloną lub sodę oczyszczoną.

Aby nie trzeba było wynosić segregowanych odpadów po dwóch dniach można również przepłukać opakowanie po jogurcie, mleku lub innym produkcie. Zmniejszy to ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych zapachów.

Największą trudnością w zorganizowaniu sortowania odpadów jest brak miejsca, dlatego tak ważna jest dobra organizacja.

  1. Poszukaj jednego pojemnika z podziałem na trzy komory, który zmieści się w szafce.
  2. Na zakupach staraj się wybierać produkty bez dodatkowego opakowania, np. zamiast pomidorów na tace wybierz te pakowane luzem.
  3. Reklamówki wykorzystuj jako worki na śmieci do łazienki.
  4. W sklepie bułki zapakuj do papierowych torebek.
  5. Przemywaj opakowania po szybko psujących się produktach, żeby w domu nie było czuć zapachu śmieci – zdążysz zapełnić cały kosz bez nieprzyjemnych zapachów.

Warto również skorzystać z często dostępnych porad architektów i projektantów w sklepach z meblami albo artykułami do domu, jeśli nie wiesz jak zorganizować segregowanie odpadów w domu. Być może zaproponują jeszcze lepsze rozwiązanie problemu z miejscem do segregowania.