Utylizacja odpadów

Na przykład gruz budowlany, zamiast wędrować na dzikie wysypiska, może zostać wykorzystany (po recyklingu), jako kruszywo budowlane. Jak najbardziej nadaje się też do podniesienia gruntu, czy zasypania wyrw po kopalniach kruszw. Jak widać banalny gruz, może w drugim życiu mieć masę praktycznych zastosowań i wywożenie go do lasu, poza zanieczyszczaniem środowiska, jest po prostu marnotrawstwem.

Drugie życie, jakie dzięki utylizacji odpadów mogą one zyskać, dotyczy także np. drewna, czy papieru. W procesie budowlanym wykorzystuje się masę opakowań drewnianych czy też kartonowych, praktycznie 100% z tych opakowań da się ponownie wykorzystać.

Z drewna możemy wytworzyć pellet albo płytę OSB, a karton po recyklingu może być praktycznie wszystkim.

Ciężko pracujemy nad tym, żeby utylizacja odpadów, nie oznaczała ich wywożenia na składowisko, ale o to, żeby nadać im drugie życie i jak najwięcej odpadów wykorzystać jako surowce wtórne.

Nowoczesne wysypiska śmieci

Wysypisko śmieci większości z nas kojarzy się bardzo negatywnie. Od razu przed oczami pojawia nam się wielka góra odpadów o bardzo nieprzyjemnym zapachu, nad nią przelatują wygłodniałe ptaki, a wokoło panuje podejrzana cisza. Jednak wysypiska niczym z horrorów to już przeszłość, a te współczesne bardziej przypominają nowoczesne fabryki niż składowiska odpadów.

Umiejscowienie wysypiska

Najważniejszą kwestią dotyczącą nowo powstałych wysypisk jest to, w jakim miejscu należy je budować. Obrzeża większych miast wydają się najrozsądniejszym wyjściem, jednak aglomeracje cały czas się rozrastają, więc istnieje szansa, że w bliskim sąsiedztwie powstałyby lokale mieszkalne. 

Pomimo swojej nowoczesności wysypiska nadal są chętnie odwiedzane przez różne gryzione czy ptaki, które mogą przenosić niebezpieczne dla człowieka choroby. Dochodzi jeszcze kwestia zapachu, który nie jest już tak intensywny, jak na wysypiskach sprzed kilkudziesięciu lat, jednak nadal nie należy do najprzyjemniejszych. Pogodzenie więc kwestii dogodnej lokalizacji z bezpieczeństwem mieszkańców jest sprawą kluczową dla inwestorów.

Jak powstaje wysypisko?

Nowoczesne wysypiska muszą spełnić szereg wymogów i być w pełni zabezpieczone. Zaczyna się od ochrony powierzchni, by ścieki i trujące związki nie mogły przenikać w głąb gleby. Gdy podłoże jest odizolowane trzeba zapewnić odpowiedni system odprowadzający płyny, gazy i wilgoć.

Z każdej strony wysypiska musi znajdować się obszar zieleni, na którym sadzi się różne rośliny – krzewy, drzewa, trawy. Jest to wymóg z kilku względów. Po pierwsze zapewnia się tym miejsce do bytowania dla zwierząt, które i tak prędzej czy później pojawią się blisko wysypiska, zachęcone łatwym dostępem do pożywienia. Po drugie w razie awarii pas zieleni stanowi naturalną zaporę między niebezpiecznymi związkami a skupiskiem ludności. Po trzecie pomaga zakryć wizualnie wysypisko, więc jest swoistą dekoracją terenu.

Wnętrze wysypiska to również cały zbiór zasad i wymogów. Instalowane są specjalne systemy do czyszczenia urządzeń, przewożenia i przenoszenia odpadów, jak również zwraca się szczególną uwagę na stworzenie przyjaznego otoczenia samym pracownikom.

Odpad trafia na wysypisko i co dalej?

Na wysypisku odpad przestaje być śmieciem, a staje się cennym surowcem. Dzięki recyklingowi jesteśmy w stanie dać drugie życie większości wykorzystywanym przez nas przedmiotom. Eksperci twierdzą, że za kilka lat będziemy mogli odzyskiwać aż 90% bezpiecznych odpadów, a wysypiska już teraz są w stanie same zapewniać sobie energię, a często nawet i okolicznym osiedlom. Dzieje się tak dzięki wykorzystywaniu zgromadzonego gazu czy utylizacji śmieci niepodlegających recyklingowi.

Co jeszcze możemy zrobić ze złomem?

Według przeprowadzonych badań tylko w 2012 roku polska kolei stała się uboższa o 60 km torów i prawie 140 km trakcji kolejowej. Jak to możliwe, skoro skup złomu nie może skupować infrastruktury kolejowej? Co właściwie można, a czego nie wolno sprzedać w skupie złomu?

Skup złomu naszej firmy

Surowce wtórne to przede wszystkim stopy metali, szkło i makulatura. W naszym punkcie przy Bystrzyskiej 26 we Wrocławiu skupujemy przede wszystkim:

– złom stalowy, żeliwa i staliwa, aluminium, złom miedzi, mosiądzu, cynku i ołowiu. Poza tym puszki aluminiowe, makulaturę, folię białą i kolorową.

Sprzedaż złomu to korzyść zarówno dla osób prywatnych, firm produkcyjnych i budowlanych, jak i dla osób, które skupem się zajmują. O ile pochodzi on z legalnego źródła, a nie tak jak wcześniej wspominaliśmy z zasobów PKP.

To dobry sposób na pozyskanie dodatkowych środków zasilających budżet domowy. A przy okazji można pozbyć się niepotrzebnych i zajmujących miejsce rzeczy. Najwięcej złomu gromadzi się podczas remontów, zwłaszcza starszych mieszkań. Żeliwne grzejniki, stare wanny czy metalowe regały, które zamiast leżeć na śmietniku mogą zostać sprzedane w skupie złomu.

Co można sprzedać w skupie złomu?

Czy wiesz, że przeciętny Polak co roku wyrzuca do kosza około 70 aluminiowych puszek? Być może ilość ta nie robi wrażenia. Zwłaszcza, że na uzbieranie jednego kilograma potrzeba ich aż 55-57. Także zbieranie puszek jest bardziej opłacalne dla osób, które mogą zajmować się tym codziennie.

Kolejnym cennym, chętnie skupowanym surowcem wtórnym są stopy miedzi, wolframu, cyny i niklu. Niestety najczęściej złomowi zbieracze próbują ukraść przewody lub kable, co może zakończyć się tragedią.

Cena złomu w naszej firmie ustalana jest telefoniczne lub osobiście w zależności od ilości oraz rodzaju złomu. Korzyścią jest możliwość zamówienia odbioru złomu, dzięki czemu klient nie musi zastanawiać się nad sposobem transportu materiałów.

Złom możemy podzielić na:

 • Złom stalowy cienki – np. blachy, cienkie rurki lub pręty stalowe.
 • Złom stalowy gruby – materiały o długości do 1,2 m i grubości >3-4mm
 • Złom żeliwny – czyli wcześniej wspomniane kaloryfery, wanny czy tarcze hamulcowe
 • Złom aluminium – blachy lub kable
 • Puszki aluminiowe
 • Złom miedzi – kable, przewody i rurki
 • Złom mosiądzu
 • Makulatura karton i gazeta

W każdym skupie powinna znaleźć się informacja, jakich materiałów nie wolno skupować. Są to na pewno wszystkie elementy infrastruktury miejskiej (studzienki kanalizacyjne, barierki, znaki drogowe); kolejowej (tory, trakcie) oraz monety dostępne w obiegu, np. 1- i 2-groszówki.

Oczywiście nie wszystkie skupu prowadzą uczciwą działalność, skupując niedozwolone materiały, przez co zachęcają złodziei do kolejnych kradzieży.

Wybierając nasz skup złomu Wrocław masz pewność, że działamy legalnie, a po odebraniu surowców wtórnych otrzymasz kartę przekazania odpadu.

Zapraszam Cię również do sprawdzenia naszych usług:

 1. Wywóz gruzu i odpadów
 2. Sprzedaż kruszyw
 3. Skup złomu
 4. Skup surowców wtórnych