5 czerwca to Światowy Dzień Środowiska. Właśnie tego dnia duże miasta i aglomeracje świecą wówczas zielonym światłem, które jest sygnałem do włączenia się w trudny proces dbania o środowisko naturalne. Dowiedz się, które obiekty we Wrocławiu rozświetliły się zielenią oraz co było przewodnim hasłem tegorocznego Światowego Dnia Środowiska.

Ograniczmy używanie plastiku

Tegoroczny Światowy Dzień Środowiska niósł ze sobą przesłanie ograniczenia produkcji odpadów plastikowych. Zagrożenie, jakie niesie ze sobą plastik, jest coraz bardziej zauważalne, szczególnie w morzach i oceanach, gdzie wyspy plastikowych odpadów bezpośrednio zagrażają życiu ryb i wodnych ssaków. Plastikowe torebki czy nakrętki od butelek są zjadane przez zwierzęta. W wyniku uduszenia przez zjedzoną plastikową torebkę lub innych powikłań związanych z pożeraniem przez zwierzęta plastikowych śmieci, w ciągu roku ginie ponad milion istnień. Właśnie dlatego Światowy Dzień Środowiska w 2018 roku był oznaczony hasztagiem #BeatPlasticPollution. Ponadto w Polsce obowiązywało również hasło #DlaPlanety.

Środowisko Wrocław

Plastik truje

Plastikowe opakowania szkodzą nie tylko zwierzętom. Substancje, jakie przedostają się do żywności z plastikowych opakowań mogą sprzyjać rozwojowi takich chorób jak autyzm czy niepłodność, a nawet choroby nowotworowe. Poziom uwalnianych do pożywienia substancji chemicznych nie zmienia się nawet przez dziewięć lat użytkowania plastikowych opakowań.

Miasta popierają akcję

Światowy Dzień Środowiska obchodzą mieszkańcy ponad 100 krajów. W ramach poparcia dla akcji ochrony środowiska wiele obiektów w miastach na całym świecie rozbłysło zielonym światłem, które jest kojarzone właśnie z działaniami na rzecz środowiska naturalnego. Akcja rozświetlania znanych miejskich obiektów miała miejsce pomiędzy w godzinach 21:30 – 22:30. W stolicy Dolnego Śląska na zielono przez godzinę świeciły Stadion Wrocław oraz Teatr Muzyczny Capitol.

Zmieńmy to sami

Zużycie plastiku można zminimalizować samemu poprzez odpowiedzialne robienie zakupów i rezygnację z plastikowych opakowań. Na stronie dlaplanety.pl przez cały czas możesz wypełnić swoją ekologiczną deklarację, w zamian za którą otrzymasz informator, który podpowie Ci, jak zmienić swoje nawyki, by były bardziej przyjazne środowisku. W swoim ekologicznym postanowieniu deklarujesz:

  • chodzenie na zakupy z wielorazowymi torbami,
  • wielokrotne użytkowanie opakowań,
  • segregowanie odpadów,
  • używanie naczyń i sztućców wielokrotnego użytku,
  • zrezygnowanie z plastikowych słomek,
  • naprawianie zepsutych przedmiotów, zamiast ich wyrzucania.