Uświadomienie jest najważniejsze

Musisz w końcu uświadomić sobie i pozostałym członkom Twojej rodziny, że warto oszczędzać wodę. Naturalnie, nie chodzi tutaj o wprowadzanie czegoś na wzór terroru, ale o podstawową świadomość na temat tego, że jeśli z kranu kapie woda, to trzeba go dokręcić.

Zrób hydrauliczny przegląd domu

To nic innego jak sprawdzenie, czy w Twoim domu nie ma kapiących kranów lub pękniętych uszczelek, przez które sączy się woda. Po takim przeglądzie będziesz miał możliwość wybrania się do sklepu i zakupienia niezbędnych części do naprawienia wszystkich „wodnych problemów” w Twoim domu. Wydawać by się mogło, że kapiące z kranu kropelki nie generują żadnych poważnych kosztów. Jednak patrząc na to w dalszej perspektywie, może w ten sposób „uciekać” nawet do 80 złotych rocznie.

Prysznic zamiast kąpieli w wannie

Jest to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie zużycia wody w łazience. Dokładna kwota oszczędności jest trudna do oszacowania, ponieważ zależy od tego, jak obfite kąpiele bierzesz na co dzień. Jednakże średnio taka zamiana może oznaczać, że zaoszczędzić około 20-30 złotych miesięcznie na jedną osobę. Przy dwóch osobach dorosłych można więc zaoszczędzić rocznie ponad 700 złotych.

Zakręcaj kran podczas golenia i szczotkowania zębów

Wodę do płukania zębów możesz nabrać do kubka, a podczas golenia zatkać zlew i napuścić do niego odpowiednią ilość wody. Nie jest to ani specjalnie trudne, ani bardzo wymagające, a pozwala pozostawić kolejnych kilkanaście złotych w Twojej kieszeni.

Oszczędzanie wody w ogrodzie

Nie warto podlewać trawnika w ogrodzie więcej niż raz na 4-5 dni. Ważne jest, żeby robić to wczesnym rankiem albo późnym wieczorem. Jeśli trafi się upalne lato, to większość wody z podlewania w ciągu dnia po prostu wyparuje. Tym samym na własne życzenie zmarnujesz niezliczone ilości wody, a przy okazji – pieniędzy.

Wykorzystaj wodę deszczową

Ciekawym sposobem na zadbanie o trawnik w ogrodzie jest wykorzystanie wody deszczowej. Pozwala ona nie tylko na obniżanie rachunków. Wykorzystanie deszczówki może nawet całkowicie zniwelować ilość wody wodociągowej wykorzystywanej do prac ogrodowych. Jest jeszcze jeden aspekt, dla którego warto wykorzystywać wodę deszczową do podlewania roślin. Ten rodzaj wody jest wodą miękką, to znaczy niezawierającą magnezu, wapnia, potasu i chloru. Dzięki temu rośliny ogrodowe znacznie lepiej ją przyswajają.

Ze względu na swoją miękkość woda deszczowa może być także wykorzystywana w urządzeniach, takich jak pralki czy zmywarki. To jednak wymaga zamontowania specjalistycznej instalacji, która koniecznie musi oddzielić deszczówkę od wody pitnej. Taka inwestycja pozwala oszczędzić pieniądze na wodzie zużywanej także w gospodarstwie domowym. W zależności od zużycia wody koszty zwracają się po około 5-8 latach. Deszczówkę często wykorzystuje się również w rezerwuarach toaletowych.

Woda deszczowa – dowiedz się więcej na jej temat

W świetle prawa woda deszczowa uznawana jest za ściek. Przepisy mówią, że jej nadmiar należy odprowadzać do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Jeśli te jednak nie powstały w pobliżu domu lub ogródka działkowego, deszczówkę należy zagospodarować. Warto pamiętać, że zabronione jest odprowadzanie deszczówki na posesję sąsiada. Jeśli wyrządzi tam jakiekolwiek szkody, sąsiad ma prawo zgłosić ten fakt inspektorowi nadzoru budowlanego i żądać od Ciebie odszkodowania. Jeśli planujesz wykorzystywać deszczówkę, zapytaj jednostkę samorządową w swojej miejscowości, czy dofinansowuje budowę niezbędnych instalacji.

Jak zbierać wodę deszczową

Wykorzystanie wody deszczowej w domu lub ogrodzie wymaga zainstalowania specjalistycznego systemu. W ziemi lub na powierzchni sytuuje się betonowe albo plastikowe zbiorniki. W zależności od tego, czy woda ma być używana w ogrodzie, czy w domu, instaluje się filtry lub z nich rezygnuje. Deszczówkę do urządzeń zraszających doprowadzają pompy ogrodowe oraz węże ciśnieniowe.

Co zrobić z nadmiarem wody

Przy intensywnych opadach lub niewielkim użytkowaniu w zbiorniku może uzbierać się nadmiar wody. W takich sytuacjach można rozprowadzić go poprzez przelew awaryjny do kanalizacji lub  za pomocą skrzynek rozsączających, czyli urządzeń, przez które woda przedostaje się do ziemi.

Zbieranie wody deszczowej „domowym sposobem”

Ogródki działkowe są miejscem, do którego rzadko doprowadzana jest energia elektryczna lub bieżąca woda. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby wodę deszczową zbierać w bardziej analogowy sposób. Wystarczy poprowadzić rynnę z dachu do wkopanej w ziemię beczki. Przy niewielkiej powierzchni nawadnianie ogródka konewką nie powinno sprawić nikomu problemów.

Podsumowanie

Oszczędzanie wody nie jest specjalnie trudne, ponieważ wystarczy tylko kilka prostych kroków, aby rocznie zaoszczędzić niemałe pieniądze. Zawsze można je przecież przeznaczyć na konto oszczędnościowe lub jakiś wyjazd.