Dom pasywny
Pośród domów energooszczędnych można wyróżnić domy pasywne, które charakteryzują się minimalnym zużyciem energii cieplnej. Dzieje się tak dlatego, że z założenia mają one być bierne, to znaczy funkcjonować bez konieczności ogrzewania węglem, olejem czy gazem. Domy pasywne zaprojektowane są tak, aby maksymalnie zredukować wydostawanie się ciepła na zewnątrz i izolować to, które wytwarzane jest w sposób naturalny przez domowników i promienie słoneczne.
Dom energooszczędny
Coraz więcej osób zauważa korzyści z budowy domu, którego zadaniem jest przede wszystkim redukcja zapotrzebowania na energię cieplną. Koszt takiego rozwiązania jest tylko około 5% większy, dlatego w najbliższych latach dom energooszczędny stanie się standardem w polskim budownictwie. Dla porównania, zwykły dom do ogrzewania potrzebuje 160 kWh/m2 w skali roku, dom energooszczędny redukuje tę wartość do 70 kWh/m2 w skali roku, a dom pasywny powinien zużyć zaledwie około 15 kWh/m2 w skali roku. Jak widać różnica jest ogromna, co jednocześnie przekłada się na oszczędność finansową domowników.
Jakie warunki muszą spełniać domy energooszczędne i pasywne
- Przeszklenia – bardzo ważne jest ustawienie domu w odpowiednim kierunku, a także prawidłowe rozmieszczenie okien i drzwi. Najwięcej przeszklonych powierzchni powinno znaleźć się po południowej stronie budynku, by większą część energii uzyskiwać poprzez działania słoneczne.
- Kształt – dom pasywny musi zostać zaprojektowany na planie prostokąta z maksymalnie dwuspadowym dachem. W przypadku domu energooszczędnego mamy większą dowolność w zakresie kształtu bryły, jednak sam projekt i tak powinien być możliwie najprostszy, bez zbędnych załamań dachu i ścian.
- Izolacja – odpowiednie zabezpieczenie domu przed upływem ciepła to klucz do sukcesu. Izolowane powinny być przede wszystkim okna i drzwi. Należy także zadbać o grubą warstwę materiału ochronnego we wszystkich zagrodach wewnętrznych. W przypadku ścian zewnętrznych i podłóg termoizolacja powinna wynosić około 20-40 cm grubości.
W domach energooszczędnych i pasywnych stosowane są innowacyjne techniki, których pomysłodawcami są kraje Europy Zachodniej. Oferta ekologicznych domów szczególnie zainteresuje rodziny z dziećmi ze względu na pozytywne korzyści eliminowania energii ze źródeł nieodnawialnych.
Budujemy dom ekologiczny – co musisz wiedzieć
Dom ekologiczny to przede wszystkim dom energooszczędny, ale nie jest to jego jedyna zaleta. Budynek zbudowany zgodnie z zasadami ekologii jest przyjazny zarówno środowisku, jak również mieszkańcom. Funkcjonalny i ergonomiczny „zielony dom” to doskonała propozycja nie tylko dla tych, którzy chcą płacić niższe rachunki. Szczególną uwagę powinny na niego zwrócić osoby, które dużą wagę przywiązują do harmonii panującej w domowym ognisku.
Jak powinien wyglądać ekologiczny dom?
Pierwsze, co rzuca się w oczy podczas przyglądania się zielonym domom to swoisty minimalizm. Proste bryły, dwuspadowe dachy, jasne kolory, słowem – żadnych fanaberii. Nie świadczy to jednak o ubóstwie mieszkańców, a raczej o ich przezorności. W końcu podczas budowy eko-domu liczy się szacunek dla natury. Prosta bryła sprawia, że cały budynek nietrudno ogrzać, ponieważ ciepło rozchodzi się po nim równomiernie. Podczas budowy takich domów w maksymalnym stopniu unika się odgradzania pomieszczeń. Zapobiega to utratom ciepła, które lubi uciekać właśnie przez ściany. Otwarta forma wewnątrz sprawia też, że cała rodzina spędza więcej czasu ze sobą. Do tego dochodzi dach, który w domach ekologicznych ma maksymalnie uproszczony kształt. Wskutek tego stosunek powierzchni dachu do kubatury całej bryły jest niższy i dzięki temu dodatkowo zmniejsza się zapotrzebowanie na energię.
Technologia budowy – postaw na drewno
Jeśli myślimy o budowie eko-domu, zacząć powinniśmy od doboru odpowiedniej technologii produkcji. Chociaż dostępne na rynku cegły ceramiczne są świetnym, zdrowym i ekologicznym materiałem, który ponadto nie kosztuje wiele, to chyba najlepszym rozwiązaniem do budowy domu będzie wykorzystanie konstrukcji z drewna. Polecane są zarówno domy oparte na drewnianym szkielecie (tzw. „kanadyjczyki”), jak również konstrukcje z bali. Te drugie potrafią być jednak znacznie droższe. Drewno ma jednak to do siebie, że o wiele lepiej reguluje temperatury. Budynek z tego materiału będzie działał jak termos, dzięki czemu uda się zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
Ekologiczny i ekonomiczny czas budowy
Stawianie takiego domu trwa maksymalnie pół roku – tutaj również oszczędzamy, tym razem na spłacie kredytu. Jeśli zdecydujemy się na dom z drewna, najważniejszym punktem budowy będzie dobór odpowiedniej ekipy. Powinni to być sprawdzeni fachowcy z wieloletnim doświadczeniem w wykorzystaniu tego typu technologii. Jakość wykonania w nieporównywalnie większym stopniu niż przy technologiach tradycyjnych wpływać będzie na parametry użytkowe drewnianego domu.