Krok pierwszy – wyciągaj wtyczki i gaś światło

Bycie ekologicznym na wiosnę zacznij od wyłączenia wtyczek z tych sprzętów, z których w danej chwili nie korzystasz. Nie zostawiaj komputera czy telewizora w trybie tak zwanego czuwania. Zdarza Ci się nie gasić światła w pokoju? Spróbuj wyrobić sobie nawyk wyłączania go za każdym razem, gdy opuszczasz pomieszczenie nawet na kilka minut. Nie tylko oszczędzisz energię, ale także zmniejszysz rachunki. Zaoszczędzić pozwoli Ci także wymiana żarówek tradycyjnych na energooszczędne.

Krok drugi – segreguj śmieci

Segregowanie śmieci zacznij od kupienia osobnych koszy na papier, butelki i puszki. Następnie tak podzielone odpady wynoś do specjalnie oznaczonych pojemników na swoim osiedlu. Możesz także pójść o krok dalej i wykonać w swoim domu lub na balkonie kompostownik. Do niego będziesz mógł wyrzucać na przykład:

  • fusy z kawy lub herbaty,
  • skorupki jajek,
  • obierki warzyw i owoców.

Spróbuj także modnej w dzisiejszych czasach sztuki recyklingu i DIY (z angielskiego Do ityourself, czyli Zrób to sam). Nie wyrzucaj starych ubrań, tylko tchnij w nie nowe życie – przerób dżinsy na modne szorty, naszyj na bluzkę kolorowe guziki, wyhaftuj na starej koszuli kwiatowy wzór. Zepsute przedmioty wyrzuć, a niepotrzebne – sprzedaj lub oddaj osobom potrzebującym.

Krok trzeci – zakręcaj wodę

Myjesz naczynia pod bieżącą wodą? Nie zakręcasz kranu podczas porannego lub wieczornego mycia zębów? Zmień to! Naczynia możesz przecież umyć w komorze zlewu napełnionej ciepłą wodą, a dopiero potem spłukać pod czystą bieżącą. Do płukania zębów używaj kubeczka. Co jeszcze możesz zrobić, aby być bardziej ekologicznym w kwestii oszczędzania wody?

  • Zrezygnuj z długich kąpieli. Wybieraj szybki kilkuminutowy prysznic.
  • Zmywarkę włączaj dopiero wtedy, gdy zapełnisz ją w całości.
  • Jeśli została Ci resztka wody w butelce, nie wylewaj jej, tylko podlej nią rośliny.

Krok czwarty – gotuj ekologicznie

Chcesz zagotować wodę na makaron lub pierogi? Zakryj garnek pokrywką. Nie dość, że woda zagotuje się szybciej, to dodatkowo dzięki pokrywce zmniejszysz zużycie energii o prawie ¼. Jeśli w domu korzystasz ze zmywarki, to pamiętaj, że najbardziej oszczędnym trybem jest program ECO. Został on zaprogramowany tak, aby zużywał mniej wody i prądu. Aby jeszcze bardziej być ekologicznym na wiosnę, spróbuj zmienić swoją dietę. Ogranicz spożywanie mięsa i tłustych potraw. Postaw na kasze, pełnoziarniste makarony, zdrowe tłuszcze, warzywa i owoce.

Krok piąty – zacznij używać… nóg

Bycie ekologicznym na wiosnę to także odstawienie samochodu i wybranie komunikacji miejskiej lub… własnych nóg. Jeśli nie masz daleko do pracy, szkoły czy sklepu, możesz chodzić do tych miejsc na piechotę. Będzie to miało ogromny wpływ nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na Twoje zdrowie. Alternatywną opcją będzie podjechanie kilku przystanków komunikacją miejską, wysiadanie dwa lub trzy przystanki wcześniej i pokonanie reszty drogi szybkim marszem. Pamiętaj także o dbaniu o swoje zdrowie. Wiosna to dobry moment, aby wykonać wszystkie profilaktyczne badania, takie jak morfologia i poziom glukozy we krwi, OB czy cholesterol. Wyniki badań utwierdzą Cię w przekonaniu, że z Twoim zdrowiem jest wszystko w porządku. W przypadku drobnych odchyleń od normy będziesz wiedział, że musisz udać się do lekarza.