Zamień jednorazówki na wielorazowe worki z firanek

Dzięki wprowadzeniu płatnych reklamówek w sklepach wiele osób pamięta o zabraniu własnej ekologicznej torby z domu. Inaczej jest z tzw. zrywkami. Jednorazowe siatki na warzywa, owoce i pieczywo są nadal darmowe. Ponieważ są cienkie i szybko się dziurawią, ciężko je ponownie wykorzystać. Na szczęście coraz bardziej popularne stają się wielorazowe woreczki uszyte ze starych firanek i naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna. Można z nich korzystać przez wiele lat, a gdy się zabrudzą, wystarczy je wyprać. Uszycie takiego woreczka nie wymaga dużej wprawy (nie musisz mieć nawet maszyny do szycia), za to dostarczy Ci dużej satysfakcji.

Produkcja domowych środków czystości – organicz używaną chemię

Kolejnym ekotrendem zyskującym na popularności jest produkcja domowych środków czystości. Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne – wystarczą składniki, które na pewno masz w swojej kuchni: ocet spirytusowy, soda oczyszczona, sól, kwasek cytrynowy oraz cytrusy. Zmieszaj ocet i sodę oczyszczoną, a otrzymasz nietoksyczną pastę do czyszczenia armatury. Jeżeli przeszkadza Ci gryzący zapach octu – dodaj kilka kropel naturalnego, bezbarwnego olejku eterycznego. Potrzebujesz pozbyć się rdzy z metalowej blaszki? Skrop ją sokiem z cytryny i po kilkunastu minutach wytrzyj ściereczką do sucha. Posmaruj cienką warstwą oleju, aby zabezpieczyć ją przed ponownym rdzewieniem. Prawda, że proste?

Zbieranie deszczówki – oszczędź nawet kilkaset złotych rocznie

W Polsce od kilku lat coraz mocniej odczuwana jest susza. Czterdziestostopniowe upały, bezdeszczowe tygodnie, pożółkła trawa latem, drożejące warzywa i owoce – to tylko niektóre skutki zmian klimatycznych. Dlatego coraz częściej ludzie decydują się na zbieranie deszczówki z dachów swoich domów. Nie wymaga to specjalistycznej wiedzy oraz urządzeń – wystarczy zainstalować rynny, rurę spustową oraz zbiornik, w którym woda będzie gromadzona. Dzięki temu będziesz mógł podlewać trawnik i grządki za darmo – zaoszczędzisz na rachunkach nawet kilkaset złotych rocznie. Także w bloku możesz zbierać deszczówkę – postaw kilka misek lub wiaderek na nieosłoniętym parapecie lub balkonie w czasie deszczu – uzyskasz dobrą wodę do podlewania kwiatów.

Poidełka dla pszczół – uratuj bezcenne owady

Przez suszę cierpią nie tylko rośliny, ale także zwierzęta. Pszczoły, których jest niestety coraz mniej, w upalne lato zdychają z pragnienia, ponieważ nie ma kałuż, a na roślinach nie osiada wilgoć. Szczególnie w dużych miastach ten problem jest zauważalny – z betonowych chodników i dróg woda dużo szybciej paruje. Dlatego coraz częściej ludzie stawiają na parapetach i balkonach poidełka dla owadów. Jak je wykonać? Przygotuj średniej wielkości miskę o głębokości kilku centymetrów (nie może być za głęboka, aby pszczoły mogły łatwo z niej korzystać), włóż do niej mech, trochę trawy, patyków i kwiatów według własnej inwencji. Zalej wodą (pitną lub deszczówką) w taki sposób, aby całość była mocno wilgotna, ale nie powstały kałuże, w której pszczoła może się utopić. I już! Pamiętaj tylko o regularnym podlewaniu w czasie upałów, a na pewno uratujesz niejedną pszczołę. 

Picie kranówki – mniej plastiku, więcej pieniędzy

To kolejna inicjatywa ekologiczna, która zyskuje na popularności. Ludziom wciąż trudno jest się przekonać, że “kranówka” jest dobra do picia nawet bez przegotowania. We wszystkich dużych i średnich miastach w Polsce woda z kranu jest bardzo dobrze uzdatniana, a jej jakość jest stale kontrolowana. Poza tym jest bogata w wapń i magnez, które biorą udział w sprawnym funkcjonowaniu kości i mięśni. Pijąc wodę z kranu, znacznie ograniczasz zużycie plastikowych butelek i oszczędzasz pieniądze. A co ze smakiem? Niektórzy twierdzą, że kranówka ma nieprzyjemny, chlorowy posmak. Możesz temu łatwo zaradzić, kupując dzbanek z filtrem lub wielorazową butelkę filtrującą. 

To tylko niektóre z rozwijających się eko trendów w 2020 r. Jak możesz zauważyć, nie są wcale trudne do wprowadzenia. Przyczyń się do pozytywnych zmian na naszej planecie, zacznij wdrażać do swojego życia eko trendy, które staną się świadomymi wyborami na całe życie.