Pomimo tego, że od dłuższego czasu są prowadzone kampanie informacyjne na temat właściwego wyrzucania odpadów, wciąż pojawiają się kolejne pytania, na które firmy odpowiedzialne za wywóz odpadów, Wrocław, jak i zarządcy budynków starają się udzielać odpowiedzi. Zdecydowaliśmy się opublikować kilka popularnych pytań i wyjaśnień, aby rozwikłać wszelkie niejasności.

Segregowanie śmieci – co, gdzie wyrzucać?

Pani Janina pyta: “Zupełnie nie wiem, gdzie powinnam wyrzucić karton po mleku, wydaje mi się, że najbardziej pasuje do pojemnika niebieskiego, czy mam rację?

– Niestety nie Pani Janino. Kartony po mleku należy wyrzucać do pojemnika żółtego.

Pan Paweł nadesłał do nas następujące pytania: “Jaka jest różnica pomiędzy pojemnikiem białym a zielonym? Oba są przeznaczone na szkło, czy do białego należy wrzucać potłuczone, a do zielonego całe?

-Różnica polega na tym, że do pojemnika białego należy wrzucać szkło bezbarwne, zaś do zielonego szkło kolorowe. Rozbite szkło powinno natomiast trafić do pojemnika na zmieszane odpady.

Kolejne pytanie od Pana Pawła dotyczy innej kwestii: “Gdzie mogę wyrzucić stare, zniszczone meble? Nie zmieszczą się przecież w pojemnikach…

 -Na meble przeznaczony jest specjalny kontener na śmieci. Wrocław ponadto przygotował w mieście kilka Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które mogą przyjąć od Pana rzeczy o dużych gabarytach. Ale to wymaga organizowania transportu i jest dość skomplikowane logistycznie. Stąd najprostszym wyjściem jest po prostu zamówienie kontenera na odpady w firmie EKO-LOGIS, najmniejsze kontenery o pojemności 3,5m3 kosztują mniej niż 300 PLN, a zmieszczą się do nich na pewno śmieci z piwnicy, czy remontu. Kontener może stać przez kilka dni, więc spokojnie można go przez ten czas zapełniać.

Dostaliśmy też wiele innych pytań, od ludzi którzy, nie są pewni, jak powinna wyglądać segregacja odpadów. Najprostszym sposobem, aby odpowiedzieć na wszystkie z nich jest dokładne opisanie, na co przeznaczone są poszczególne pojemniki.

POJEMNIK NIEBIESKI
TAKNIE
PapierZabrudzony/tłusty papier
Książki (bez twardych okładek)Kartony po mleku, sokach, napojach
Gazety, ulotki, czasopisma, broszury itp.Art. higieniczne (pieluchy jednorazowe, podpaski itp.)
Kartonowe/tekturowe  pudełka i opakowaniaOpakowania materiałów budowlanych (worki po cemencie itp.)
Torebki papierowePapier termiczny i faksowy
Papier pakowyPapier samokopiujący (faktury/kalki/rachunki)
Zeszyty (bez twardych okładek)Tapety
 Papier z folią

Niebieskie pojemniki są przeznaczone na papier, więc w miarę możliwości należy przed wyrzuceniem usunąć z niego elementy z innych tworzyw np. okładki foliowe lub płócienne, zszywki oraz spinacze biurowe, elementy foliowe z kopert.

Czy wiesz, że przeciętnie zużywasz około 50 kg papieru rocznie? Makulatura to surowiec wtórny, który odzyskiwany jest z niepotrzebnego lub zniszczonego papieru. Zbierając i oddając makulaturę chronisz środowisko oraz oszczędzasz energię.

Kto potrzebuje najwięcej papieru?

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na papier to warto bliżej przyjrzeć się działaniom:

  •  Bibliotek
  • Wydawnictw
  •  Drukarni

Według danych z 2014 roku w Polsce udało się wykorzystać około 2139,7 tysięcy ton makulatury w formie surowca wtórnego. Mimo, że wynik powinien cieszyć to niestety wynosi on około 40%, a średnia dla krajów europejskich wynosi około 70%.

Papier a papier

Mimo, że na makulaturę przeznaczony jest jeden pojemnik (dla przypomnienia kolor niebieski) to jest ona potem dzielona na kilka grup, aby ułatwić jej przetwarzanie.

Docelowy podział makulatury narzucony przez przepisy Unii Europejskiej jest trudny w realizacji. Wyróżnia on cztery rodzaje, a w nich po kilkanaście odmian.

Dodatkowo brakuje w nich konkretnych opisów i wskazań, przez co makulaturę najczęściej segreguje się w oparciu o sposób jej przetwarzania albo rodzaj włókien.

Jak przetwarza się makulaturę?

Pierwszym etapem przerobu makulatury jest jej właściwa segregacja. Makulatura najczęściej po sortowaniu wiązana jest w belę, gdzie czeka na kolejne procesy technologiczne.

Potem następuje rozwłóknianie polegające na moczeniu, stosowaniu substancji odbarwiających oraz wstępnej fazie oczyszczania.

Następnie tak przygotowaną masę oczyszcza się mechanicznie za pomocą sit i hydrocyklonów. Potem w zależności od przeznaczenie makulaturę odbarwia się i bieli.

Kilka ciekawostek o makulaturze w Polsce

Okazuje się, że makulatura może być też dochodowym zajęciem. Firma Baj-Pros Eko zajmuje się odbiorem, a następnie sprzedażą makulatury z warszawskich biur.

Firma oprócz dostarczania papieru do drukarni zajmuje się także niszczeniem dokumentów oraz produkcją tekturowych opakowań. Okazuje się, że warszawskie biura miesięcznie wytwarzają ponad 500 ton makulatury.

Także, jeśli zależy Ci na ochronie środowiska oraz naszych lasach pamiętaj o segregacji makulatury!

POJEMNIK ŻÓŁTY

Pojemniki żółte są  przeznaczone na tworzywa sztuczne (plastik itp.) oraz metal. Przed wyrzuceniem należy zgnieść duże opakowania, tak aby zajmowały mniej miejsca. Powinny być też czyste.

TAKNIE
Plastikowe butelkiButelki i opakowania, przed ich opróżnieniem
Plastikowe opakowania po płynach do mycia naczyń, żelach pod prysznic, szamponach itpOpakowania po lekach
Plastikowe butelki po olejach spożywczychButelki po olejach silnikowych i płynach chłodniczych
Plastikowe reklamówki/torby/workiZabawki
Plastikowe zakrętkiSprzęt AGD i RTV
Puszki po napojach i konserwachStyropian
KapsleBaterie
Drobny złom żelazny i metale kolorowe 
POJEMNIK ZIELONY

Jest przeznaczony na szkło kolorowe, czyli:

TAKNIE
Kolorowe butelki, słoiki szklane po żywności i napojachLustra, witraże, szkła okienne, szyby samochodowe
Kolorowe butelki po napojach alkoholowychŻarówki, Lampy neonowe/fluorescencyjne/rtęciowe, Reflektory
Szklane, kolorowe opakowania po kosmetykachSzkło stołowe, porcelana, fajans, szkło żaroodporne, ceramika
 Doniczki
 Szkło okularowe
 Ekrany, kineskopy, lampy telewizyjne
 Izolatory
POJEMNIK BIAŁY

Tutaj jedyną różnicą względem pojemnika zielonego jest to, że wrzucamy do niego SZKŁO BEZBARWNE.

*W obu przypadkach należy wrzucać szkło całe i czyste. Nie należy tłuc opakowań szklanych przed wyrzuceniem. Trzeba także usunąć dodatkowe elementy jak np. zakrętki, uszczelki. Nie ma natomiast konieczności usuwania etykiet.

POJEMNIK BRĄZOWY

Jest przeznaczony na odpady zielone tj. skoszoną trawę, liście, rośliny doniczkowe i ogrodowe, kwiaty.

Nie należy do niego wrzucać resztek owoców i warzyw, te powinny trafić do pojemnika czarnego (na zmieszane odpady) lub też do przydomowego kompostownika).

POJEMNIK CZARNY

Do pojemnika czarnego powinny trafiać zmieszane odpady, czyli te które nie pasują do pozostałych pojemników. Są tu jednak pewne zastrzeżenia.

Nie wolno tam wrzucać:

-Zużytego sprzętu RTV i AGD

-Baterii oraz akumulatorów

-Leków i chemikaliów

-Termometrów rtęciowych

-Opon

-Gruzu

-Odpadów zielonych

-Meble