Jarmark Bożonarodzeniowy
To już dziewiąty raz, kiedy możemy wziąć udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który organizowany jest na Rynku we Wrocławiu. Drewniane domki stoją w pobliżu Ratusza oraz na ul. Oławskiej oraz części ul. Świdnickiej, aż do przejścia podziemnego.
Stoiska są czynna od godziny 10:00 do godziny 21:00.
Przy okazji organizowane są również ciekawe wydarzenia, jak świąteczna parada, wystawa rzeźb z lodu czy zimowa parada Królowej Śniegu. Czekają nas jeszcze dwa wydarzenia:
- Świąteczny Korowód Kolędników – 17.12 (sobota)
- Koncert Kolęd w wykonaniu orkiestry dętej – 18.12 (niedziela).
Nowe przepisy dotyczące recyklingu
Komisja Europejska ponownie wymaga zmian w obszarze recyklingu i gospodarowania odpadami. Niestety, aby zrealizować wyższe wymogi Polska będzie musiała wprowadzić zmiany w przepisach. Na obecną chwilę wykorzystanie surowców wtórnych w naszym kraju jest na niskim poziomie.
Unia wymaga, abyśmy w 2020 roku osiągnęli poziom 50%, jeśli chodzi o przetwarzanie odpadów. W tej chwili według firmy doradczej Deloitte w skali kraju jest to zaledwie kilkanaście procent. Nowa propozycja ma zwiększyć ten poziom do 65% w 2030 roku.
Przeczytaj również artykuł o tym co nadaje się do recyklingu oraz co powstaje z odpadów.
Jedną z propozycji ma być zwiększenie odpowiedzialności przedsiębiorców, którzy mają odpowiadać za produkt przez cały cykl jego życia.
Na obecną chwilę nie ma jednak oficjalnych postanowień w tej sprawie.
Polska gospodarzem szczytu klimatycznego COP24 w 2018 roku
Już za dwa lata w Polsce pojawią się delegację z niemal 200 państw, co zostało ogłoszone na obecnej konferencji odbywającej się w Marrakeszu. W obecnym spotkaniu brał udział 50-osobowy zespół z Polski, w skład którego wchodzili przedstawiciele resortów, nauki, przedsiębiorców i administracji.
Polskimi pomysłami na zmianę są leśne gospodarstwa węglowe – według badań niektóre gatunki drzew mają większe możliwości pochłania dwutlenku węgla. Drugim pomysłem jest bezodpadowa gospodarka węglowa, w której uboczne produkty spalania mogłyby po uzdatnianiu zostać wykorzystane w budownictwie.
Ciekawa akcja dotycząca produkcji śmieci w krajach wysokorozwiniętych
Czy zastanawialiście się ile śmieci produkujecie? Większość z nich od razu ląduje w koszu, a potem zostają wyrzucone do śmietnika. 30-letni Amerykanin, Rob Greenfield postanowił sprawdzić, ile śmieci produkuje w ciągu miesiąca. Zamiast jednak wyrzucać je do kosza po prostu zakładał je na siebie. Nosił je w specjalnych workach.
Według statystycznych badań przeciętny Amerykanin produkuje dwa kilogramy śmieci dziennie, a Rob Greenfied postanowił to zwizualizować. Aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów opakowanie po jedzeniu były myte, a resztki jedzenia zostały zastąpione ryżem o podobnej wadze.
Cała akcja miała na celu zwrócenie uwagi na udział osób prywatnych w globalnym już problemie z odpadami.
Mamy nadzieję, że podoba Wam się nasz nowy cykl artykułów. Pamiętajcie również o tym, że możecie się z nami skontaktować, jeśli potrzebujecie zamówić kontener na wynajem lub chcecie zlecić wywóz gruzu na terenie Wrocławia i okolic.