Recykling plastiku – na czym polega?
Segregowanie odpadów plastikowych jest niezwykle ważne ze względu na duży zakres możliwości zastosowania tego surowca po przetworzeniu. Istotny jest też fakt, że plastik rozkłada się on bardzo długo – reklamówka nawet do 500 lat. Segregując odpady plastikowe:
- znacznie zmniejszasz objętość ogólnych odpadów (plastik to około 30% przestrzeni przeznaczonej na wszystkie odpady),
- chronisz środowisko przed toksycznymi substancjami, które wydzielają się w czasie rozkładu plastiku.
Z przetworzonego plastiku można uzyskać meble ogrodowe, odzież, ogrodzenia, zabawki czy ekrany przeciwhałasowe. Aby społeczeństwo zaczęło dostrzegać potencjał w plastiku, w Polsce i na świecie organizowane są różne akcje ekologiczne zachęcające do rozpoczęcia przygody z segregowaniem odpadów. Czy słyszałeś o którejś z nich?
Martwy wieloryb… z plastiku
Filipiński oddział Greenpeace (międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony środowiska) chciał zwrócić uwagę na problem zaśmiecania plaż. W tym celu na jednej z nich ustawił 15-metrową rzeźbę martwego wieloryba w całości wykonaną z plastikowych odpadów znalezionych w oceanie. Rzeźbę odsłonięto na początku maja 2017 roku. Greenpeace przy jej tworzeniu podjął współpracę z Dentsu Jayme Syfu – filipińsko-japońską agencją kreatywną. Zainspirowali się oni 30 prawdziwymi waleniami znalezionymi rok wcześniej na wybrzeżu Europy, m.in. na Filipinach. Artyści dopracowali każdy szczegół rzeźby tak, że wyglądała realistycznie i z daleka, i z bliska. Najciekawszym elementem całej konstrukcji były ciemnoczerwone „wnętrzności” ssaka wykonane z plastikowych toreb, opakowań i butelek.
Adidas ubiera piłkarzy w plastikowe stroje
Adidas do 2024 roku chce całkowicie wyeliminować tradycyjny poliester z produkcji odzieży sportowej. Obecnie stanowi on 50% materiału używanego do produkowania asortymentu niemieckiej marki, która w przyszłości chce korzystać z poliestru pochodzącego z recyklingu. Do tej pory we współpracy z organizacją Parley for the Oceans stworzył produkty w całości wykonane z przetworzonych odpadów wyłowionych z oceanów. Są to:
- buty do biegania (w 2017 roku sprzedano ponad milion par),
- koszulki piłkarskie dla Bayernu Monachium, Realu Madryt, Manchesteru United czy Juventusu.
Stroje piłkarzy są bardzo trwałe i mają ekologiczne nadruki, które powstały na bazie wody. Adidas chce zwrócić uwagę na światowy problem zanieczyszczania oceanów plastikiem. Podkreśla, że w dzisiejszych czasach nie można tylko mówić o kształtowaniu świadomości ekologicznej – trzeba podejmować działania i tworzyć innowacje ekologiczne.
Ekologia na Pol’and’Rocku promowana przez znane osoby z show-biznesu
Pol’and’Rock (muzyczny festiwal organizowany przez Jerzego Owsiaka w ramach podziękowania dla wolontariuszy finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) każdego roku stara się być jeszcze bardziej zaangażowany w działania ekologiczne i ochronę środowiska. W trakcie 24. edycji festiwalu w miasteczku Lecha powstała Kuźnia Talentów, gdzie wraz z Igorem Herbutem, Adamem Fidusiewiczem, Marceliną czy Łukaszem „Lotkiem” Lodkowskim można było stworzyć narzędzia, instrumenty i biżuterię, wykorzystując półprodukty z obrotu wtórnego. Strefa Lecha zachęcała również do recyklingu plastiku i przynoszenia surowców wtórnych, które wymieniała na jabłka, ekologiczne nerki i poduszki. Osoba, która przyniosła najwięcej surowców, odjechała do swojego rodzinnego miasta nagrodą główną – ekologicznym skuterem. Do rezygnacji z plastikowych słomek i foliowych siatek namawiała festiwalowiczów Anja Rubik, która była jednym z gości Akademii Sztuk Przepięknych.
Nestle i McDonald stawiają na ekologiczne opakowania
W przypadku tak dużych firm, jak McDonald’s czy Nestle, dla ochrony środowiska ważne są nawet najmniejsze wprowadzane zmiany. Oba przedsiębiorstwa chcą całkowicie wyeliminować plastikowe opakowania i zastąpić je ekologicznymi, w całości przeznaczonymi do recyklingu. Nestle planuje zmienić również kolor opakowań na jasny, który jest łatwiejszy do odzyskania. McDonald’s z kolei do 2025 roku we wszystkich 37 tysiącach restauracji na świecie wprowadzi opakowania ze źródeł odnawialnych, z produkcji certyfikowanej lub recyklingu. W 2017 roku sieć restauracji wymieniła jednorazowe sztućce z trudnego do recyklingu polistyrenu na przetwarzalne w całości odpowiedniki. Jednym z głównych rynków aktywnie działających ekologiczne w McDonald’s jest Polska. W ponad 90% restauracji w naszym kraju znajdują się kosze do segregacji odpadów, z których klienci chętnie i prawidłowo korzystają.
CocaCola wspiera Zieloną Wstążkę
Coca Cola, w związku z obchodzonym 5 czerwca Światowym Dniem Środowiska, dołączyła do akcji Zielona Wstążka #DlaPlanety. Inicjatywa ta ma zachęcać do zmniejszania ilości wytwarzanych plastikowych odpadów. Zielona wstążka jest symbolem walki o ochronę środowiska. Tego dnia wszyscy angażujący się w działania ekologiczne przypinają ją w widocznym miejscu na ubraniu. Z kolei dzień wcześniej wiele budynków na świecie zostaje podświetlona na zielono (w Polsce m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie). Coca Cola już od dłuższego czasu działa na rzecz ochrony środowiska.
- Redukuje o 25% całkowitą wagę odpadów wytwarzanych w związku z działalnością firmy.
- Planuje oddawać do recyklingu taką samą liczbę opakowań, jaką wprowadza na rynek.
- Chce produkować opakowania w połowie wykonane z surowców wtórnych oraz nadające się do recyklingu.