Jak się okazuje niektóre odpadki, które lądują w koszu mogą stać się sadzonkami. W ten sposób zamiast kupować nowe warzywa możesz je po prostu wyhodować w domu.

Wiedziałeś, że w Stanach Zjednoczonych w ciągu roku wyrzuca się aż 133 mld ton jedzenia. W Polsce w badaniu przeprowadzonym w 2015 roku we wrześniu na zleceniu Federacji Polskich Banków Żywności 60% internautów przyznało się do wyrzucania niezepsutego jedzenia.

Dlatego, jeśli masz chwilę czasu koniecznie sprawdź, które rośliny warto ponownie wykorzystać.

CEBULA DYMKA

Zamiast wyrzucać korzonki, zanurz je w szklance z odrobiną wody. Pamiętaj taki szczypiorek będzie potrzebować słońca, nie może zmarznąć, a szklanka musi być wystarczająco duża, aby pomieścić rozwijające się korzenie.

SELER NACIOWY

Korzeń selera wsadź do miski wypełnionej ciepłą wodą, tak żeby całkowicie ochłonął. Zostaw seler w tej misce na noc. Następnie przygotuj doniczkę z ziemią, wykop otwór o wielkości korzenia i wsadź selera. Pamiętaj, żeby zadbać o odpowiednie podlewanie i użycie odżywki.

MINI MARCHEWKI

Jeśli masz możliwość kupuj marchewki z natką. Odetnij 3-4 cm poniżej natki, a końcówki wsadź do pojemnika wypełnionego wodą. Wystarczy, żeby woda trochę je ochłonęła. Podobnie możesz wyhodować buraki i rzepę.

IMBIR

Imbir można posadzić w doniczce, ale trzeba pamiętać że nie wszystkie pędy się przyjmą. Taki jak na zdjęciu wyżej nie ma jeszcze młodych pędów. Po czym poznać, że imbir nadaje się do wsadzenia? Musi mieć przynajmniej jedną żywą część, która najczęściej jest jasnozielona. Taki korzeń wsadzamy w doniczkę wypełnioną ziemią, wystawiamy w nasłonecznione miejsce i podlewamy.

SAŁATA

W ten sposób uda Ci się ożywić nie tylko sałaty, ale również kapustę pekińską. Wystarczy głąb lub korzeń wsadzić do pojemniczka wypełnionego wodą i postawić w niezbyt mocno nasłonecznionym miejscu.

Inne rośliny, które łatwo wyhodować z resztek to ziemniaki, czosnek, ananas oraz cebula. Pamiętajcie też o innych sposobach na zmniejszenie ilości odpadków żywieniowych w domu:

– przygotowanie pasztetów z mięsa i warzyw rosołowych

– pasteryzowaniu i zamrażaniu jedzenia

– kupowaniu żywności na bieżąco.