Upcykling – czym właściwie jest?

Według definicji upcyklingu to przetworzenie niepotrzebnego nam już przedmiotu i nadanie mu nowej funkcji, która sprawi, że rzecz znowu stanie się użyteczna.

Pierwsze wzmianki dotyczące upcyklingu pojawiły się już w 1994 roku w Niemczech, ale dopiero rok 2002 stał się przełomem, kiedy to William McDonough i Micheal Braungart przedstawili ideę przerabiania odpadów w swojej książce „Cradle to Cradle: Remaking the way we make things”.

Nie oznacza to, że przedtem nikt nie przetwarzał jednego przedmiotu w drugi, ale dopiero niedawno rozpoczęła się silna promocja takich postaw.

Główne cele upcyklingu:

  • Ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych
  • Obniżenie kosztów i energii związanych z produkcją
  • Ochrona środowiska i zmniejszenie jego zanieczyszczenia

Czy to nie jest w takim razie recykling? Otóż, segregowanie śmieci i ich późniejsze przetwarzanie najczęściej dostarcza surowców do produkcji nowych rzeczy. Upcykling to kreatywne wykorzystanie materiału, w celu stworzenia dzieła sztuki lub praktycznego produktu.

Upcykling wykorzystują również firmy, takie jak TerraCycle, która stawia sobie za cel wyeliminowanie pojęcia odpad z naszego życia. Jej właściciel Tom Szaky określa się mianem „śmieciowego magnata” i zachęca Amerykanów do zmiany stylu życia.

Na polskim rynku również pojawiają się biznesy wykorzystujące ideę upcyklingu, m.in.: firma HO::LO, która produkuje torby, portfele, plecaki i saszetki z banerów reklamowych i węży strażackich.

zdjęcie wielu przepasek z kieszenią

Z pewnością kojarzycie różnego rodzaju pomysły na ponowne wykorzystanie niepotrzebnych już rzeczy:

  1. Meble ogrodowe z europalet.
  2. Łóżka do sypialni również z europalet.
  3. Stojak na wino z aluminiowych puszek.
  4. Doniczki do kwiatów z plastikowych butelek.
  5. Torby i siatki z nieużywanych ubrań.

Jak wykorzystać gruz w ogrodzie?

Po skończonej budowie domu lub remoncie nasz ogród przeważnie wygląda jak pobojowisko. Jeśli w trakcie prac starannie segregowaliśmy odpady, to będziemy bez problemu w stanie odzyskać niektóre elementy i wykorzystać je ponownie. Szczególnie powinniśmy zainteresować się gruzem, kamieniami, resztkami żwiru oraz częściami cegieł czy dachówek. Przy ich pomocy można zaaranżować wygląd w naszym ogrodzie.

Najważniejszy jest plan

Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie warto jest się zastanowić, co tak właściwie chcemy osiągnąć. Nie zabierajmy się za przekopywanie, przenoszenie i rozwożenie gruzu bez konkretnego planu. Jeśli posiadamy już zadbany ogródek, to problem jest mniejszy – po prostu dokańczamy wcześniejszą wizję lub uzupełniamy ją o dodatkowy element np. skarpę.

Gorzej natomiast, jeśli nie mamy żadnego planu na zagospodarowanie przestrzeni. Takie chaotyczne uatrakcyjnianie może w przyszłości narobić nam jeszcze więcej pracy. Warto więc poświęcić kilka dni na opracowanie dokładnego planu działania lub nawet skorzystać w tym zakresie z pomocy fachowców.

Gruz gruzowi nierówny

Przyjrzyjmy się dokładnie odpadom i miejmy pewność, że nie zawierają żadnych niebezpiecznych składników i elementów wykorzystywanych w czasie budowy. Szczególnie wystrzegajmy się części puszek czy innych pojemników.

Gruz składający się z cementu, betonu i zaprawy jest silnie zasadowy i mało co chce potem na nim rosnąć – trzeba dobierać odpowiednie gatunki, które w naturze rosną na zasadowych, wapiennych skałach. Dlatego też mając do dyspozycji tylko taki rodzaj gruzu zastanówmy się nad tym, czy aby na pewno chcemy wykorzystywać go w ogrodzie. Kruszony beton można natomiast z powodzeniem użyć jako utwardzenie podłoża pod podjazd.

Kawałki cegieł i dachówki sprawdzą się natomiast przy sadzeniu drzew. Dzięki takiej warstwie korzenie nie będą rosnąć zbyt głęboko – ma to duże znaczenie przy np. orzechach, i dzięki temu łatwiej będzie nam je w przyszłości przesadzić i dbać o ich wygląd.

Pamiętajmy też o tym, że pustaki i ceramika nie nadają się do utwardzania podłoża. Jest to logiczne, ponieważ części te są zbyt kruche i niestabilne. Warto o tym pamiętać, ponieważ oszczędzimy sobie dodatkowej pracy z wywożeniem takich odpadów za kilka lat, kiedy kostka brukowa lub inne płyty zaczną opadać.

Co można zrobić z gruzem w ogrodzie?

Najpopularniejszym, najefektywniejszym i też najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest usypanie skarpy. Dzięki niej zaburza się płaską powierzchnię działki i całość otrzymuje więcej głębi. Kolejnym atutem jest to, że nawet młode rośliny wyglądają na niej na bardziej dojrzałe, ponieważ są właściwie wyeksponowane.

Gruz stanowi tutaj pierwszą warstwę potrzebą do uformowania wzniesienia. Następie wysypujemy na niego odpowiednią ilość gleby i już możemy zająć się sadzeniem roślin. Warto pamiętać o tym, by pagórki zabezpieczyć np. drewnianymi palami i aby nie były zbyt strome. Innym wyjściem jest wykorzystanie gruzu jako utwardzenie podłoża np. pod taras czy nawet palenisko.

Co prawda statystyczny Polak wytwarza ponad 300 kg odpadów rocznie i upcykling nie rozwiąże problemów ze śmieciami, ale z pewnością jest to ciekawy sposób na radzenie sobie z niepotrzebnymi przedmiotami i pobudzenie kreatywności.

Pamiętajcie również, że nasza firma oferuje skup złomu Wrocław oraz skup surowców wtórnych, więc jeśli masz zamiar oczyścić piwnicę lub strych zadzwoń pod numer 514 006 006.