CO SIĘ ZMIENIŁO?

Na pewno zmiana w „ustawie śmieciowej” była diametralna dla mieszkańców nieruchomości oraz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Od 1 lipca, nikt już bowiem nie posiada osobnej umowy na wywóz odpadów, a płaci de facto „podatek śmieciowy”, zaś odbiór śmieci gwarantują firmy wyłonione przez miasto w przetargu (nie mamy już więc żadnego wpływu na to kto odbiera od nas odpady). Firma EKOSYSTEM ma za zdanie kontrolować wywóz śmieci na terenie Wrocławia i „dyscyplinować” firmy w zakresie przestrzegania wymogów nowej ustawy oraz dbania o porządek wokół „śmietników”. W samym lipcu, spółka nałożyła 450 kar, na łączną kwotę 350 tyś. złotych, jak widać więc urzędnicy od początku są bardzo wymagający wobec firm realizujących wywóz śmieci Wrocław. 

PIERWSZY MIESIĄC REALIZACJI NOWEJ USTAWY W LICZBACH

ILOŚĆ MIEJSC Z KTÓRYCH ODBIERANE SĄ ŚMIECI50 tysięcy miejsc 
ILOŚĆ KUBŁÓW NA TERENIE WROCŁAWIA160 tysięcy kubłów
ILOŚĆ ŚMIECI WYWOŻONYCH Z WROCŁAWIA600 ton dziennie, 19 tyś. ton miesięcznie
ŚMIECIARKI NA TERENIE WROCŁAWIA 192 śmieciarki, przejechały łącznie 210 tyś. km 

Ustawa wprowadziła bardzo głębokie zmiany, liczby same mówią dla siebie, do tej pory każdy z nas (jeśli mieszka w domku jednorodzinnym), każda wspólnota lub spółdzielnia miała podpisana osobną umowę na wywóz śmieci. Teraz de facto mamy do czynienia z podatkiem śmieciowym. Cały wywóz odpadów koordynowany jest na poziomie gminy. Niewielu z nas zdaje sobie jak gruntowna i diametralna jest to zmiana w zakresie wywozu odpadów. W naszej ocenie realizację ustawy śmieciowej można ocenić na ocenę dobrą. Widzimy problemy które się pojawiły, ale naszym zdaniem sprawy idą ku lepszemu. Dla przypomnienia, trzeba było wymienić prawie 50 tysięcy pojemników na odpady (lub od nowa oznakować), ustalić nowe trasy śmieciarek, pobrać tysiące deklaracji śmieciowych itd. Na pewno nie była to łatwa operacja. Ale praktycznie się już zakończyła.

GDZIE ZNALEŹĆ HARMONOGRAM WYWOZU ŚMIECI?

Sektor I: Stare Miasto i ŚródmieścieWPO ALBA
Sektor II: KrzykiTRANS-FORMERS
Sektor III: FabrycznaCHEMEKO-SYSTEM
Sektor IV: Psie PoleWPO ALBA
Interaktywne Centrum Obsługi MieszkańcaCentrum Obsługi Mieszkańca na stronie EKOSYSTEM

A CO Z SEGREGACJĄ ŚMIECI? 

Jak pokazują wyniki za lipiec, wzrost ilości segregowanych odpadów jest blisko 50%, z 4,5% na 8%. To świetny punkt wyjścia do dalszej poprawy. Aczkolwiek mamy wrażenie, że po wprowadzeniu nowej ustawy śmieciowej, ucichły akcje mające na celu skłonić ludzi do segregacji odpadów – jakby ustawa miała wszystko załatwić. Naszym zdaniem nie powinno być tak być, bowiem nie chodzi tutaj o pieniądze, ale przede wszystkim o nasze środowisko. Każdy odpad który trafi do recyklingu, to zysk dla nas wszystkich, a przede wszystkim zysk dla środowiska. Dobrze, że już praktycznie w całym mieście na większych i mniejszych osiedlach rozstawiono pojemniki do segregowanej zbiórki odpadów. Pojemniki żółte, niebieskie i na szkło można spotkać na każdym kroku, miejmy nadzieję, że coraz większa ilość mieszkańców naszego miasta wpadnie w nawyk segregowania swoich odpadów, nie z powodów finansowych, ale przede  wszystkim ekologicznych. 

SEGREGACJA ODPADÓW W PRAKTYCE

Na chwilę obecną każdy z nas (na pewno mieszkańcy większych osiedli) powinni mieć przy swoich „śmietnikach” podobny zestaw pojemników. Standardowo najwięcej będzie pojemników na zmieszane odpady komunalne. W komplecie z nimi powinniśmy znaleźć:

  • pojemniki na szło (kolorowe i bezbarwne)
  • pojemniki na makulaturę
  • pojemniki żółte na odpady plastykowe, metalowe, kartony po mleku etc.

Powinno to wyglądać tak, jak na załączonych poniżej zdjęciach. Jeśli na naszym osiedlu nadal nie ma pojemników na odpady, powinniśmy to zgłosić jak najszybciej do spółki EKOSYSTEM, ona zajmie się poinformowaniem firmy odpowiedzialnej za wywóz odpadów we właściwym sektorze miasta. Prawidłowy wywóz śmieci Wrocław to zadanie dla nasz wszystkich :) od tego zależy czy będziemy mieszkać w czystym i zadbanym mieście.