Najlepiej jest zgromadzić zużyte długopisy i inne przybory do pisania, a następnie poszukać najbliższego punktu zbiórki odpadów wielomateriałowych lub specjalistycznego odpadu. Niektóre szkoły, urzędy lub inne instytucje czasami organizują zbiórki przyborów do pisania na cele recyklingu, lub charytatywne, więc warto być na bieżąco z lokalnymi inicjatywami.
Do jakich pojemników komunalnych wyrzucić długopisy?
Natomiast jeśli nie masz innego wyjścia i musisz wyrzucić długopisy do przydomowych śmietników komunalnych:
Długopisy wykonane z plastiku – zazwyczaj powinny być wyrzucane do pojemników przeznaczonych na odpady zmieszane, ponieważ większość systemów recyklingu nie jest w stanie oddzielić i przetworzyć małych przedmiotów plastikowych takich jak długopisy. Niektóre systemy recyklingu mogą akceptować plastikowe długopisy w pojemnikach na tworzywa sztuczne, ale jest to rzadkość i należy to sprawdzić z lokalnymi przepisami. Lepszym wyborem będzie pojemnik na odpady zmieszane.
Długopisy wykonane z metalu – teoretycznie mogłyby być wyrzucane do pojemników przeznaczonych na metale, jednak ze względu na ich mały rozmiar i często złożoną konstrukcję (łączenie metalu z plastikiem i innymi materiałami) mogą nie być akceptowane przez wszystkie systemy recyklingu metalu. W praktyce, podobnie jak w przypadku długopisów plastikowych, często są one traktowane jako odpady zmieszane.
Czy mogę wyrzucić długopis do kosza na odpady zmieszane?
Tak, jeśli nie masz dostępu do specjalnego programu recyklingowego przyjmującego długopisy lub innych dedykowanych rozwiązań dla tego typu odpadów, możesz wyrzucić długopis do kosza na odpady zmieszane. Należy jednak pamiętać, że długopisy trafiające do odpadów zmieszanych zazwyczaj kończą na składowiskach lub są spalane, co nie jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia ochrony środowiska. Dlatego zawsze warto najpierw rozważyć możliwość recyklingu lub ponownego wykorzystania przedmiotów, zanim zostaną one ostatecznie wyrzucone.