Przedświąteczne porządki w stylu eko

W każdym domu na kilka dni przed Bożym Narodzeniem zaczynają się generalne porządki. Mycie okien, odkurzanie, szorowanie piekarnika, ścieranie kurzy… Zamiast wykorzystywać do każdej z tych czynności inny detergent, zapoznaj się z kilkoma ekologicznymi „miksturami” czyszczącymi. Korzystały z nich nasze mamy i babcie, a ich dom zawsze lśnił. Może i Ty spróbujesz?

  • Zlew w kuchni najszybciej wyczyścisz sokiem z cytryny wymieszanym z łyżką sody oczyszczonej.
  • Przypalony piekarnik? To żaden problem. Wystarczy wymieszać wodę z solą i odrobiną octu i dokładnie wymyć sprzęt.
  • Kurz z mebli usuniesz dzięki mieszance wody, oliwy z oliwek i kilku kropli zapachowego olejku. Taki płyn przelej do butelki ze spryskiwaczem.

Nie marnuj jedzenia

Jeżeli zapytasz kogoś, na co najbardziej czeka w święta, z pewnością wymieni Ci jedną z dwunastu potraw, które w wigilijny wieczór powinny się znaleźć na stole. Zdarza się jednak, że gospodynie domowe każdego roku przygotowują za dużo jedzenia, które po kilku dniach nie nadaje się już do spożycia. Co zatem zrobić, aby przygotować tylko taką ilość potraw, aby wszystkie zostały zjedzone?

Zaplanuj listę zakupów

Zanim pójdziesz na przedświąteczne zakupy spożywcze, zaplanuj liczbę potraw, które chcesz przyrządzić. Potrzebne do ich wykonania produkty zapisz na kartce i w sklepie kup tylko to, co znajduje się na Twojej liście.

Przygotuj potrawy zgodnie z gustem Twojej rodziny

Nikt z Twojej rodziny nie lubi smażonego karpia? Nie przyrządzaj go! Nie musisz mieć na stole 12 tradycyjnych potraw tylko dlatego, że tak wypada. Skup się raczej na ugotowaniu tych smakołyków, na które Twoi bliscy czekają przez cały rok.

Przygotuj niektóre dania wcześniej

Potrawy, które wymagają cierpliwości i długiego czasu na przygotowanie, możesz przyrządzić wcześniej. Kilka dni przed Wigilią przygotuj zakwas na barszcz, ulep pierogi i ugotuj bigos. Gotowe potrawy zamroź i wyciągnij w przeddzień 24. grudnia.

Świąteczne drzewko i ozdoby choinkowe

Sztuczna choinka jest prawdopodobnie największym problemem dla środowiska podczas świąt. W styczniu zauważyć można bowiem ich ogromną liczbę koło śmietników. Sklepy kuszą nas licznymi egzemplarzami choinek w przeróżnej kolorystyce i o nietypowych wymiarach, przez co wiele osób pozbywa się starszych plastikowych modeli, co roku decydując się na zakup nowego drzewka. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tworzywo sztuczne w środowisku naturalnym rozkłada się nawet tysiąc lat.

Aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, najrozsądniej jest kupić żywe drzewko w donicy. Taka choinka będzie niezwykle klimatyczna i pachnąca, a po okresie świątecznym wystarczy przesadzić ją do ogrodu, by dalej mogła rosnąć. Alternatywą mogą być również drzewka wykonane samodzielnie z materiałów, które można później poddać recyklingowi. Doskonałym pomysłem są choinki z gałązek lub drewnianych palet.

Następnym etapem przygotowań z pewnością będzie przyozdobienie drzewka oraz całego domu. Tutaj również warto polegać na ekologicznych i prostych rozwiązaniach. Własnoręczne wykonanie bombek to nie tylko kilkugodzinna zabawa w rodzinnym gronie, ale również idealny pomysł na dekoracje zgodne z naturą. W tym celu pomocne mogą okazać się:

  • szyszki,
  • piernikowe wypieki,
  • papier oraz takie materiały, jak filc czy wiklina,
  • suszone plastry cytrusów oraz goździki,
  • energooszczędne lampki LED.

Samodzielne przygotowanie dekoracji za pomocą produktów, które dostępne są akurat w mieszkaniu, stworzymy niepowtarzalny klimat świąt zgodnie z podstawowymi zasadami ekologii.

Ekologiczne prezenty świąteczne i sposób ich pakowania

Obdarowywanie najbliższych prezentami to tradycja, którą uwielbiają nie tylko dzieci. Każdy prezent jest wyjątkowy, jednak to te przygotowane własnoręcznie mają największą wartość. Nie masz jeszcze kupionych prezentów dla bliskich? Martwisz się, że weekendowy wyjazd do galerii handlowej zszarga Ci nerwy i zniechęci do świątecznego ucztowania? Może zdecydujesz się zrobić prezenty własnoręcznie lub wybierzesz takie upominki, które na pewno ucieszą obdarowywaną osobę? Zobacz kilkanaście takich propozycji.

  • Własnoręcznie upieczone ciasto lub muffinki.
  • Pierniczki o różnych kształtach ozdobione lukrem królewskim.
  • Dobrej jakości wino.
  • Domowe smakołyki (pasztet, konfitury, blok czekoladowy z bakaliami).
  • Herbata lub kawa o nietypowym smaku (np. limonkowa lub cynamonowa)
  • Książka ulubionego autora.
  • Gra planszowa.
  • Kubek termiczny lub termos.
  • Bilet na koncert, do kina, teatru lub opery.
  • Karnet do SPA lub voucher na masaż (np. gorącymi kamieniami lub tajski).
  • Naturalne kosmetyki, domowej roboty mydełka lub sole do kąpieli.

Równie ważne są ekologiczne opakowania na prezenty. Na popularności zyskują podarunki starannie owinięte w szary papier, który następnie przyozdabia się konopnym sznurkiem. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie swojej kreatywności i inwencji twórczej, aby przyozdobić stare pudełka i nadać im nowy wygląd.

Podsumowanie

Jak widzisz, zorganizowanie ekologicznych świąt wcale nie jest trudne. Wystarczy odrobina chęci do zmiany niektórych nawyków i tradycji oraz pomoc bliskich, a Twoje święta w stylu zero waste będą idealne. Najlepszą nagrodą za trud przygotowań będzie uśmiech, który zagości na twarzach Twojej rodziny po tym, jak otrzymają starannie przez Ciebie wybrane prezenty lub skosztują pysznego barszczu.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu – poczuj klimat świąt w dużym mieście

Pozostając w świątecznym nastroju przypominamy, że od 17 listopada do 22 grudnia we Wrocławiu można odwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy. To już dziesiąty raz, kiedy wrocławski rynek zapełnia się mieszkańcami oraz turystami, którzy mają okazję spróbować różnych przysmaków, słodyczy, a także kupić prezenty. Stoiska na Jarmarku są czynne codziennie w godzinach od 10:00 do 21:00.