Okres świąteczny wiąże się z intensywnymi przygotowaniami. W grudniu robimy zazwyczaj kilkukrotnie większe zakupy, niż podczas zwyczajnych dni, a także zajmujemy się gruntownymi porządkami w całym mieszkaniu. Zarówno na tym etapie jak i podczas pakowania prezentów i przygotowania stołu wigilijnego powinniśmy pamiętać o ekologicznym stylu życia. Boże Narodzenie to przede wszystkim rodzinna atmosfera i wypoczynek, jednak jest to również czas, w którym wytwarzamy znacznie większą ilość odpadów, w pospiechu zapominamy o segregacji śmieci oraz kupujemy prezenty, które są zagrożeniem i prawdziwym wyzwaniem dla środowiska.

Świąteczne drzewko i ozdoby choinkowe

Sztuczna choinka jest prawdopodobnie największym problemem dla środowiska podczas świąt, ponieważ w styczniu zauważyć można ich ogromną ilość na śmietnikach. W sklepach natomiast producenci kuszą licznymi egzemplarzami choinek w przeróżnej kolorystyce i gabarycie, przez co wiele osób pozbywa się starszych, plastikowych modeli i co roku decyduje się na nowy zakup. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tworzywo sztuczne rozkłada się w środowisku naturalnym nawet 1 000 lat, a podczas okresu świątecznego wyrzucamy dodatkowe tony sztucznych choinek i mało ekologicznych ozdób.

Aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, najrozsądniej jest kupić żywe drzewko w donicy. Taka choinka będzie niezwykle klimatyczna i pachnąca, a po okresie świątecznym wystarczy przesadzić ją do ogrodu, by dalej mogła rosnąć. Alternatywą mogą być również drzewka wykonane samodzielnie, z materiałów które można później poddać recyklingowi. Doskonałym pomysłem są choinki z gałązek lub drewnianych palet.

Następnym etapem przygotowań z pewnością będzie przyozdobienie naszego drzewka oraz całego domu. Tutaj również warto polegać na ekologicznych i prostych rozwiązaniach. Własnoręczne wykonanie bombek to nie tylko kilkugodzinna zabawa w rodzinnym gronie, ale również pomysł na dekoracje zgodne z naturą. W tym celu pomocne mogą okazać się:

  • szyszki,
  • piernikowe wypieki,
  • papier oraz takie materiały jak filc czy wiklina,
  • kuchenne produkty: suszone plastry cytrusów oraz goździki,
  • energooszczędne lampki LED

Samodzielne przygotowanie dekoracji przy pomocy produktów, które dostępne są akurat w mieszkaniu, stworzymy niepowtarzalny klimat świąt, zgodnie z podstawowymi zasadami ekologii.

Ekologiczne prezenty świąteczne i sposób ich pakowania

Obdarowywanie najbliższych prezentami to tradycja, którą uwielbiają nie tylko dzieci. Każdy prezent jest wyjątkowy na swój sposób, jednak te przygotowane własnoręcznie przekazują największą wartość.  Innym pomysłem jest wspieranie polskich producentów sztuki, designerów i artystów, którzy tworzą oryginalne dekoracje o niepowtarzalnym charakterze. Wiele wrażeń dostarczą również bony zakupowe, bilety na wyjątkowy spektakl czy zaproszenia do salonu spa. Takie prezenty zostaną z przyjemnością szybko wykorzystane, a śmietnik nie zapełni się zbędnym plastikiem.

Równie ważne są ekologiczne opakowania na prezenty. Na popularności zyskują podarunki starannie owinięte w szary papier, który następnie można przyozdobić konopnym sznurkiem. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie swojej kreatywności i inwencji twórczej, aby przyozdobić stare pudełka i nadać im nowy wygląd.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Pozostając w świątecznym nastroju przypominamy, że od 17 listopada do 22 grudnia we Wrocławiu można odwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy. To już dziesiąty raz kiedy wrocławski rynek zapełnia się mieszkańcami oraz turystami, którzy mają okazję spróbować różnych przysmaków, słodyczy, a także kupić prezenty.

Stoiska na Jarmarku są czynne codziennie w godzinach od 10:00 do 21:00.