Segregowanie śmieci to podstawowa powinność każdego człowieka, która wynika z moralnego obowiązku dbania o środowisko naturalne, będące dobrem wspólnym całej ludzkości. W jaki sposób segregować odpady prawidłowo, tak aby można je było ponownie wykorzystać? Masz problem z segregacją odpadów? Podpowiadamy, jak dobrze segregować śmieci.


Każdy właściciel nieruchomości musi pamiętać o właściwym segregowaniu śmieci. Podstawową rzeczą jest sprawdzenie, które śmieci powinny wylądować w pojemniku niebieskim, które w żółtym, zielonym, brązowym czy białym. Tłumaczymy też czym są Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i co można w nich zostawić. Podpowiadamy, gdzie wyrzucać opakowania styropianowe, zużyte zapalniczki, worki z odkurzacza, puszki po karmie dla zwierząt, opakowania po kremie, tonery do drukarek czy płyty CD.

SEGREGACJA

  • Do niebieskich pojemników wrzucamy między innymi :
– papier po usunięciu zszywek i innych metalowych lub plastikowych elementów:
– gazety, czasopisma , katalogi i prospekty,
– papier szkolny i biurowy,
– książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami,
– torebki papierowe, papier pakowy, pudełka kartonowe i tekturowe, tekturę
Trzeba pamiętać, żeby przed wrzuceniem odpadów z papieru i tektury, należy z nich usunąć usunąć wszelkie elementy z innych tworzyw, takich jak spinacze biurowe, zszywki, płócienne okładki, foliowe okienka z kopert itp.
  • Do żółtych pojemników wrzucamy między innymi:
– plastikowe butelki po napojach,
– kartony po napojach, mleku, plastikowe butelki po płynach do mycia naczyń, mydłach, żelach, szamponach, itp.,
– plastikowe zakrętki, plastikowe butelki po olejach spożywczych, plastikowe torebki, worki, reklamówki i inne plastikowe opakowania,
– puszki po napojach, puszki po konserwach, drobny złom żelazny i metale kolorowe, kapsle.
Przed wyrzuceniem śmieci do pojemnika żółtego należy zgnieść opakowania, w ten sposób zajmą mniej miejsca i zmieści się ich więcej !!!
  • Do zielonych pojemników wrzucamy między innymi:
– butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, kolorowe butelki po napojach alkoholowych, kolorowe szklane opakowania po kosmetykach
  • Do pojemników czarnych powinny być wrzucane odpady zmieszane, czyli taki, których nie można wrzucić do żadnego inne pojemnika.
    CEL SEGREGACJI
Należy pamiętać, że właściwa segregacja odpadów ma jakiś cel. Segregacja odpadów pozwala na na przetworzeniu i wykorzystaniu danego surowca, ograniczenie ilości wprowadzonych szkodliwych trudno ulegających rozkładowi odpadów, oszczędzanie zużycia energii, graniczenia zanieczyszczeń do atmosfery, ograniczenie ilości odpadów i ścieków. Pamiętajmy, że jesteśmy mieszkańcami Ziemi i należy to do naszych obowiązków :-)