Wyrzucanie drewnianych palet to jeden z błędów, którego nie należy popełniać. Można bowiem wykorzystać je na tysiące sposobów. Bardzo łatwo skonstruować z nich nowe przedmioty, nie wymagają wiele pracy przy konserwacji, a dodatkowo wyglądają naprawdę zjawiskowo. Meble z drewnianych palet można znaleźć w barach, luksusowych hotelach, czy w zwykłych domach jednorodzinnych. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie tego wdzięcznego materiału.

  1. Wieszak na ręczniki

Z jednej strony służy jako tradycyjne haczyki, z drugiej możemy przechowywać w nim zwinięte ręczniki. Aby go stworzyć należy wyciąć paletę tak, by zachowało się jedno poziome żebro, następnie przemalować całość lakierem i zamontować uchwyty.

  1. Choinka

Taka ekologiczna choinka z pewnością będzie hitem każdych świąt. Wygląda niezwykle imponująco, a do jej stworzenia nie potrzebujemy gwoździ czy kleju. Wystarczy naciąć drewnianą konstrukcję w wybrany kształt i gotowe! Dla lepszego efektu można całość przemalować.

  1. Półki

Naścienne regały na książki pomagają zwolnić miejsce i zminimalizować bałagan. Te rustykalne regały paletowe będą pasować do każdego wnętrza. Do ich wykonania potrzebujemy elementów, które w drewnianych paletach pełnią funkcję nóg.

  1. Siedziska

Nie trzeba wydawać dużo, aby stworzyć kanapy czy fotele, które będą dobrze wyglądać zarówno na patio, jak i wewnątrz domu. Dodatkowo możemy komponować takie zestawy, na jakie tylko mamy ochotę. Jest to też bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się np. w przypadku dużych imprez lub świąt. W każdej chwili możemy je schować lub zmodyfikować. Na drewnianych paletach wystarczy poukładać poduszki, koce, narzuty i wszystko otrzyma rodzinnego, przytulnego wydźwięku.

  1. Stojak na kubki

Jest to świetny sposób na wykorzystanie przestrzeni w małej kuchni. To tylko kwestia wycięcia palety na wymiar i dodania kilkunastu haczyków. Można zawsze pokusić się o udekorowanie takiego mebla i dzięki temu posłuży on jako oryginalny prezent.

  1. Stolik

Znalezienie odpowiedniego stolika kawowego może być trudnym zadaniem, więc dlaczego nie stworzyć własnego, który będzie odpowiadał naszym gustom? Dwie lub trzy palety drewniane łączymy przy pomocy mocnego kleju, a następnie dodajemy kółka oraz szkło wycięte pod wymiar (równie dobrze sprawi się nawet pleksi). Tani, estetyczny i niezwykle funkcjonalny stolik gotowy w kilkanaście minut.

  1. Legowisko dla pupila

Nasze czworonogi zasługują na wszystko, co najlepsze, dlatego należy się im designerskie łóżko, którego nawet my będziemy im zazdrościć. Paletę odwracamy i wycinamy z niej poprzeczne deski oraz jedną od strony wejścia, by zwierzak mógł wygodnie korzystać z legowiska. Dodajemy nóżki, materac lub gąbkę oraz pościel. Pupil na pewno będzie zadowolony.

  1. Parawan

To doskonały sposób, aby wydzielić strefy funkcjonalne w swoim mieszkaniu. Jest to szczególnie przydatny zabieg w przypadku niewielkich powierzchni. Wystarczy ustawić palety drewniane wedle uznania, a ich specyficzna budowa odzieli to, co ma być ukryte, a jednocześnie nie ograniczy dostępu światła.