Czym jest gruz?

Gruz budowlany jest odpadowym materiałem, który powstaje w wyniku remontów, przeróbek i rozbiórek. Jest to nic innego jak potłuczone i rozkruszone materiały budowlane – do gruzu zalicza się, m.in.:

  • cegły,
  • dachówki,
  • kafelki,
  • pustaki,
  • posadzki,
  • ceramikę,
  • rozkruszony kamień,
  • odpady budowlane.

Wyrzucenie gruzu do zwykłego kontenera – co za to grozi?

Prawo w Polsce zabrania wyrzucania odpadów budowlanych do zwykłych kontenerów na odpady budowlane. Nie stosując się do przyjętych zasad, narazisz się na konsekwencje finansowe – za wyrzucenie gruzu do pojemnika na zwykłe śmieci grozi mandat w wysokości nawet do 5000 zł. Pamiętaj również o tym, że w przypadku uszkodzenia śmieciarki (w czasie wsypywania śmieci wraz z gruzem) dodatkowo poniesiesz koszty naprawy maszyny.

Kontener na gruz czysty – co się do niego wrzuca?

Bardzo popularnym rozwiązaniem wyrzucenia niechcianych odpadów jest zamówienie kontenera na gruz czysty. Ten sposób pozbycia się śmieci jest mało kosztowny – pamiętaj jednak o tym, że wrzucisz do niego wyłącznie ściśle określone odpady. W takim pojemniku składowane są najczęściej gruz betonowy i ceglany czysty. Dopuszczane jest również umieszczenie gruzu z niewielką ilością glazury, gleba, piasek, kamienie, tynki czy dachówki. Nieprawidłowa selekcja odpadów grozi podniesieniem opłaty za wynajem kontenera lub odmową odebrania wypełnionego pojemnika (wraz z usunięciem odpadów).

Pojemnik na śmieci zmieszane – co można wrzucić do kontenera?

Nieco droższym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera na odpady zmieszane. Zaletą tego typu pojemnika jest możliwość wrzucenia odpadów budowlanych oraz innych śmieci, których nie umieścisz w zwykłym koszu. Do kontenera na gruz zmieszany wrzucisz, m.in. gruz ceglany, betonowy, glebę, ziemię, dachówki, mury, tynki czy kamienie. W pojemniku zgromadzone mogą być również takie odpady jak, np. złom, butelki PET, płyty kartonowo-gipsowe czy szklane butelki i opakowania – pamiętaj jednak o tym, że procent tych odpadów nie może przekraczać 5% całego załadunku odpadowego.

Kontenerowy wywóz gruzu – to się opłaca

Z oferty kontenerowego wywózu śmieci korzystają najczęściej firmy budowlane, które na co dzień mierzą się z dużą ilością gruzu. Usługa kierowana jest również dla osób prywatnych, które przeprowadzają remont czy drobne prace budowlane w domu lub w mieszkaniu. Profesjonalne firmy posiadają specjalne kontenery na śmieci charakteryzujące się dużą wytrzymałością oraz pojemnością. Wysokość usługi uzależniona jest od wielkości zamawianego pojemnika na odpady. Koszt jednak jest niewielki – jeżeli przeprowadzasz drobny remont, odpowiedni będzie kontener do 5,5 m3 (koszt około 300-350 zł). Jeżeli przeprowadzasz większe prace budowlane zamów większy pojemnik – do 7 m3 (cena w granicach 400-500 zł).