Pozbycie się gruzu powstałego w wyniku remontu jest problematyczne – tych odpadów nie wrzucisz do kosza na odpady komunalne. Rozwiązaniem problemu wywozu gruzu jest zamówienie specjalnego pojemnika na śmieci, który pomieści nawet bardzo duże ilości odpadów. Dowiedz się, jaki typ kontenera zamówić, tak aby nie narazić się na konsekwencje prawne.

Czym jest gruz?

Gruz budowlany jest odpadowym materiałem, który powstaje w wyniku remontów, przeróbek i rozbiórek. Jest to nic innego jak potłuczone i rozkruszone materiały budowlane – do gruzu zalicza się, m.in.:

  • cegły,
  • dachówki,
  • kafelki,
  • pustaki,
  • posadzki,
  • ceramikę,
  • rozkruszony kamień,
  • odpady budowlane.

Wyrzucenie gruzu do zwykłego kontenera – co za to grozi?

Prawo w Polsce zabrania wyrzucania odpadów budowlanych do zwykłych kontenerów na odpady budowlane. Nie stosując się do przyjętych zasad, narazisz się na konsekwencje finansowe – za wyrzucenie gruzu do pojemnika na zwykłe śmieci grozi mandat w wysokości nawet do 5000 zł. Pamiętaj również o tym, że w przypadku uszkodzenia śmieciarki (w czasie wsypywania śmieci wraz z gruzem) dodatkowo poniesiesz koszty naprawy maszyny.

Kontener na gruz czysty – co się do niego wrzuca?

Bardzo popularnym rozwiązaniem wyrzucenia niechcianych odpadów jest zamówienie kontenera na gruz czysty. Ten sposób pozbycia się śmieci jest mało kosztowny – pamiętaj jednak o tym, że wrzucisz do niego wyłącznie ściśle określone odpady. W takim pojemniku składowane są najczęściej gruz betonowy i ceglany czysty. Dopuszczane jest również umieszczenie gruzu z niewielką ilością glazury, gleba, piasek, kamienie, tynki czy dachówki. Nieprawidłowa selekcja odpadów grozi podniesieniem opłaty za wynajem kontenera lub odmową odebrania wypełnionego pojemnika (wraz z usunięciem odpadów).

Pojemnik na śmieci zmieszane – co można wrzucić do kontenera?

Nieco droższym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera na odpady zmieszane. Zaletą tego typu pojemnika jest możliwość wrzucenia odpadów budowlanych oraz innych śmieci, których nie umieścisz w zwykłym koszu. Do kontenera na gruz zmieszany wrzucisz, m.in. gruz ceglany, betonowy, glebę, ziemię, dachówki, mury, tynki czy kamienie. W pojemniku zgromadzone mogą być również takie odpady jak, np. złom, butelki PET, płyty kartonowo-gipsowe czy szklane butelki i opakowania – pamiętaj jednak o tym, że procent tych odpadów nie może przekraczać 5% całego załadunku odpadowego.

Kontenerowy wywóz gruzu – to się opłaca

Z oferty kontenerowego wywózu śmieci korzystają najczęściej firmy budowlane, które na co dzień mierzą się z dużą ilością gruzu. Usługa kierowana jest również dla osób prywatnych, które przeprowadzają remont czy drobne prace budowlane w domu lub w mieszkaniu. Profesjonalne firmy posiadają specjalne kontenery na śmieci charakteryzujące się dużą wytrzymałością oraz pojemnością. Wysokość usługi uzależniona jest od wielkości zamawianego pojemnika na odpady. Koszt jednak jest niewielki – jeżeli przeprowadzasz drobny remont, odpowiedni będzie kontener do 5,5 m3 (koszt około 300-350 zł). Jeżeli przeprowadzasz większe prace budowlane zamów większy pojemnik – do 7 m3 (cena w granicach 400-500 zł).