Co kilka dni w mediach przekazywane są informacje o przekroczonym dopuszczalnym stężeniu smogu w powietrzu. Co to oznacza dla naszego zdrowia? Czy smog jest naprawdę tak szkodliwy, jak o nim mówią? Jak znane osoby ze świata show-biznesu postanowiły z nim walczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Czym jest smog?

Smogiem nazywamy połączenie szkodliwych związków chemicznych oraz pyłów. Unoszą się w one powietrzu, którym oddychamy. Skąd najczęściej pochodzą te zanieczyszczenia?

  • Spalanie węgla w piecach.
  • Spaliny samochodowe.
  • Zakłady przemysłowe.

Wpływ smogu na nasze zdrowie

Smog jest trucizną – w związku z tym jego wpływ na nasze zdrowie jest wysoce niekorzystny. Uszkadza przede wszystkim układ oddechowy, ale nie tylko – również odpornościowy, nerwowy oraz krwionośny. Oprócz tego ta toksyczna mgła może:

  • podrażniać oczy i zatoki,
  • dekoncentrować,
  • wywoływać ból głowy oraz zmęczenie.

W przypadku długoletniego kontaktu ze szkodliwymi zanieczyszczeniami powietrza, możesz zachorować na tak poważne choroby, jak rak płuc, zatok czy nerek. Specjaliści alarmują, że smog jest w stanie doprowadzić nawet do śmierci człowieka.

jak radzić sobie ze smogiem?Jak radzić sobie ze smogiem?

Nie warto ignorować problemu związanego z zanieczyszczonym powietrzem, ponieważ dotyka on każdego mieszkańca tej planety. Dopóki problem ten nie zostanie rozwiązany w sensowny sposób, należy sobie z nim radzić różnymi sposobami.

Zainstaluj aplikację

Od kiedy społeczeństwo zaczęło bardziej zwracać uwagę na to, jakim powietrzem oddycha, powstało wiele darmowych aplikacji, które informują o stanie powietrza w danym dniu w wybranej przez Ciebie lokalizacji. Najczęściej używane aplikacje to: PlumeAir Report, Smok Smog, Smog4.pl lub Kanarek.

Kup oczyszczacz powietrza

Skutecznym rozwiązaniem na usunięcie szkodliwych cząsteczek z Twojego mieszkania jest zakup oczyszczacza powietrza. Pamiętaj, że taki sprzęt nie jest tani, dlatego przed zakupem dokładnie sprawdź wszystkie jego parametry (np. filtr lub wydajność).

Zazieleń mieszkanie

Rośliny to bardzo tani sposób na walkę ze smogiem w mieszkaniu. Najbardziej polecane zielone oczyszczacze powietrza to bluszcz pospolity, skrzydłokwiat oraz chryzantema wielkolistna.

Kup maskę antysmogową

Maski antysmogowena pewno powinny zakładać osoby chorujące na astmę lub przebywające długi czas na powietrzu. Jeżeli normy powietrza zostaną przekroczone kilkukrotnie, to maskę antysmogową powinna założyć każda osoba wychodząca na dwór.

Zrezygnuj z biegania

Twoja aplikacja pokazała, że powietrze w danym dniu jest mocno zanieczyszczone? Zrezygnuj ze spacerów, jazdy na rowerze, biegania oraz innych form aktywności sportowej uprawianej na dworze. W czasie alarmu smogowego spróbuj zmienić rodzaj aktywności – idź na siłownię lub basen.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Aby pomóc organizmowi w skutecznej walce ze szkodliwymi związkami znajdującymi się w powietrzu, warto dołączyć do swojej diety produkty bogate w antyoksydanty. Walczą one z wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy starzenia się organizmu oraz zwiększają ryzyko różnych chorób. Spożywaj zatem więcej produktów bogatych w witaminy A, B

„Pierwsza Doba Bez Smogu” – o co chodzi w tej akcji?

Robert Korzeniowski, Mateusz Damięcki, Piotr Kędzierski, Arkadiusz Jakubik, Rezigiusz– co łączy te osoby z tak różnych przecież dziedzin aktywności społecznej? Wszyscy oni wstrzymali oddech i tym samym wzięli udział w akcji zachęcającej do zwrócenia uwagi na światowy problem smogu. „Pierwsza Doba Bez Smogu”, bo o tej kampanii mowa, zachęca do nagrywania krótkich filmików, na których należy wstrzymać oddech najdłużej, jak jest to możliwe. Ze wszystkich materiałów oznaczonych na Instagramie hasztagiem #wstrzymajsmog, Global Compact Network Poland oraz Grupa Walk stworzą 24-godzinny film, w którym nie będzie zanieczyszczonego powietrza nawet przez sekundę. Spot promujący tę akcję wygląda następująco: