Największa grupa odpadów budowlanych

Gruz powstaje niezależnie od typu przeróbki budowlanej. Drobny remont czy rozbiórka budynku – wszystko to generuje odpady. Szacuje się, że w Polsce gromadzi się rocznie ponad 3 miliony ton gruzu. Ciężko wyobrazić sobie taką liczbę, w kontekście ochrony środowiska – na szczęście około 80% tych odpadów budowlanych jest ponownie wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa budowlane.

Proces recyklingu gruzu

Proces recyklingu gruzu składa się na wiele etapów. Do ponownego użycia gruzu wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, który oczyszcza odpady budowlane ze wszelkich zanieczyszczeń. Przeważnie są to śruby, drewno i elementy metalowe. Aby otrzymać czysty gruz bez zabrudzeń, stosuje się przesiewaczeKolejnym, bardzo ważnym urządzeniem w procesie recyklingu gruzu jest kruszarka, która występuje w trzech rodzajach – udarowej, szczękowej oraz walcowej. Jej zadaniem jest rozdrobnienie materiału na kruszywo o średnicy większej niż 1mm. Dodatkowo do tego procesu używa się również takich urządzeń jak chwytaki wyburzeniowe do miażdzenia betonu oraz nożyce wielofunkcyjne, które przecinają np. stal.

Korzyści płynące z recyklingu

Dzięki recyklingowi gruzu, firmy zaoszczędzają wiele pieniędzy na materiały, a środowisko naturalne nie jest zanieczyszczone przez odpady. Wśród głównych korzyści możemy wymienić np.:

  • obniżenie kosztów związanych z rozbiórką budynku; załadunek, składowanie odpadów,
  • ograniczenie kosztów transportu,
  • ograniczenie emisji spalin,
  • zmniejszenie ilości odpadów,
  • powstanie ekologicznego surowca budulcowego,
  • zmniejszenie zużycia surowców naturalnych.

Jak wykorzystać gruz?

Mając do czynienia z gruzem, niejednokrotnie zastanawiamy co mamy z nim zrobić. Nie możemy go po prostu wyrzucić do zwykłego śmietnika na odpady komunalne. Za niestosowanie się do tych przepisów grożą wysokie mandaty – nawet w przypadku pozbycia się niewielkiej ilości gruzu. W artykule podpowiadamy jak wykorzystać odpady budowlane, które znajdują szerokie zastosowanie m.in. w ogrodzie czy na drodze.

Utwardzenie gruntu

Twarda nawierzchnia musi spełniać swoje funkcje, tak aby np. bezpiecznie przejeżdżać po niej samochodem. Zdarza się, że niektóre drogi nie są utwardzone, przez co istnieje ryzyko zapadnięcia się auta w ziemię. Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, nasypuje się gruz, który w formie kruszywa idealnie sprawdzi się do utwardzenia powierzchni. Gruz można wykorzystać również do utwardzenia np. tarasu, chodnika czy ścieżki.

Wzmocnienie fundamentów

Gruz stosowany jest również do produkcji mieszanek betonowych. Jako kruszywo, świetnie nadaje się do wzmacniania konstrukcji np. mostów oraz jako podsypka pod kostkę brukową. W wyniku recyklingu można użyć go jako materiału budulcowego – dzięki swojej wytrzymałości świetnie sprawdza się w budowie nowych obiektów. Dzięki obróbce gruzu powstaje wysokiej jakości ekologiczny materiał.

Architektura ogrodowa i drenaż

Dzięki gruzowi możemy zbudować m.in. pagórki oraz zabudować oczko wodne, które urozmaici wygląd naszego ogrodu. Warto wspomnieć również o odpowiednim odprowadzaniu wilgoci. Gruz możemy wykorzystać również jako drenaż. Wilgoć pochodzi najczęściej z dachów oraz nawierzchni nieprzepuszczających wody, takich jak taras czy podjazd. Do wykonania drenażu potrzebny jest dół, który następnie zasypujemy gruzem – spadająca woda zatrzyma się właśnie tam, przez co ochronimy rośliny przed efektami wilgoci.

Gruz wykorzystywany jest również na wiele innych sposobów, użyć go można do np.:

  • układania nawierzchni kortów tenisowych,
  • mieszanki asfaltu,
  • tworzenia nawierzchni drogowych,
  • umacniania wałów przeciwpowodziowych.

A gdy gruzu mamy nadmiar…

Zdarzają się sytuacje, gdy odpadów jest zbyt dużo, lub nie mamy pomysłu co z nimi zrobić. Należy pamiętać, że gruzu nie można wyrzucać np. do pobliskich lasów, bądź zostawiać na zewnątrz. Z tym problemem najczęściej spotykają się firmy budowlane – zwłaszcza podczas rozbiórek. Co warto wtedy zrobić? Z pomocą przychodzą profesjonalne przedsiębiorstwa, które oferują odbiór odpadów od firm budowlanych oraz osób prywatnych. Aby zaoszczędzić sobie kłopotu, dobrze jest skorzystać z profesjonalnej wywózki śmieci. Dzięki temu nie musimy się martwić o kary finansowe oraz mamy świadomość, że nasz gruz zostanie odpowiednio zutylizowany lub poddany recyklingowi.