Recykling i idea segregowania śmieci jest już na stałe umiejscowiona w świadomości większości ludzi. Nie mamy problemu z tym, żeby skrupulatnie rozdzielać domowe odpady, ponieważ wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Jednak czy robimy to dobrze? Jakie rzeczy podlegają recyklingowi i co z nich może powstać?

Co nadaje się do recyklingu?

Po pierwsze – papier

Papier towarzyszy nam w każdym momencie życia. Nawet współcześnie, kiedy jesteśmy otoczeni elektroniką, ma on swój ogromny udział w produkowaniu odpadów. Do niebieskiego pojemnika możemy wrzucać papier, który nie jest wilgotny, nie miał kontaktu z żywnością lub też nie zawiera śladów środków chemicznych i budowlanych.

Do pojemnika w kolorze nieba trafią więc: gazety, papier biurowy, książki (tylko z miękkimi okładkami!), kartony, ulotki itd. Pamiętajmy o tym, żeby wcześniej pozbyć się wszystkich elementów metalowych (np. zszywek) lub plastikowych (np. próbki kosmetyków).

Co powstaje z papierowych śmieci? Wiele sprzętów codziennego użytku, w tym bandaże, opakowania do jajek, doniczki, abażury, filtry do kawy, izolacja samochodowa, a nawet, co pewnie dla wielu będzie zaskoczeniem – banknoty!

Po drugie – plastik

Odpady plastikowe są najbardziej niebezpieczne dla naturalnego środowiska, ponieważ potrafią rozkładać się przez kilka tysięcy lat, a w tym czasie uwalniać wiele trujących związków. Gdyby nie recykling, to nasi wnukowie byliby skazani na życie na plastikowej planecie. Na szczęście, prawie wszystkie przedmioty ze sztucznego tworzywa można przetworzyć. Zaliczają się do nich m.in.: butelki po napojach, kosmetykach, środkach czystości; wszelkie plastikowe pojemniki na żywność, nakrętki czy torby foliowe. Pamiętajmy o tym, że butelki należy odkręcić i ścisnąć, by zajmowały jak najmniej miejsca.

Co można ponownie stworzyć z plastiku? Większość śmieci czeka powtórne życie, więc z tych opadów produkuje się butelki, opakowania i torby. Z plastiku powstają nawet ubrania, meble, zabawki, ramy okienne, słupki drogowe czy płyty termoizolacyjne.

Po trzecie – szkło

Najbardziej wdzięczny materiał, ponieważ można go przetworzyć prawie z identyczną dokładnością i to bez wielkich strat. Jednak lista rzeczy, które nadają się do recyklingu, jest niezwykle krótka. Zawiera w sobie jedynie butelki, słoiki i szklane pojemniki po kosmetykach.

Co z nich powstaje? Głównie butelki i inne opakowania, ale także kafelki i izolacje ścienne.

Po czwarte – metal

A dokładniej aluminium, czyli materiał, który również można wielokrotnie przetwarzać bez strat na jakości. Do recyklingu nadają się więc puszki po napojach, folie kuchenne i metalowe opakowania.

Co powstaje? Dokładnie to samo, co zostało wyrzucone.

Miesiąc Gospodarki Obiegowej – jak Wrocław dba o swoje śmieci

Wiosna we Wrocławiu to nie tylko czas długich spacerów po Parku Południowym i spędzania wolnych chwil na Wyspie Słodowej. Początek wiosny to także Miesiąc Gospodarki Obiegowej, czyli akcji mającej na celu uświadomienie mieszkańców w kwestiach związanych z zarządzaniem odpadami.

Gospodarka obiegowa dla dużych i małych

Akcja organizowana przez Departament Zrównoważonego Rozwoju i straż miejską dotyczy propagowania założeń gospodarki obiegowej i ma na celu poprawę zarządzania odpadami w obrębie metropolii poprzez działania ukierunkowane na zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców. Działania te dotyczą również najmłodszych wrocławian, którzy już 22 kwietnia wezmą udział w obchodach kolejnego Dnia Ziemi połączonego z akcją „Sprzątanie Świata”.

Zarządzanie odpadami podstawą skutecznej gospodarki komunalnej

W kwietniu nacisk położony został na propagowanie działań mających usprawnić gospodarkę komunalną w dziedzinie zarządzania śmieciami. Nie da się ukryć, że chociaż od kilku lat ilość wytwarzanych odpadów systematycznie się zmniejsza, a coraz więcej z nich jest poddawanych recyklingowi, to jednak w dalszym ciągu polska świadomość ekologiczna w tej kwestii pozostaje na dość niskim poziomie – zwłaszcza w porównaniu do zachodniej Europy. Tymczasem wysoka świadomość ekologiczna również w dziedzinie gospodarowania odpadami przekłada się nie tylko na zmniejszenie ilości śmieci w każdym domu, ale także pozwala na przedsięwzięcie poważnych oszczędności. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku wdrożenie w życie założeń gospodarki obiegowej.

Gospodarka obiegowa – na czym polega 

Gospodarka obiegowa w najprostszym rozumieniu polega na nadawaniu drugiego życia pozornie zużytym produktom. Dzięki temu z jednej strony zmniejsza się ilość wytwarzanych śmieci, a z drugiej – możliwa staje się pomoc potrzebującym, na przykład poprzez oddawanie niespożytego jedzenia lub przekazywanie książek do punktów bookcrossingu. Dominujący dotychczas schemat użytkowania wytworzonego produktu nazywany gospodarką linearną polegał na jednorazowym zużyciu danej rzeczy, która następnie była wyrzucana. Gospodarka obiegowa ma zaś na celu wytworzenie „koła życia” możliwie jak największej ilości produktów, które kiedyś stałyby się odpadami. Dotyczy to m.in.: książek, ubrań, mebli, zabawek, a także żywności i innych niepotrzebnych już rzeczy.

„Sharing economy” sposobem na oszczędzanie

Dzięki zastosowaniu filozofii „sharing/circular economy” w praktyce, możliwa staje się nie tylko poprawa stanu środowiska poprzez ponowne wykorzystanie śmieci w formie surowców produkcyjnych, lecz także zmniejszenie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki redukcji wytwarzanych odpadów i zapewnieniu im funkcjonalności przez dłuższy czas. Stare ubrania mogą posłużyć na przykład jako materiał do wykonania pokrowców na poduszki, a przeczytane gazety – do produkcji tzw. ekowikliny.