Recykling i idea segregowania śmieci jest już na stałe umiejscowiona w świadomości większości ludzi. Nie mamy problemu z tym, żeby skrupulatnie rozdzielać domowe odpady, ponieważ wbrew pozorom nie sprawia to żadnego problemu. Jednak czy naprawdę robimy to dobrze? Jakie rzeczy podlegają recyklingowi i co z nich może powstać?

Co nadaje się do recyklingu?

  1. Papier

Towarzyszy nam w każdym momencie życia. Nawet współcześnie, kiedy to jesteśmy otoczeni elektroniką, ma on swój ogromny udział w produkowaniu odpadów. Do niebieskiego pojemnika papier możemy wrzucać papier, który nie jest wilgotny, nie miał kontaktu z żywnością lub też nie zawiera śladów środków chemicznych i budowlanych.

Trafią tam więc gazety, papier biurowy, książki (tylko te z miękkimi okładkami), kartony, ulotki itd. Pamiętajmy o tym, żeby wcześniej pozbyć się wszystkich elementów metalowych (np. zszywek) i plastikowych (np. próbki kosmetyków).

Co powstaje z tych śmieci? Wiele sprzętów codziennego użytku, w tym bandaże, opakowania do jajek, doniczki, abażury, filtry do kawy, izolacja samochodowa, a nawet, co pewnie dla niejednych będzie zaskoczeniem, banknoty!

  1. Plastik

Odpady plastikowe są najniebezpieczniejsze dla naturalnego środowiska, ponieważ potrafią rozkładać się przez kilka tysięcy lat, a w tym czasie uwalniają wiele trujących związków. Gdyby nie recykling to nasi wnukowie byliby skazani na życie na plastikowej planecie. Na szczęście prawie wszystkie przedmioty ze sztucznego tworzywa można przetworzyć.

Zaliczają się do nich butelki po napojach, po kosmetykach, środkach czystości, wszelkie plastikowe pojemniki na żywność, nakrętki czy torby foliowe. Pamiętajmy o tym, że butelki należy odkręcić i ścisnąć, by zajmowały jak najmniej miejsca.

Co można ponownie stworzyć z plastiku? Większość śmieci czeka powtórne życie, więc z tych opadów produkuje się butelki, opakowania czy torby. Powstają nawet ubrania, meble, zabawki, ramy okienne, słupki drogowe, płyty termoizolacyjne i wiele innych ważnych przedmiotów.

  1. Szkło

Najbardziej wdzięczny materiał, ponieważ można go przetworzyć prawie z identyczną dokładnością i to bez wielkich strat. Jednak lista rzeczy, które nadają się do recyklingu, jest niezwykle krótka. Zawiera w sobie jedynie butelki, słoiki i szklane pojemniki po kosmetykach.

Co z tego powstaje? Głównie butelki i inne opakowania, ale także kafelki i izolacje ścienne.

  1. Metal

A dokładniej aluminium, czyli materiał, który również można wielokrotnie przetwarzać bez strat na jakości. Do recyklingu nadają się więc puszki po napojach, folie kuchenne, metalowe opakowania.

Co powstaje? Dokładnie to samo, co zostało wyrzucone.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertąskup złomu i surowców wtórnych.