W lasach nadal zalegają tony odpadów. Leśnicy robią co mogą, aby ograniczyć ten proceder, jednak w dużych miastach takich jak Wrocław, wywóz śmieci do lasów jest niestety wciąż powszechny.


wyrzucanie-smieci-do-lasu

Ustawa śmieciowa miała być krokiem w stronę ekologii, segregacji śmieci i recyclingu. W teorii wszystko wyglądało bardzo obiecująco, jednak rzeczywistość zweryfikowała ambitne plany twórców ustawy. Liczba osób segregujących odpady na własną rękę co prawda wzrosła, ale ponad połowa gospodarstw domowych nadal nie segreguje śmieci. Oczywiście cena za wywóz zmieszanych odpadów wzrosła.

Jak wynika z informacji udostępnianych przez Lasy Państwowe, po wejściu w życie przepisów „ustawy śmieciowej”, śmieci w lasach jest więcej.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

Po pierwsze deklaracje odnośnie wywozu śmieci składali zarządcy budynków, niewielu z nich zdecydowało się na wprowadzenie segregacji śmieci. Cena wywozu odpadów zmieszanych wzrosła, co skłoniło niektórych do nielegalnego wywozu śmieci do lasów.Kolejnym powodem może być bałagan związany z wprowadzeniem nowych przepisów.
Na początku było z tym sporo problemów. Śmieci często zalegały w kontenerach przez długi czas, niestety spowodowało to falę wywózki całych ton śmieci do lasów.

Jak informują Lasy Państwowe najczęściej wyrzucane są odpady z gospodarstw domowych, sprzęt AGD i RTV, złom, meble, gruz i przede wszystkim rzeczy od dużych gabarytach.

Śmieci zalegające w lasach są bardzo niebezpieczne. Toksyczne substancje w nich zawarte przedostają się do wód gruntowych i gleby, rozkład odpadów powoduje rozwój groźnych bakterii i grzybów. Ponadto nielegalne wysypiska są bardzo groźne dla zwierząt, które mogą poranić się ostrymi przedmiotami, połknąć torbę foliową, czy zatruć chemikaliami. Należy również wspomnieć o pozostawionych w lasach butelkach, czy kawałkach potłuczonego szkła, które często są przyczyną pożarów.

Wrocław walczy z nielegalnym wywozem śmieci zakładając monitoring oraz wysyłając do lasów patrole straży miejskiej. Oprócz tego są one skrupulatnie patrolowane przez Straż Leśną i Leśników. Za nielegalny wywóz odpadów Wrocław nakłada dokładnie takie same kary jakie obowiązują w całej Polsce. Zaczynają się od mandatu karnego w wysokości 500 zł, a w szczególnych przypadkach wynoszą nawet 1000zł.

Jeśli przeprowadzasz remont, robisz porządki, wymieniasz meble, sprzątasz strych, piwnicę, działkę – zdecydowanie bardziej opłacalne i ekologiczne jest zamówienie kontenera na odpady np. w firmie Eko-Logis we Wrocławiu. Cena kontenera pozytywnie Cię zaskoczy, kontener 7m3 na gruz kosztuje tylko 300 złotych!, a mniejsze kontenery są jeszcze tańsze. Jeśli policzysz wszystkie koszty, to, nawet nie zwracając uwagi na ekologię, jest to najtańszy sposób utylizacji odpadów które nie mieszczą się w standardowych kubłach.

Jeśli byłeś świadkiem zaśmiecania lasu, nie bądź obojętny i zgłoś sprawę policji.
Środowisko naturalne to nasze wspólne dobro, o które musimy dbać!