Modny w ostatnich latach styl zero waste polega na wyeliminowaniu z codziennego życia wszystkich zbędnych odpadów. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile kilogramów śmieci produkujemy każdego dnia. Zobacz, na czym polega zero waste i na jakich zasadach się opiera. Może spróbujesz wprowadzić je do swojej codzienności?

Zero waste – poznaj 5 podstawowych zasad

Zero waste, czyli „życie bez śmieci” wymaga wielu zmian, między innymi w sposobie robienia zakupów, gotowania czy spędzania wolnego czasu. Zanim zdecydujesz się wprowadzić tę ideę do swojego życia, zapoznaj się z jej pięcioma podstawowymi zasadami. Pamiętaj, że początki zawsze bywają trudne, dlatego nie zrażaj się, jeśli zdarzy Ci się o którejś zapomnieć.

Odmawiaj (Refuse)

Na początek postaraj się zmniejszyć ilość zbędnych odpadów w swoim życiu. Nie bierz rozdawanych na ulicy ulotek reklamowych, zrezygnuj z jednorazowych opakowań, a na zakupy zawsze noś ze sobą bawełnianą torbę. Dzięki temu nie przyniesiesz do domu zbędnych i nieprzetwarzalnych reklamówek foliowych.

Ograniczaj (Reduce)

Kolejna zasada odnosi się do niekupowania rzeczy, które nie są Ci potrzebne. W życiu zgodnym z zero waste decyduj się tylko na takie produkty, które będziesz mógł potem przetworzyć. Zasada „Ograniczaj” odnosi się też do regularnie kupowanych produktów spożywczych. Zanim pójdziesz na zakupy, zrób dokładną listę tego, co potrzebujesz i konsekwentnie się jej trzymaj. Dzięki temu nie kupisz za dużo jedzenia, którego zapewne nie zjesz i po kilku dniach będziesz musiał wyrzucić.

Używaj ponownie (Reuse)

Ponowne wykorzystywanie to trzecia zasada, którą należy się kierować w idei zero waste. Wystarczy, że wszystkie jednorazowe przedmioty zastąpisz takimi, które przeznaczone są do wielokrotnego użytku. Jak to zrobić?

  • Wyrzuć jednorazowe maszynki do golenia i kup dobrej jakości depilator lub golarkę.
  • Noś w torebce lub plecaku swój zestaw sztućców i nie korzystaj z tych jednorazowych plastikowych.
  • Zacznij kupować sypkie produkty (takie jak ryż, kasza czy orzechy) na wagę. W sklepie pakuj je do swoich słoiczków, a nie jednorazowych reklamówek.

Segreguj + przetwarzaj (Recycle)

Zastanów się, czy przedmioty, których chciałeś się pozbyć, można w jakiś sposób przetworzyć. Najlepszym przykładem mogą być nakrętki od butelek. Jeżeli uzbierasz ich odpowiednią ilość i przekażesz do wyznaczonego punktu, zostaną one wykorzystane na cele charytatywne. Za odpowiednią liczbę kilogramów można na przykład kupić wózek inwalidzki dla dziecka. Przetwarzanie niepotrzebnych produktów wiąże się także z ideą DIY, czyli Zrób to sam (Do It Yourself). To nic innego jak kreatywne wykorzystywanie przedmiotów i nadawanie im nowych funkcji. I tak z kolorowych guzików możesz zrobić pchełki do zabawy dla dzieci, a ze słoika i kawałka sznurka wyczarować elegancki świecznik na prezent dla bliskiej Ci osoby.

Kompostuj (Rot)

W każdym domu powinno się znaleźć miejsce na niewielki kompostownik, do którego wrzucałbyś obierki od warzyw i owoców czy skorupki jajek. Te organiczne odpady nadają się bowiem do powtórnego wykorzystania, np. nawożenia trawnika lub ziemi w ogródku.

Naprawiaj i Pamiętaj

Coraz częściej zwolennicy idei zero waste do powyższych zasad dołączają dwie kolejne.

  • Naprawiaj (Repair) – nie wyrzucaj ubrań, które wymagają jedynie lekkich modyfikacji. Przyszyj guzik do koszuli, zanieś buty do szewca, naszyj łatę na dziurawe spodnie. Te kilkuminutowe czynności sprawią, że zaoszczędzisz sporo pieniędzy, nie kupując nowych części garderoby, a naprawiając stare.
  • Pamiętaj (Remember) – pamiętaj przede wszystkim o codziennym przestrzeganiu powyższych zasadach. Miej także świadomość, że Twoje wybory życiowe mają ogromny wpływ na środowisko.