Czy na działce lub w ogrodzie można spalać liście i gałęzie? Przepisy prawne 2020

Wielu osobom jesień kojarzy z zapachem palonych liści. Jeszcze kilka lat temu już od października były widoczne kłęby szarego dymu w przydomowych ogródkach czy na działkach. Z jednej strony budziły wiele sprzeciwu wśród różnych osób, ponieważ zapach i dym roznosił się po całej okolicy. Z drugiej strony wielu ogrodników stosowało spalanie liści, aby pozbyć się odpadów zielonych porażonych chorobami i szkodnikami i zabezpieczyć rośliny przed ich powrotem. 

Jednak od 2020 roku takie praktyki są definitywnie zabronione, a za złamanie przepisów grozi mandat. Jeszcze do niedawna, jeżeli w gminie nie był narzucony obowiązek selektywnego zbierania pozostałości roślinnych, można było je spalić. Obecnie w większości miejscowości organizowany jest cykliczny odbiór gałęzi, liści, skoszonej trawy, chwastów. Należy je zapakować w specjalne worki i wystawić na ulicę w czasie zbiórki lub wrzucić do odpowiedniego kontenera.

Kompostowanie na kompostowniku – ziemia liściowa

Dobrym pomysłem na zagospodarowanie odpadów zielonych jest kompostowanie ich na kompostowniku. Liście, które opadły jesienią do ogrodu, to doskonały materiał kompostowy na tzw. ziemię liściową. Różni się ona od tradycyjnego kompostu zawartością składników mineralnych – jest bogata w związki węgla, za to uboga w fosfor, potas oraz azot. Ziemia liściowa ma lekko kwaśne lub obojętne pH, jest pulchna, lekka i charakteryzuje się dużą pojemnością wodną. 

Jeśli chcesz przyspieszyć rozkład liści na kompostowniku, postaraj się rozdrobnić je jak najmocniej albo dodaj preparaty przyspieszające kompostowanie. Pamiętaj, że nie należy kompostować liści, które były zarażone chorobą lub szkodnikami, ponieważ istnieje wysokie ryzyko, że przeniosą się one również do gleby nawożonej kompostownikiem. 

Kompostowanie w workach (z dodatkiem przyspieszacza kompostowania

Ciekawym rozwiązaniem na pozbycie się liści jest również kompostowanie ich w workach. Rozdrobnione i wilgotne liście umieść w grubych workach foliowych (na tyle wytrzymałych, aby nie zniszczyły się w przeciągu kilkunastu miesięcy). Możesz dodać preparat przyspieszający kompostowanie, dzięki czemu cały proces będzie trwał tylko kilka miesięcy, a nie jak w niektórych przypadkach nawet 2 lata. Zwiąż u góry cały worek i wykonaj kilka otworów, aby liście miały stały dostęp tlenu. To doskonały sposób na uzyskanie cennego nawozu dla osób, które mają niewielki ogród i nie mają dodatkowego miejsca na kompostownika.

Zamówienie kontenera na odpady zielone

Jeżeli posiadasz dużo odpadów zielonych i nie chcesz ich kompostować lub nie masz na to miejsca, zamów w naszej firmie kontener na odpady zielone. Skontaktuj się telefonicznie z naszym doradcą, który pomoże Ci dobrać odpowiednią wielkość kontenera. Do 24 godzin po złożeniu zamówienia kontener znajduje się pod Twoim domen. Do 7 dni nie płacisz za dzierżawę, jedynie za wywóz. Sprawdź już dziś!