Po pierwsze – rób zakupy z głową

Przed wyjściem na zakupy usiądź z kartką i długopisem i zaplanuj posiłki na cały tydzień, biorąc pod uwagę proste przepisy i swoje ulubione dania. W oparciu o tę rozpiskę sporządź listę zakupów. Dzięki takiemu planowaniu zaoszczędzisz znaczną sumę pieniędzy, ponieważ nie kupisz niepotrzebnych Ci produktów. Aby zmniejszyć ilość generowanych odpadów, wybierz się na zakupy z własną ekologiczną bawełnianą torbą. Będzie to dla Ciebie dodatkowa oszczędność, ponieważ od początku 2018 roku za reklamówki w sklepach trzeba płacić. Nie są to może duże koszty, ale jeśli przeliczysz, ile możesz zaoszczędzić na workach foliowych w miesiącu, to zobaczysz, że warto mieć ze sobą bawełnianą siatkę na zakupy.

Co jeszcze możesz zrobić w trakcie zakupów, aby zmniejszyć ilość produkowanych przez siebie odpadów?

  • Wybieraj tylko takie produkty, które nie są opakowywane w folie czy tacki. Zamiast warzyw i owoców ze sklepów spożywczych wybierz te, które sprzedawane są na targu. Nie tylko będziesz miał pewność, że pochodzą one od lokalnych dostawców, ale także zapakujesz je bezpośrednio do swojej siatki (bez zbędnych foliówek).
  • Noś na zakupy własne pudełka i torby wielokrotnego użytku. Na początku może Cię to dziwić, jednak warto spróbować. Chleb zapakuj do bawełnianej torby, idź po jajka z własną wytłaczanką, a bakalie kupuj na wagę i pakuj do swoich pojemników.
  • Kupowanie na wagę to kolejny prosty sposób na ograniczenie dużej ilości produkowanych odpadów. Nie tylko kupujesz tylko taką ilość, jaka jest Ci potrzebna, ale także nie zabierasz do domu zbędnych plastikowych opakowań po rodzynkach, orzechach czy pestkach słonecznika.
  • Zrezygnuj z produktów, które oprócz głównego opakowania mają jeszcze kilkanaście małych. Nie kupuj cukru w saszetkach, herbaty, w której każda torebka pakowana jest osobno czy miniaturowych śmietanek do kawy.

Po drugie – walcz z plastikiem

W Polsce już od jakiegoś czasu trwa głośna kampania związana z eliminacją słomek nie tylko z barów czy restauracji, ale także ze sklepów i domów. Mowa tutaj o akcji Tu pijesz bez słomki, w którą zaangażowały się znane osoby ze świata show-biznesu, jak na przykład:

  • Michał Piróg,
  • Krzysztof Gonciarz,
  • Robert Biedroń,

Jednak wyrzucenie do kosza paczki kolorowych słomek nie sprawi, że zmniejszysz ilość produkowanych przez siebie odpadów. W czasie przyjęć lub imprez rodzinnych zrezygnuj z podawania jedzenia na jednorazowych plastikowych talerzykach. Wybierz tradycyjne porcelanowe lub… otrębowe. Jakie są zalety talerzy wykonanych z otrąb pszennych?

  • Są w 100% ekologiczne.
  • Można je wkładać do piekarnika i mikrofalówki – są bowiem odporne na wysoką temperaturę.

Po trzecie – weź udział w akcji #codziennie5

Akcja społeczna #codziennie5 to próba zwrócenia uwagi na ilość śmieci leżących na ulicach polskich miast. W akcji tej chodzi o to, aby każdego dnia zebrać z ulicy 5 leżących śmieci. Nieważne, czy zostały one rzucone przez kogoś specjalnie, czy silny wiatr wywiał je z kubła. Jeżeli leży przed Tobą zgnieciona puszka, niedopalony papieros czy szklana butelka – podnieść ten śmieć i wyrzuć do najbliższego kubła. Swoim postępowaniem przyczynisz się do tego, aby w miejscach publicznych było jak najmniej (a może i wcale) śmieci leżących na ulicy. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za zmniejszenie ilości śmieci nie tylko w swoim otoczeniu, ale także we wspólnej przestrzeni miejskiej.