Obudź rośliny ze snu zimowego
Kilka cieplejszych dni z początkiem marca, noce z plusowymi temperaturami i już przyroda budzi się do życia. Zacznij porządki w ogrodzie od zdjęcia agrowłókniny i innych otulin z roślin, które chronią je przed mrozem i zimnym wiatrem. Zachowaj je jednak pod ręką, aby móc okryć nimi rośliny w czasie przymrozków, które występują aż do połowy maja. Nie zapomnij także o grabieniu pozostawionych jesienią opadniętych liści i łodyg bylin, aby umożliwić wyrastanie nowych pędów z gleby.
Przytnij zbędne pędy i gałęzie
Na początku wiosny wykonaj przycinanie drzew i krzewów, czyli tzw. prześwietlanie. Polega ono na usunięciu kilku lub kilkunastu gałęzi (z zależności od wielkości rośliny) tak, aby słońce i powietrze mogło się przebijać do środka korony. Ważne jest także dokładne pozbycie się pozostałości zepsutych owoców oraz pędów porażonych przez szkodniki. Rany na drzewach i krzewach powstałe po cięciach posmaruj maścią ogrodniczą – unikniesz zakażenia roślin pleśniami i grzybami.
Przygotuj glebę pod wysiew roślin
Następnym krokiem będzie przygotowanie gleby pod wysiew oraz trawnika. Przekop głęboko całą ziemię, podlej ją i spulchnij jej wierzchnią warstwę, w szczególności przy drzewach i krzewach. Nie zapomnij wyrwać wszystkich chwastów, które przeszkadzają roślinom wypuszczać nowe pędy. Tak przygotowaną ziemię użyźnij nawozem wieloskładnikowym z azotem, który pobudzi rośliny do wzrostu.
Nie zapomnij o trawniku
Trawnik stanowi nieodłączną część rekreacyjną ogrodu. Na nim rozłożysz latem koc, zrelaksujesz się po ciężkim dniu w pracy czy zagrasz z dziećmi w piłkę. Zadbaj o niego wczesną wiosną, abyś cieszył się nim do późnej jesieni. Na początku wygrab suchą trawę oraz liście. Jeśli zachodzi taka konieczność, wykonaj aerację darni aeratorem lub widłami poprzez nakłuwanie. Nie zapomnij o wałowaniu, które polega na dociskaniu walcem kęp trawy do całkowitego wyrównanie jej powierzchni. Na koniec uzupełnij ubytki trawy i podlej ją.
Posadź rośliny
Tak uporządkowany ogród jest gotowy do sadzenia nowych roślin. Nasiona warzyw (kapusty, pora, selera, brokuła, kalafiora czy sałaty) i roślin ozdobnych (cynie, floksy, astry chińskie, aksamitki, lewkonie) wysiej do doniczek i rozsadników. W kwietniu posadź rośliny z gołym korzeniem oraz balotonowate (posiadające korzenie owinięte jutą) i podlewaj ok. 2 razy w tygodniu. W połowie maja, po tzw. Zimnych Ogrodnikach, wysiej rośliny jednoroczne.
Tylko dla odważnych – zbuduj altanę lub grill kamienny
Jeżeli wykonałeś już wszystkie niezbędne prace ogrodowe, zastanów się, jak przyjemnie byłoby spędzać ciepłe majowe wieczory w pięknym ogrodzie pod altaną. Jeśli jesteś zapalonym majsterkowiczem, spróbuj zbudować ją sam. Wykonasz ją z drewna lub z kamieni blokowych. Druga opcja jest bardziej praco i czasochłonna, wymaga odpowiedniego sprzętu, wykonania betonowych fundamentów, pomocy fachowców, wywozu gruzu po skończonej pracy – w tym wypadku Twój wysiłek się opłaci. Kamienna altana będzie trwała i odporna na warunki atmosferyczne – będziesz mógł się nią cieszyć przez długie lata.