Co zrobić ze starymi meblami w bloku?

O ile posiadając dom i wolną przestrzeń, gdzie możemy czasowo przetrzymać stare meble, to sprawa nieco się komplikuje, gdy mieszkamy w bloku. Bardzo często pojawia się wtedy pytanie:

Czy można wyrzucić stare meble na śmietnik?

Cały problem polega na tym, że nie można. Wystawione na śmietnik nie zostaną zabrane przez śmieciarki, a my możemy zostać obciążeni mandatem w wysokości do 500 zł. Taką samą karą, obciążone jest wyrzucenie mebli do lasu czy ich spalenie, które to są prawnie zabronione.

Mieszkając w bloku, nie jesteśmy jednak skazani na pozostanie ze starymi meblami na zawsze.

Co się robi ze starymi meblami? – Sprzedaż

Istnieje wiele rozwiązań, które możemy wykorzystać. Jednym z nich jest sprzedaż lub oddanie mebli na znanych portalach z ogłoszeniami, lub na grupach lokalnych na portalach społecznościowych. Dzięki temu możesz szybko pozbyć się zalegających mebli, dając im tym samym nowe życie.

Kolejną opcją, która jest warta rozważenia, jeśli meble są jeszcze w dobrym stanie, jest oddanie ich do instytucji pożytku publicznego, takim jak noclegownie, domy dziecka czy domy pomocy społecznej. Warto zadzwonić w wybrane przez nas miejsce i zapytać, czy nasz mebel się przyda na miejscu. Oprócz pozbycia się zbędnych nam mebli możemy także zrobić coś dobrego dla innych.

Odnowienie starych mebli

Odnowieniem starych mebli możemy zająć się sami lub powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy sprawnie i dokładnie zajmą się tym za nas. W branży takie odnowienie nazywa się upcykling.

Tego typu rozwiązanie może nam przynieść nieoczekiwane efekty! Być może wcale nie jest konieczna wymiana mebli na nowe, bo po odnowieniu zakochamy się w tych starych na nowo. Styl Vintage obecnie jest bardzo modny, więc może warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Wywóz starych mebli – PSZOK

Kolejną opcją na skuteczne pozbycie się starych mebli jest wywóz ich do punktu selektywnej zbiorki odpadów komunalnych. Atutem takiego rozwiązania jest to, że jest no bezpłatne, a każdy mieszkaniec ma możliwość przywiezienia tam rzeczy.

 Jednak problemem, który powstaje przy tym rozwiązaniu, jest konieczność samodzielnego dostarczenia niechcianych mebli do punktu. Szczególnie problematyczne robi się to w momencie, kiedy tych starych mebli jest dużo. Metoda ta wymaga dysponowania odpowiednim pojazdem. Nie każdy taki posiada lub ma możliwość zorganizowania takiego transportu. Praktyczniejszą opcją będzie wtedy wynajęcie kontenera. 

Jak pozbyć się starych mebli? Kontener na stare meble

Jeśli nasze meble nie nadają się już do użytku lub po prostu inne opcje nie są dla nas, to najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie specjalnego kontenera na odpady wielkogabarytowe. Do takich odpadów zalicza się:

  • stare meble (także te, które są już rozłożone na części),
  • fotele, kanapy, pufy oraz wszystkie inne wyroby tapicerskie,
  • materace oraz łóżka,
  • meble ogrodowe,
  • krzesła oraz stoły,
  • stare dywany,
  • karnisze,
  • obrazy oraz wiele innych.

Warto pamiętać, że sprzęt elektroniczny oraz elektryczny, a także gruz i inne odpady budowlane NIE NALEŻĄ do odpadów wielkogabarytowych. Pozbywając się starych mebli, należy wziąć pod uwagę to, co stanie się z nimi potem. Zamawiając specjalny kontener, mamy pewność, że odzyskane materiały z mebli zostaną przekazane do recyklingu.

Ile kosztuje wywóz starych mebli?

Często pojawia się pytanie, ile kosztuje wywóz starych mebli. Należy zacząć od tego, że koszt usługi najczęściej zależy od ilości odpadów gabarytowych. Im większy będzie potrzebny, tym cena będzie wyższa.

Dobra wiadomość jest taka, że cena wyjściowa nie jest taka wysoka. Ceny, za wynajem kontenera na odpady gabarytowe zaczynają się już od 300 zł. Sam proces zamawiania kontenera jest także bardzo łatwy. Obecnie wystarczy zadzwonić lub wypełnić prosty formularz online, aby wywieźć niepotrzebne meble i móc cieszyć się nowymi. W wielu przypadkach kontener można otrzymać jeszcze w ten sam dzień.