Plastik i tworzywa sztuczne

To bez wątpienia grupa odpadów, których biodegradacja jest najtrudniejsza i trwa zwykle bardzo długo. Jednocześnie to właśnie plastik tworzy większość odpadów, które wyrzucamy na co dzień. Tworzywa sztuczne są tanie w produkcji i dodatkowo bardzo praktyczne – charakteryzują się dużą wytrzymałością i plastycznością, można z nich tworzyć opakowania o najróżniejszych kształtach.

Na długość rozkładu produktów plastikowych wpływa kształt, ale także rozmiar i ciężar odpadów – im mniejsze przedmioty (warstwa plastiku jest cieńsza), tym proces rozpadu zajdzie szybciej. Produkty z tworzyw sztucznych rozkładają się od kilkudziesięciu do nawet tysiąca lat. Oto kilka przykładów:

  • plastikowe reklamówki na zakupy: 400-500 lat,
  • opakowania po słodyczach: 400- 500 lat,
  • butelki po napojach (plastik PET): w zależności od grubości i kształtu: nawet do 1000 lat,
  • pieluchy jednorazowe: około 500 lat.
  • żyłka wędkarska: 600 lat, 
  • kubek ze styropiany: około 50 lat.

Ile rozkłada się szkło?

Czas rozkładu szkła jest rekordowo długi, jednak dobrą wiadomością jest fakt, że materiał ten można niemal w całości poddać recyklingowi. Dlatego mimo wszystko warto wybierać opakowania szklane zamiast plastikowych. Szkło rozkłada się kilka tysięcy lat. Szacuje się, że proces ten trwa od 2 do nawet 4 000 lat. Materiał ten nie jest toksyczny, dlatego mimo swojej kruchości, może być wykorzystywany wielokrotnie.

Produkty wykonane z metali – w ile lat się rozłożą?

Materiał „naturalny”, tzn. taki, który nie został dodatkowo zabezpieczony przed korozją, rozłoży się w kilkadziesiąt lat. Jeśli jednak metal nie będzie korodował, czas ten znacznie się wydłuża – zwykle będzie to około 200 lat

Wiele zależy również od samego materiału, ponieważ metal metalowi nierówny. Przykłady:

  • puszka na żywność z metalu (np. opakowanie konserwy): 10-15 lat,
  • aluminiowe puszki na napoje: 200 lat (aluminium jest odporne na korozję),
  • karoseria samochodu: nawet 1000 lat,
  • metale szlachetne, takie jak złoto: w praktyce niemal nierozkładalne.

Papier

W porównaniu do wcześniej wymienionych grup produktów papier rozkłada się bardzo szybko. Długość tego procesu zależy od rodzaju materiału, jego grubości, a także stanu, w jakim się znajduje (np. stopnia zwilgotnienia, czy rodzaju nadruku). Papier będzie rozkładał się od kilku tygodni do około 6 miesięcy. Gazeta na matowym papierze około 6-8 tygodni, chusteczki higieniczne około 3 miesiące. Proces ten będzie znacznie dłuższy, jeśli papier jest na przykład lakierowany.

Inne odpady

Najkrócej rozkłada się żywność, która sama w sobie jest produktem naturalnym i ulega szybkiej biodegradacji (np. ogryzek jabłka potrzebuje na to 6 miesięcy). Są oczywiście wyjątki od tej reguły – najbardziej obrazowym jest guma do żucia, która wyrzucona na ziemię, będzie tam zalegać przez około 5 lat. 

Gumy przemysłowe z kolei (np. opony samochodowe) rozkładają się około 80 lat. Długo rozkładają się także ubrania i produkty materiałowe – produkty skórzane około 30-40 lat, a te wykonane z syntetycznych materiałów znacznie dłużej – 200 lat i więcej

Warto pamiętać o tym wszystkim, wybierając produkty w sklepie spożywczym, lub zamawiając nowe ubrania. Dobre nawyki w tym zakresie mogą przynieść planecie – a przez to nam wszystkim – ogromne korzyści.