Podstawowe kolory segregacji odpadów
Obecny system segregacji śmieci w Polsce opiera się na pięciu podstawowych kolorach, z których każdy odpowiada konkretnej grupie odpadów. Poznanie tych kolorów i związanych z nimi rodzajów odpadów jest kluczowe dla prawidłowego sortowania śmieci.
Jak segregować śmieci – szczegółowy przewodnik
Papier – niebieski pojemnik
Do niebieskiego pojemnika wrzucamy gazety, czasopisma, ulotki, zeszyty, książki, papierowe torby i opakowania, kartony i tekturę. Nie należy tam wrzucać zabrudzonego lub tłustego papieru, papieru lakierowanego lub foliowanego, kartonów po mleku i napojach (tzw. tetrapaków) oraz pieluch jednorazowych i innych artykułów higienicznych.
Szkło – zielony pojemnik
Zielony pojemnik jest przeznaczony na butelki szklane, słoiki oraz szklane opakowania po kosmetykach. Nie wrzucamy tam szkła stołowego, okiennego i żaroodpornego, ceramiki, doniczek, porcelany, żarówek, świetlówek, reflektorów ani opakowań po lekach i zużytych strzykawek.
Metale i tworzywa sztuczne – żółty pojemnik
Do żółtego pojemnika trafiają plastikowe butelki i opakowania, plastikowe torby i reklamówki, puszki po napojach i konserwach, drobny złom, kapsle i zakrętki oraz kartony po mleku i sokach (tetrapaki). Nie należy tam wrzucać opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, baterii i akumulatorów ani puszek po farbach i lakierach.
Bio – brązowy pojemnik
Brązowy pojemnik służy do gromadzenia resztek owoców i warzyw, skorupek jaj, fusów po kawie i herbacie, zwiędłych kwiatów i roślin doniczkowych oraz skoszonej trawy, liści i drobnych gałęzi. Nie wrzucamy tam mięsa, kości i ości, oleju jadalnego, odchodów zwierząt ani popiołu z kominka lub pieca.
Odpady zmieszane – czarny lub szary pojemnik
Pojemnik na odpady zmieszane służy do gromadzenia tych śmieci, które nie kwalifikują się do segregacji w specjalistycznych kontenerach i nie podlegają procesowi ponownego przetworzenia. Są to między innymi zużyte artykuły higieniczne, zatłuszczony papier, porcelana i ceramika, potłuczone szkło i lustra oraz zużyte ręczniki papierowe i chusteczki.
Znaczenie kolorów w procesie segregacji
Kolory koszy do segregacji mają ogromne znaczenie w całym procesie gospodarowania odpadami. Przede wszystkim ułatwiają one mieszkańcom prawidłowe sortowanie śmieci, co jest kluczowe dla efektywnego recyklingu. Dzięki jednolitemu systemowi kolorów, każdy może szybko i łatwo zidentyfikować odpowiedni pojemnik na dany rodzaj odpadu.
Ponadto, kolory segregacji śmieci mają również znaczenie edukacyjne. Wprowadzenie kolorowych pojemników do szkół, instytucji publicznych czy firm pomaga w kształtowaniu świadomości ekologicznej od najmłodszych lat. Dzieci uczą się, że różne kolory oznaczają różne rodzaje odpadów, co wpaja im nawyk prawidłowej segregacji na całe życie.