Szkło – najdłużej rozkładający się materiał

Odpady szklane pozostawione same sobie mogą pozostać w środowisku nawet 4 tysiące lat. Szkło to materiał bardzo kruchy, jednocześnie po rozdrobnieniu (np. w wyniku uszkodzeń mechanicznych) nie ulega dalszym procesom rozkładu.

Dobrą wiadomością jest fakt, że szkło można przetwarzać nieustannie. Po rozdrobnieniu i przetopieniu wytwarza się z niego nowe opakowania lub inne elementy (takie jak szyby, wyroby ozdobne, materiały budowlane i wykończeniowe). Ze względu na fakt, że szkło daje niemal nieograniczoną możliwość odzysku i długo pozostanie w miejscu pozostawienia, warto zadbać o jego prawidłową segregację. Odpady szklane wrzucaj do zielonego pojemnika. Zostaną wykorzystane do utworzenia kolejnych opakowań ze szkła, ale także – między innymi – materiałów budowlanych.

Plastik i tworzywa sztuczne – śmieci, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę

Tworzywa sztuczne nie rozkładają się co prawda tak długo jak szkło, jednak wciąż są to setki lat. W dodatku odpady z plastiku w ostatnich latach stały się ogromnym kłopotem dla całej planety. Do tego stopnia, że są realnym zagrożeniem dla globalnego rozwoju. Problemem jest fakt, że materiału tego produkujemy i zużywamy o wiele za dużo. Plastik jest tani w produkcji i ma uniwersalne zastosowanie. Wytwarza się z niego różne elementy naszego życia codziennego: wszelkie opakowania, przedmioty codziennego użytku, różnego typu opakowania, a nawet meble, elementy wykończeniowe i przedmioty wykorzystywane w budownictwie.

Plastik produkuje się bardzo szybko i łatwo, jednocześnie dokładnie odwrotnie jest z czasem jego rozkładu. W zależności od rodzaju tworzywa sztucznego może być to nawet 1 000 lat. Tyle czasu pozostaną niektóre butelki po napojach (wiele zależy od grubości tworzywa i jego rodzaju).

Około 500 lat rozkładają się jednorazowe torby zakupowe i opakowania po produktach spożywczych (np. słodyczach i makaronach). Nieco krócej rozkłada się styropian – to kilkadziesiąt lat, choć może to być znacznie dłużej, jeśli znajdzie się w określonych warunkach środowiskowych.

Odpady z metalu pozostaną w środowisku kilkaset lat

Wśród najdłużej rozkładających się odpadów trzeba też wymienić różnego rodzaju odpady metalowe. Ich rozkład – znów zależy to od rodzaju materiału i środowiska, w jakim się on znajdzie – zajmuje kilkaset lat. Przykładowo dla puszek aluminiowych jest to 200 lat, ale dla ale dla karoserii samochodu nawet 800-1 000 lat.

Jeśli metale znajdą się w mokrym otoczeniu, ich rozkład może zostać przyspieszony przez korozję. Niektóre z nich (takie jak aluminium) nie rdzewieją, dlatego warto pamiętać o dokładnej segregacji tego rodzaju śmieci.