Kolorowe pojemniki

W każdej miejscowości mamy dostęp do kontenerów na śmieci, które posiadają różne kolory. Zazwyczaj mają one krótki opis, jednak coraz częściej zdarzają się i takie bez stosownych etykiet. Aby nie popełnić błędu, musimy umieć odpowiednio interpretować kolory. W standardowym układzie korzysta się z kontenerów niebieskich, żółtych i białych (lub zielonych).

Niebieskie

Przeznaczone są na papier, który może być poddany recyklingowi. Możemy więc wrzucać do niego gazety, czasopisma, gazetki reklamowe, ulotki, książki, opakowania tekturowe i kartony. Wystrzegajmy się jednak składowania tam papieru, który jest nasiąknięty lub zabrudzony np. resztami po żywności.

Nie należy także do niebieskiego kontenera wrzucać papierowych odpadów budowlanych, takich jak tapety czy worki po cemencie. Ważne jest również zwracanie uwagi na to, czy kartonowy pojemnik nie jest od wewnątrz wyścielony folią, co ma miejsce w przypadku soków lub mleka. Pozbądźmy się także wszelkich metalowych lub plastikowych elementów (np. zszywek lub próbek z czasopism).

Żółte

Przeznaczone na plastik i aluminium, więc można do niego wrzucać: puste zgniecione puszki i butelki plastikowe (nawet te po chemii gospodarczej), kartony po mleku, torebki foliowe. Warto zadbać o to, by odpady były pozbawione resztek żywności.

Nie należy też składować tutaj opakowań po lekach czy starych zabawek. Równie nierozsądne jest wyrzucanie puszek po dezodorantach czy innych środkach w aerozolu – stanowią one zagrożenie dla ludzi pracujących przy wywożeniu i utylizacji śmieci.

Białe/zielone

Przeznaczone na szkło, zarówno to przeźroczyste (białe), jak i kolorowe (zielone). Możemy więc wyrzucać do nich puste butelki i słoiki. Muszą być one w całości, nie należy ich wcześniej tłuc. Nie można natomiast pozbywać się w ten sposób szkła innego rodzaju, ponieważ każdy z nich przetwarza się w różny sposób.

Unikajmy więc wyrzucania szkła okiennego, żaroodpornego, porcelany, kieliszków, luster lub żarówek.

Niebezpieczne odpady

Wśród nich największy zbiór stanowią zużyte baterie. Należy wyrzucać je do specjalnych pojemników, które dostępne są w każdym większym sklepie lub markecie, a także w placówkach Poczty Polskiej oraz przy wejściu do niektórych szkół.

Odpady medyczne, takie jak opakowania po lekarstwach czy strzykawki, można zostawić w każdej aptece. Z kolei stare sprzęty elektroniczne powinny być przyjmowane w sklepach RTV i AGD lub też można poczekać na wywóz śmieci gabarytowych, który w zależności od miejscowości, ma miejsce kilka razy do roku.

Odpady budowlane składujemy do specjalnych kontenerów, które musimy wynająć. Posiadają one różne gabaryty (od 7 do nawet 36 m3). Usługodawca często też we własnym zakresie zajmie się pozbyciem się danych śmieci.