Czym jest gruz?
Do gruzu zaliczamy wszelkie pozostałości po wyrobach ceramiki budowlanej. Mogą to być na przykład:
- potłuczone pustaki,
- dachówki,
- skute płytki,
- miałki tynk.
Prawo budowlane klasyfikuje gruz poremontowy ze względu na zawarte w nim materiały na trzy grupy.
- Grupa pierwsza – są to fragmenty betonu, cegiełlub
- Grupa druga – są to zmieszane odpady wyszczególnione w grupie pierwszej. Grupa ta dopuszcza także występowanie folii, opakowań plastikowych, butelek PET, drewna, złomu lub szkła.
- Grupa trzecia – to poszerzenie grupy drugiej o obecność worków, wiader po malowaniu, styropianu, a także innych pobocznych odpadów poremontowych.
Sposoby na utylizację gruzu
Gruz jest jednym z bardziej uciążliwych odpadów. Trzymany na posesji zajmuje sporo miejsca i wygląda niezbyt estetycznie, a przechowywanie go w mieszkaniu to pomysł wręcz irracjonalny. Na szczęście, istnieją jednak proste metody pozbycia się tego „problemu”.
Kontenery na gruz
Wypożyczenie od zawodowo zajmującej się tym firmy specjalnego pojemnika na odpady. W takiej sytuacji masz możliwość wyboru kontenera o interesującej Cię pojemności.
Samodzielne wywiezienie gruzu
Możesz samemu wywieźć gruz do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Takie punkty działają w każdej gminie. Adresy tych miejsc znajdziesz na stronach internetowych Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy.
Oddanie gruzu osobom prywatnym lub firmom
Takie ogłoszenia znajdziesz chociażby na lokalnych portalach lub w gazetach. Możesz też osobiście wybrać się w okolice nowo powstających inwestycji budowlanych – tam ogłoszenia o przyjęciu gruzu powinny znajdować się na ogrodzeniach lub billboardach.
Jak wygląda wywóz gruzu?
Wynajęcie kontenera na gruz to zdecydowanie najprostsze rozwiązanie problemu z gruzem zalegającym w domu lub na posesji. Przed wynajmem pojemnika powinieneś:
- mniej więcej oszacować ilość odpadów,
- określić ich charakter (posiłkuj się klasyfikacją gruzu).
Firma wynajmująca kontenery na gruz dostarczy Ci pojemnik o odpowiedniej wielkości oraz o właściwym przeznaczeniu. W umówionym terminie odbiorze od Ciebie napełniony zbiornik i wywiezie w wyznaczone miejsce.
Gdzie wywozi się gruz?
Firmy zajmujące się wywozem odpadów z reguły mają własne maszyny, które recyklingują gruz. Uzyskany w wyniku tego procesu materiał może zostać na przykład odsprzedany firmom budowlanym. Pokruszony beton i cegła jest bowiem znakomitym podkładem pod budowę chodników czy fundamentów. Analogicznie działają punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. To, co jest możliwe do odzyskania, recyklingują, a resztę w sposób ekologiczny – utylizują.
Ile kosztuje wywiezienie gruzu?
Skorzystanie z punktu selektywnej zbiórki odpadów jest bezpłatne. Ponosisz jedynie koszty transportu gruzu do placówki. Osoby i firmy, które przyjmują gruz, również robią to za darmo. Przyjeżdżają, załadowują śmieci i odjeżdżają z nimi. Wynajęcie kontenera z kolei to sposób najłatwiejszy, ale i najdroższy ze wszystkich wymienionych. Cena najmu zależy bowiem od pojemności pojemnika oraz grupy odpadów. Zamówienie kontenera na gruz jest jednak najskuteczniejszym i zdecydowanie najszybszym sposobem pozbycia się zalegających odpadów pobudowanych. W takim momencie cała Twoja odpowiedzialność za odpady przechodzi na firmę.